Trafikte Bisiklet

09/05/2017  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisiklet Türleri Donanımları İncelemeleri, Diğer İncelemeler, Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Road Bike News

Bisiklet sürmek güzel, zevkli ve bir o kadar da keyif verici aktivitedir. Peki bisiklet sürerken gerekli önlemlerimizi ne kadar alıyoruz ? Bisiklet sürmek, keyifli olduğu kadar aynı zamanda hayati bakımından da bir takım riskleri içerisinde barındırmaktadır.

Nedir bu riskler ? Bu riskleri önleyebilmek için neler yapmalıyız?

     art_78-101_1

Öncelikle bisikletimizi sürerken kendimizden emin hareketler sergilememiz gereklidir. Sürüş esnasında yaşadığımız kararsız hareketler, olabilecek kazalara zemin hazırlayan en büyük etkenlerdendir. Örneğin, trafiğin bol veya sıkışık olduğu güzergahlarda bisikletimiz ile geçiş yapacağımız kavşaklarda, yaya geçitlerinde, iki aracın arasından geçerken mutlaka net kararlar ile hareket etmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde karşı tarafı da kararsızlığa sürükleyebilir, istenmeyen bir kazaya karışabiliriz.

40987508_s

Diğer bir husus ise trafikte seyir halinde iken, bisikletimiz ve önümüzdeki araç ile aramızda bulunan mesafenin iyi ayarlanmasıdır. Önünüzdeki araç ani bir fren yaptığına istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

maxresdefault

Ne olursa olun asla kasksız yola çıkmayın. Çoğu kullanıcı kaskın kendisine yakışmadığını, görüntü olarak hoş olmadığını, kendileri ile dalga geçileceğini düşünüyor. Unutulmamalı ki kaskınız size yakışmasa da hoş durmasa da önemli olan sizin hayati değerinizdir. Kazanın nereden geleceği hiç belli olmaz. Bir yere çarpmasanız bile yere düştüğünüzde kafanıza alacağınız bir darbe, hayatınızın geri kalan kısmında size olumsuz anlamda kalıcı hasarlar yaratabilir. Bu yüzden kasksız yola çıkmayın  lütfen.

Bike+Crash+Florida+Brain+Damage

Önemli olan bir diğer unsur ise akşam ya da gece sürüşlerimizde fark edilmemizi sağlayan ve ön tarafta görüş rahatlığı sağlayan ön-arka aydınlatma sistemleridir. Bisikletimizin ön ve arka kısımlarında mutlaka bu aydınlatma sistemlerinden bulundurmalıyız. Ters bir durumda arkanızdan gelen araç veya önümüzde seyreden araç ya da yayalar sizi fark etmekte hayli zorlanabilirler. Sadece aydınlatma sistemleriyle değil, reflektörlü yeleklerimizle de bu durumu desteklemeliyiz.

SG6hG

Trafikte seyir halindeyken vücut dilimizi iyi kullanmalıyız. Yağacağımız dönüşlerden önce mutlaka araç sürücülerini önceden uyarmalıyız. Mesela sağa ya da sola döneceksek, kolumuzla sağ ya da sol tarafı işaret ederek geçiş yapacağımızı araç sürücülerine bildirmeliyiz.

kids-hand-signals

Daha güvenli bir sürüş için buradan fazlasına ihtiyacımız var. O unsur ise kesinlikle ÇOK DİKKATLİ VE ALGILARIMIZIN AÇIK olmasıdır.

3031392-poster-p-protected-lane

Son olarak, mümkünse ya da varsa bisiklet yollarını tercih edin.

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

Bir Yorum Yazın