İstanbul Bisiklet Fuarı

27/02/2011  //     //  Diğer Bisiklet Türleri Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

 

 

Türkiye’de son yıllarda profesyonel modelleri ile hızlı çıkış yapan firmalardan biri Salcano Bisiklet de fuardaydı. Fuar’daki oldukça büyük standında 2011 modelleri standı doldurmakla birlikte oldukça yoğun ilgi gören standlardan biriydi. Sadece Salcano markası ile ürettikleri 85 adet 2011 model bisiklet ve 10 motor Motosiklet ve Bisiklet fuarında bisiklet severlerin beğenisine sunuldu. Uygun fiyat, yüksek kalite zihniyetiyle Türkiye’nin bisiklet ihtiyacını karşılamakta olan firma 1976 yılından beri bisiklet sektöründe faaliyet gösteriyor. Yılların tecrübesini son yıllarda profesyonel bisiklet dünyasına da hızlı çıkış yaparak giren Salcano 2011 yılı için 10 Türk bisiklet sporcusunu da sponsor olarak destekledi.

 

Salcano Bisikletler Avrupa Standartlarına göre üretilip bir çok Avrupa ülkesine de ithalatı yapılıyor. 2011 yılı içerisinde yeni yurtdışı pazarlarına da açılacağını belirten firma, şirket üretim ve kalite ciddiyetinden asla ödün vermemiş.

 

 

 

 

 

85 yeni model içerisinden en göze çarpan, en fazla merak edilen bisikletleri sizin için inceledik. Yaklaşmakta olan bisiklet sezonunda bisikletini yenilemek isteyenler veya yeni başlayacak olanlar uygun fiyata kaliteli bisiklet almayı hedefliyorsa Salcano’ya mutlaka bakmalılar. Salcano her bütçeye hitap eden geniş ürün yelpazesiyle, yüksek kalitede bisiklet alma şansı veriyor.

 

 

 

 

Nirvana XX: Havalı Amortisörlü Karbon bisiklet ile gezintimize başlayalım. Salcano’nun en üst düzey bisikleti, fiyatı 8.155.TL. Donanım detaylarına baktığımızda bisikleti aldıktan sonra sizi ekstra masrafa sokmayacak donanımla üretilmiş. Rock Shox firmasının en üst düzey XC(Cross Country) için ürettiği maşalardan biri olan SID serisinin en hafif ve rijit maşalarından 11 SID XX WORLD CUP maşa zaten başlı başına üst düzey bisikletçilerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde teknik özelliklere sahiptir. Vites özelliklerine ek olarak belirtmek isterim ki Salcano Team Bikes Serisinin bir çok modelinde 10’lu kaset sistemi kullanılması sürücüye değişik kombinasyonlarda bisiklet sürme keyifini sağlamaktadır.

Aşağıda özelliklerini sıraladığımız  NİRVANA XX’in donanımı sınıfında en iyi markalardan ürünler seçilerek oluşturulmuş çok başarılı bir kombinasyonu uygun fiyata kullanıcılara sunmaktadır.

 

TİP : 26″ MTB
VİTES : SRAM XX FULL SET 20 VİTES
KADRO : GİDONDAN KİLİTLEMELİ ROCK SHOX 11 RS ARIORLR HAVALI AMORTİSÖRLÜ KARBON KADRO
MAŞA : ROCK SHOX 11 SID XX WORLD CUP GİDONDAN KİLİTLEMELİ AMORTİSÖRLÜ MAŞA
FREN : AVID XX HIDROLİK DİSK FREN TAKIMI
GİDON : RITCHEY MTN WCS CARBON RIZER UD (Low Rize)
GİDON BOĞAZI : RITCHEY WCS 4-AXIS CARBON MATRIX 84/6D
SELE : RITCHEY WCS MARATHON V2
SELE BORUSU : RITCHEY WCS CARBON 1B 350mm
MAŞA YATAĞI : FSA ORBIT C-40/48-CF-ACB
KRANK TAKIMI : SRAM FC XX Q156 2.2 GXP
RUBLE : SRAM CS XG-1099 KASET
TEKERLEK : MAVIC CROSSMAX SLR DISC KOMPLE TEKERLEK SETİ
LASTİK : CONTINENTAL RACE KING UST-TUBELESS 26×2,00 LASTİK
SEÇENEKLER : KADRO ÖLÇÜLERİ 17″-18,5″-20,5″

 

 

 

Not: Resimleri büyütmek için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

 

 


Salcano NG 020 X9: Team Bikes Serisinin 3 özel alüminyum alaşımlı bisikletlerinden olan NG 020 X9 bisikletinde yine attırıcı sistem olarak SRAM tercih edilmiş. Alüminyum serisinin yine 26 jant için Shimano SLX arttırıcının kullanıldığı NG 020 SLX’den(2.264 TL) sonra gelen en uygun orta üstü – üst düzey bisikletlerinden. Fiyatı: 3.774 TL

Salcano Bisiklet modellerinde bizim en çok dikkatimizi çeken özelliklerinden bir tanesi de replikalarla uyumlu renklerin ve donanımların kombinasyonuydu. Örneğin kalitesiyle kendini kanıtlamış Avid Elixir fren sistemi ile kadro-donanım renk uyumunun sağlanmış olması bisikleti görsel olarak da, teknik olarak da uyumlu kılmış.

 

 

 

TİP : 26″ MTB
VİTES : SRAM X-9 FULL SET 30 VİTES
KADRO : XTROLITE-G7 ÖZEL ALAŞIM ALÜMİNYUM KADRO
MAŞA : ROCK SHOX 11 SID RLT GİDONDAN KİLİTLEMELİ AMORTİSÖRLÜ MAŞA
FREN : AVID X9 ELIXIR CR HIDROLİK DİSK FREN TAKIMI
GİDON : RITCHEY MTN WCS RIZER  (wet white)
GİDON BOĞAZI : RITCHEY WCS 4-AXIS 44 84/6D (wet white)
SELE : RITCHEY WCS MARATHON V2
SELE BORUSU : RITCHEY WCS 1B 350mm (wet white)
MAŞA YATAĞI : RITCHEY WCS LOGIC ZERO PRESS FIT
KRANK TAKIMI : SRAM FC X9 GXP 3.3 10S 170 RED 443322
RUBLE : SRAM CS PG-1050 KASET 12-36
TEKERLEK : MAVIC CROSSMAX ST DISC KOMPLE TEKERLEK SETİ
LASTİK : CONTINENTAL RACE KING UST-TUBELESS 26×2,00 LASTİK
SEÇENEKLER : KADRO ÖLÇÜLERİ 15″-16,5″-18,5″

 

 

 

 

 

Salcano XRS 010 Serisi : İsmini Sram RED full set donanımından almış. Salcano’nun üst düzey yarış bisikletleri XRS 010 adıyla 3 adet karbon modeli bulunuyor. Model farklılıkları sahip oldukları donanım Sram RED- XRS 010 RED , Sram FORCE – XRS 010 FORCE, Sram RIVAL- XRS 010 RIVAL olarak 3 model isminde donanım farkı vurgulanmış.

 

Salcano XRS 010 RED

 

Fuar’da Salcano Bisiklet standının göz bebeği XRS 010 RED yüksekte dönen teşhir standındaydı. 7 kiloluk bisikletin Fiyatı: 6.700.TL Donanımlarına, ağırlığına dikkatlice bakıldığında Türk markası olan Salcano’nun üretiiği bu bisikleti aynı donanımlı başka bisikletler ile karşılaştırmanızı tavsiye ederiz. Fiyatlar Türkiye için uygun tutulmuş ve yüksek kalite vurgulanmış. Türkiye’de hayallerin uçuk fiyatlarına Salcano meydan okuyor.

 

TİP : 700C YOL
VİTES : SRAM RED FULL SET 20 VİTES
KADRO : RİJİT KARBON KADRO
MAŞA : RİJİT KARBON MAŞA
FREN : SRAM RED FREN TAKIMI
GİDON : RITCHEY ROAD WCS  Logic II (wet white)
GİDON BOĞAZI : RITCHEY WCS 4-AXIS 44 84/6D (wet white)
SELE : RITCHEY WCS MARATHON V2
MAŞA YATAĞI : FSA ORBIT C-40/48-CF-ACB
KRANK TAKIMI : SRAM FC RED 2.2TSM 68 175NCRB 5542TT
RUBLE : SRAM CS OG-1090 KASET 11-25
TEKERLEK : SRAM S30 AL RACE KOMPLE TEKERLEK SETİ
LASTİK : CONTINENTAL GRAND PRIX 4000 700x23C LASTİK
SEÇENEKLER : KADRO ÖLÇÜLERİ 48CM-51CM-54CM

 

 

Salcano XRS 010 FORCE:  Sram FORCE Full set kullanılmış. Fiyatı: 4.993.TL Rijit Karbon Kadro. Donanım detay bilgileri aşağıda verilmiştir.

 

 

 

 

TİP : 700C YOL
VİTES : SRAM FORCE FULL SET 20 VİTES
KADRO : RİJİT KARBON KADRO
MAŞA : RİJİT KARBON MAŞA
FREN : SRAM FORCE FREN TAKIMI
GİDON : RITCHEY ROAD WCS  Logic II (wet white)
GİDON BOĞAZI : RITCHEY WCS 4-AXIS 44 84/6D (wet white)
SELE : RITCHEY WCS MARATHON V2
MAŞA YATAĞI : FSA ORBIT C-40/48-CF-ACB
KRANK TAKIMI : SRAM FC FORCE 2.2TSM 68 175 5542TT
RUBLE : SRAM CS PG-1070 KASET 11-25
TEKERLEK : SRAM S30 AL SPRINT KOMPLE TEKERLEK SETİ
LASTİK : CONTINENTAL GRAND PRIX 4000 700x23C LASTİK
SEÇENEKLER : KADRO ÖLÇÜLERİ 48CM-51CM-54CM

 

Salcano XRS 010 RIVAL: Sram RIVAL Full set kullanılmış. Yine Rijit Karbon kadro ile üstteki iki model ile birlikte Team Bikes kategorisinde bulunan son model. Fiyatı: 3.999.-TL

 

 

 

TİP : 700C YOL
VİTES : SRAM RIVAL FULL SET 20 VİTES
KADRO : RİJİT KARBON KADRO
MAŞA : RİJİT KARBON MAŞA
FREN : SRAM RIVAL FREN TAKIMI
GİDON : RITCHEY ROAD WCS  Logic II (wet white)
GİDON BOĞAZI : RITCHEY WCS 4-AXIS 44 84/6D (wet white)
SELE : RITCHEY WCS MARATHON V2
MAŞA YATAĞI : FSA ORBIT C-40/48-CF-ACB
KRANK TAKIMI : SRAM FC RIVAL OCT 2.2TM 68 MRBLK 1725 5339
RUBLE : SRAM CS PG-1070 KASET 11-25
TEKERLEK : SRAM S27 AL COMP KOMPLE TEKERLEK SETİ
LASTİK : CONTINENTAL GRAND PRIX 4000 700x23C LASTİK
SEÇENEKLER : KADRO ÖLÇÜLERİ 48CM-51CM-54CM

 

 

Fiyatlar bütçe sıkıntısı olup yeni bisiklet alacak olanları korkutmasın. Salcano’nun her bütçeye hitap eden modelleri olduğunu yazımın başında belirtmiştim. Buraya kadar fuara katılan modellerde Salcano’nun kalitesini gösteren üst düzey bisikletlerini paylaştım. Üst düzey bisikletlerde kullanılan yüksek fiyatlı malzemelerin toplamda bisikletin şirkete maliyetinin yüksek olduğunun farkındayız. Yine de bu donanımlara sahip ithal bisikletlerde fiyat çok çok daha yüksek oluyor. Donanım detayları, yüksek kalite ve uygun fiyat stratejisi ile bu sezon herkes yeni bisiklet sahibi olabilecek. Yol bisikletlerinde en düşük fiyat XRS 200 modeli. Yol bisikletine yeni ilgi duyan bisiklet severlerin kilitli pedala alışana dek harcayacakları uygun fiyatlı başlangıç düzeyi bisikleti. Fiyatı: 382.-TL

 

Çelik kadro 14 vites özellikli başlangıç düzeyi bisikletin yapım amacı bisikletli yaşam felsefesine yeni atılan kitleye hitap etmek. Unutmamalı ki yeni başlayan ve mantığı öğrenene dek harcayacak uygun fiyatlı bisiklet arayışında olan çok büyük bir kitle var. Bisikletli sayısını arttırmak için ülkemiz genelinde el yakan fiyatlardan çekinen veya bütçesi yetmeyen, ame ben de varım demek isteyen her kesime Salcano’da model bulmak garanti. En yüksek fiyattan en düşük fiyata daha bir çok ara model bulacaksınız.

 

 

 

 

TİP : 700C YOL
VİTES : SHIMANO RD2300 14 VİTES
KADRO : HI-TEN KADRO
MAŞA : HI-TEN MAŞA
FREN : CALIPER FREN
GİDON BOĞAZI : ZOOM AHEAD ALÜMİNYUM GİDON BOĞAZI
TEKERLEK : XR18 ÇİFT DUVARLI JANT

 

 

Fuar standında Salcano’nun tercih ettiği SR-SUNTOUR Aynakol set ve Maşalardan örnekler de teşhir edildi.

 

 

 

Salcano’nun ürettiği 2011 model katlanabilir bisikletler de teşhirde beğenilere sunuldu. Hayatı kolaylaştırmak adına yer sorunu olan ulaşımda bisikletin yedekte tutulması anlayışına sahip kullanıcı kitlesine sahip katlanabilir bisikletlerin fiyatlarını yine uygun bulduk. Kamp meraklıları, yat gezilerinde, karavan meraklılarının kurtarıcısı katlanabilir bisikletler bu tür macera severlerin hedef noktalarında bisikletle ulaşım imkanını sağlaması sebebiyle çokça tercih ediliyor. Kırmızı olan FOLDA model katlanabilir bisiklet 16″ jant üretiliyor. Fiyatı: 426 TL, Gri renk katlanabilir bisiklet EASY LUX model 20″ jant olarak üretiliyor. Fiyatı: 439.-TL

 

 

Trail bisikletler, gösteri bisikletleri, serbest sürüş derken Salcano modellerinde yok yok.

 

 

Salcano Jump Race Trial bisikletinden bir örnek. Türkiye’de sadece Dağ Bisikleti-Yol Bisikleti satışı yapan diğer bisiklet dalları meraklılarının yaşadığı sıkıntı da Salcano ile sona eriyor. Salcano her bisiklet branşından bisikletlerini yüksek kalite ve yine uygun fiyat stratejisi ile geniş pazar ağı dağıtım kanalları ile tüm Türkiye’ye ulaştırıyor.

 

TİP : 20″ FREESTYLE RACE BMX
KADRO : ALÜMİNYUM KADRO
MAŞA : HI-TEN MAŞA
FREN : TEKTRO FREN TAKIMI
AKSESUAR : ROTORLU

 

1976 yılında kurulduğunda 16 metrekare dükkanda üretime başlayan Salcano 2011 yılında 16.500 metrekarelik üretim ve montaj alanı ile yılların tecrübesini hızlı büyümesi ve temiz firma ismini koruyarak yüksek kalite üretiminden ödün vermiyor. Fuar’da da oldukça yoğun ilgi gören firmalardan biriydi. Önümüzdeki yıllarda sürpriz model ve aksesuar girişimleri ile Türkiye Bisikletinde 1 numara olmayı hedefliyor. Sürpriz ürünlerini merakla bekliyoruz.

Sezon hazırlığında olan bisikletçilerin Salcano’ya bakmadan alışverişe başlamamalarını öneriyoruz. Bu yıl akıllıca olan kullanıcıların tüm bisiklet firmalarını gezerek acele karar vermemeleri olacaktır. Cyclingtr için öncelik her zaman bisiklet severlerin ve bisiklet kullanıcıların çıkarlarını ön planda tutmak ve bisikletli yaşam kalitesini arttırmaktır. Fuar gezimiz İstanbul’la kısıtlı kalan fuar anlayışını Türkiye geneline ulaştırmaktı.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın