Şehre Yepyeni Bir Soluk; Creme Glider…

08/05/2015  //     //  Diğer Bisiklet Türleri Donanımları İncelemeleri, Diğer İncelemeler, İncelemeler ve Atölyem

GLİDER BLOG-2

 

Henüz 5-6 yıl öncesine kadar, neredeyse piyasada bulunan bütün bisiklet modellerini ezbere biliyor olmamıza rağmen, geldiğimiz noktada artık gün geçmiyor ki; yeni bir tarz, yeni bir model çıkmasın. Her ne kadar yaygın kullanım; MTB üzerine yoğunlaşmış olsa da, bisiklet kullanımının aynı zamanda bir tarz olduğunu düşünenler açısından yerli piyasada cazip alternatifler mevcut. Creme Glider da bunlardan birisi. Yüksek teknoloji ile bir araya getirilmiş çelik kadro, lastikler ve diğer mekanik donanım, tamamen geçmişe bir selam gönderir nitelikte olsa da, kadro geometrisi ve genel dizayn; bugünün tutkusunu yansıtan taptaze bir nefes aslında. 50-622 ölçülerine sahip Schwalbe-Century marka tercih edilen lastiklerin yanakları, kullanılan yazı puntoları tamamen; “retro” esintileri taşıyor. Lastiklerin ebat boyutları, plajlardan şehir caddelerine kadar bizlere geniş bir kullanım coğrafyası sunuyor. Remerx marka çift kat jantlar, beklentilerimize cevap verebiliyor. Akıcılık konusunda ise gerçekten şaşkınlık duyuyoruz.

GLİDER BLOG-1

 

Genel konseptinin ötesinde bisikletin donanımını incelediğimizde; SRAM ın göbekten vites teknolojisi olan İ-3 modeli var ve kullanıcıya üç zamanlı bir sürüş imkanı sağlıyor. 1. ve 2. vites arasındaki sertlik oranı biraz fazla olsa da, şehir içi düzlük bölümlerde kullanım açısından yeterli. Ön tekerlekte kullanılan quick-release teknolojisi artı değer kullanıma. M ve L olmak üzere iki farklı boyutta üretiliyor olsa da, fabrika verilerine göre, M ölçüdeki modellerini 184 cm uzunluğundakiler bile kullanılabiliyor. 187 cm uzunluğunda birisi olarak M ölçüdeki bisikleti kullandığımda, gerek sürüş pozisyonu gerekse, pedal boyu açısından büyük bir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim. Bu kadar özelliği bi raraya getirirken doğal olarak ağırlıktan da taviz verilmiş; 13 kg…170 mm uzunluğundaki kol uzunluğuna sahip ayna, 44 dişli yapısıyla 3 vites opsiyonlu kombinasyonu dengelemiş. 26 mm ölçüsüne sahip sele borusunu değiştirmek istediğinizde, az bulunan bir ölçü olması itibarı ile tedarik aşamasında sıkıntılar yaşanabilir. Ürün orjinalinde ön ve arka çamurluk bulunmadığı için, yağmurlu havalardaki kullanım açısından çamurluk ilavesi gerekiyor.

 

Mekanik olarak bisikletin belki de en büyük sürprizi; arka fren teknolojisi. Geçmişte “Hüdaverdi” marka bisiklet kullananlar iyi bilir; “kontra-pedal” uygulamasını. Evet, bisikletin arka tekerlekteki frenlemesi kontra-pedal özelliği taşıyor. Uzun yıllardır ya da hiç kullanmadığımız bir sistem olduğu için ilk kullanımlarda, frenleme esnasında, unutmamak gerekiyor bu özelliği…Alışkanlık gerektiren frenleme özelliği sayesinde fixed  bisiklet almayı düşünenler açısından bir ön hazırlık aşaması niteliği taşıyor. Yaşam boyunca garanti sunması ve el üretimi olarak Avrupa’ da üretiliyor olması uzakdoğuda üretilen benzerlerine göre portföy tercihleri bakımından ön plana çıkarıyor ürünü.

Sahilde bir akşam gezintisi…

Şehirde özgürce turlamak..

Bir taraftan tarzını da yansıt…

Bu sözcüklerden sonra; Creme Glider ı kullanmaya başladığınız anda yüzünüzde bir gülümseme beliriveriyor.

Tüm olumlu yönlerine rağmen, frenleme sisteminin alışkanlık gerektirmesi ve 13 kg. lık ağırlığı olumuz yönleri olarak ortaya çıkıyor.

IMG_4073

 

 

IMG_4071

IMG_4077

IMG_4081

IMG_4079

IMG_4069

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın