Bisiklet Taşıma Seçenekleri

23/02/2013  //     //  Diğer Bisiklet Türleri Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

 

 

Yeni yılla birlikte federasyonlar faaliyet takvimlerini açıkladı. Birçoklarımız yeni yılda yurtiçinde katılmayı planladığı yarışları belirlemiş durumda. Hatta bazılarımız yurtdışında katılmayı planladıkları yarışları çok daha önceden belirledi ve kayıt oldu bile. Sezon kapandıktan sonra bir süre dinlenen sporseverler, hedef yarışlarının tarihine ve zorluk derecesine uygun antrenmanlarına çoktandır devam ediyorlar. Bir yandan antrenman yapan ve bir yandan da zihinsel hazırlıklarına devam eden sporcuların aslında yapması gereken oldukça önemli bir hazırlık daha var ki; bu hazırlık katılacağı yarış için kilit öneme sahip. Peki, bisikletiniz yeni sezona ve yapacağınız seyahatlere hazır mı? 

 

 

Önce Bisiklet Bakımı

 

Öncelikle işe bisikletinizin bakımını yaptırmakla başlayın. Birçoğunuz soğuk kış aylarında bisikletinizi ya trainer/roller üstünde veya çamurlu ıslak kış şartlarında kullandı ya da bir kenarda dinlemeye bıraktı. Belki de bisikletiniz tüm bu saydığımız evrelerden geçti. Bu yüzden sezonun ilk yarışı için seyahate çıkmadan önce bisikletinizin teknik bakım ve onarımını yaptırmak ile başlamalısınız. Ayarları yapılmış, yağlanmış ve temizlenmiş bisikletinizle birkaç deneme sürüş yaptıktan sonra gerekirse tekrar ince ayar yaptırmak sizi yarış günü karşılaşacağınız kötü süprizlerden koruyacaktır. Yarış esnasında lastik sorunu yaşamamak için iç ve dış lastiklerinizi yenilemek, yarış esnasında yaşayacağınız riskleri asgariye indirecek bir diğer önlem olacaktır.

 

 

Bisiklet Taşıma Alternatifleri

 

Yurtiçi yarışmalara katılmak için bir yerden bir yere giderken, bisikletinizi demonte hale getirmeksizin çeşitli şekillerde taşıma yapmanız mümkün. Özel araba taşıma askıları sayesinde bisikletinizi bütün halde taşımanın mümkün. Diğer yandan, şehirlerarası otobüslerle taşıma yapılması halinde ise sadece ön tekerleğin sökülmesi ve bisiklet gövdesini koruyucu bir takım havalı naylon ve izolasyon malzemeleri ile sarıp sarmalamak yeterli olabilmektedir. Ama bu taşıma şekli hava yolu ile uzun mesafeli ve aktarmalı uçuş şeklinde olacaksa karşınıza 3 ana seçenek çıkmakta. Bunlardan ilki bisiklet kutusu, ikincisi bisiklet taşıma çantası (soft case), üçüncüsü bisiklet taşıma valizi (hard case) şeklinde olacaktır.

 

 

Bisiklet Kutusu ile Taşımak

 

İlk seçenek olan bisiklet kutusu ile taşıma seçeneği, diğer iki seçeneğe göre en ucuza mal olabilecek olan bir taşıma aparatı. Herhangi bir bisiklet satıcısından ücretsiz temin edebileceğiniz bir bisiklet kutusunun yanında bir koli bandı ve birkaç sünger veya biraz boru izolasyon malzemesi, işinizi görmeye yetecektir. Böyle bir taşıma öncelikle bisikletinizin ön teker, pedal ve selesini yerinden çıkarmanız gerekiyor. Sele borusunu çıkarırken küçük bir işaretleme yaparsanız tekrar yerine takarken doğru ölçüyü bulmanızı kolaylaşacaktır. Gidonu ise boğazdan gevşetip yana çevirdikten sonra kadro üst borusunun altından geçirdikten sonra vidalarını sıkmak olası hasarları engeller. Bisikleti kutuya yerleştirmeden önce arka vites attırıcısını darbelerden korumak için yumuşak izolasyon malzemeleri ile korumaya almak işin kolay yanı. Diğer yandan arka attırıcı %100 garantiye almak isteniyorsa kulakla birlikte attırıcıyı sökmek şart. Çıkarılan ön tekerin maşa mandallarının yerine de destek plastiklerinden koymak maşayı korumaya alacaktır. Tüm bu işlemler bittikten sonra bisiklet kutusunu güzelce bantlamak gerekiyor. Tek başınıza seyahat edeceğiniz hallerde elinizdeki çanta vb eşyaların yanında tekerleği olmayan bir bisiklet kutusunu tek elle taşımak pek kolay olmayacaktır. Bu yüzden kutunun ön tarafından açılacak olan bir el tutamak yuvası ile arka tarafta yere basacak olan alt köşenin iyice bantlanması taşıma işinizi hayli kolaylaştıracaktır. Bu şekilde ön taraftan hafifçe yukarı kaldırıp kutuyu çekerken, arka tarafta yere basan kısım kolaylıkla aşınmayarak seyahatiniz boyunca görevini yapacaktır. Unutmamanız gereken en önemli konu; bisikleti demonte ederken kullandığınız el aletleri, koli bant vb malzemeleri seyahate çıkarken yanınıza almak olmalı. Gittiğiniz yerde bunlara ihtiyacınız olacak.

 

 

 

Bisiklet Çantası (Soft case) ile Taşımak

 

Aslında genel olarak bisiklet kutusuna yerleştirme yaparken uygulanan kurallar burada da geçerli. Yalnız bazı bisiklet çantaları için her iki tekerini sökmek gerekirken, bazılarında sadece ön tekeri sökmek yeterli oluyor. Arka attırıcıyı sökmeden taşıma yapmak mümkün ama garantiye almak için sökmekte fayda var. Bu tip çantalarda koli bandı vb şeylerle uğraşmaya gerek olmadığı gibi taşıma sapları ve askısı, taşıma kolaylığı sağlamakta. Soft case’ ler, her ne kadar bisiklet kadrosunu çizilmekten korusa da, sert darbelerden korumaktan çok uzak bir taşıma aparatı. Karayolu ile yapılan taşımalarda itina ile bagaja yerleştirilmiş bir bisiklet çantası yolculuğu hasarsız atlatabilirken, polyester çanta, havayolu taşımalarında bisiklet kadrosunun kırılmaktan korumaya yeterli olmayacaktır. Her ne kadar çantanızı bagaja verirken, hassas taşıma için uyarsanız da, yine de oldukça yüksek risk söz konusu.

 

Bisiklet Çantası ( Hard case) ile Taşımak

 

Hard case’ ler, havayolu ile uzun mesafe taşımaları için en güvenilir taşıma alternatifi olarak karşımıza çıkmakta. Sert ve rijit yapısı, bisiklet kadro ve parçalarının en güvenli şekilde taşınması için ideal bir ortam yaratmakta. Üstelik taşıma sapı ve gövdeye monteli tekerleri ile tek başına yapılan seyahatlerde taşıma işini hayli kolaylaştırmakta. Üstelik koli bandı ve izaloasyon malzemelerine de gereksinim duymayacaksınız. Yalnız bisikletinizi Hardcase çantaya yerleştirmek için demonte etmeniz gerekiyor. Bu tip çantalara bisiklet yerleştirirken sadece 5 numara bir alyan kullanarak arka attırıcıyı kadro kulağı ile birlikte sökmek şart. Sökülen kulağı doğru bir şekilde tekrar yerine takarsanız, vites ayarlarında bir sorun yaşamayacaksınız. Diğer yandan kadrodan çıkardığınız ön ve arka tekerlerin mandallarını göbeklerinden çıkarmayı unutmayın. Aksi takdirde mandallar, çanta içinde kadroya temas edebilir ve istenmeyen çizikler oluşturabilir.  Unutulmaması gereken bir diğer konu ise uçuş öncesi lastik hava basıncını düşürmek olmalı. İyi yarışlar.

 

 

 

Bisikletinizi taşımak için alabileceğiniz bu tarz çantalardan bazılarının satışı ülkemizde de gerçekleştirilmekte. Ülkemizde satışı gerçekleşen bisiklet taşıma çantalarından birkaçı;

 

Bisiklet.com

Hermes Bisiklet Üretimi

Fiyat: 65 tl

Ürün Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.

 

 

 

Erdoğanlar Bisiklet

Scott 2012 Bisiklet Taşıma Çantası

Fiyat: 132 euro

Ürün Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.

 

 

 

Kaynak kişi: Sungur ÇAĞIRGAN Hermes Bisiklet

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın