Bisiklet Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

22/06/2017  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisiklet Türleri Donanımları İncelemeleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR ), Diğer İncelemeler, Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), İncelemeler ve Atölyem, Yol Bisikleti Haberleri

Bir şeye ne kadar az harcarsanız, satın alma işleminizde o kadar özveri bulursunuz. Ancak söz konusu ucuz bir bisiklet olduğunda çok daha dikkatli olmalısınız.

Makul fiyatlarda satın alınan ve günümüzde bazı ucuz bisikletlerin aslında ne kadar iyi olduğu konusunda şaşıracaksınız. Ancak kötü bir seçim yaparsanız zaman içerisinde pişmanlıklar yaşayabilirsiniz.

Doğru satın alma kararı vermek ve doğru bilgiyi bilmek önemlidir. Bu yazının da amacı zaten bu doğrultuda. Dolayısıyla, satın alma işlemini yapmadan önce bu yazıyı okumanızın sizlere artı yönde çok şeyler katacağını umuyorum.

BİSİKLET-1900x700_c

Altın Kural – Fiyat Kalite Performansı

İnsanlar belli bir bütçeyle bir bisiklet satın alıp denediklerinde, gördüklerim arasında en çok karşılaştığım hata, ihtiyaç duydukları bisiklet ücretlerinin iyi bir motosiklet fiyatına yakın olması. Klasik bir örnek vermek gerekirse; haftada sadece bir gün bisiklet sürecek olan kişi minimum 5.000 TL’lik bir bisiklet alıyor ve aldığıyla kalınıyor maalesef. Şehir içinde kullanmak için seçtiğiniz bisikletler kendi aralarında sınıflara ayrılıyorlar. Basit modelden, yüksek ekipmanlı modellere doğru sıralanır. Örneğin; siz haftanın her iş gününde, iş yerinize bisikletiniz ile gelip gidiyorsanız sizin için uygun olan bisikletler ekipman bakımından orta karar dediğimiz türden olabilir. Eğer bu işten çok iyi anlıyorsanız, seçtiğiniz bisikletin ekipmanı üst grup ekipman dediğimiz gruplardan da olabilir.

main-qimg-e5fbbebe70a44fa5a6deb4d0674830ec

Fakat siz sadece hafta sonu sürüş yapıp, daha çok bu işin keyif kısmında iseniz yukarıda bahsettiğim orta karar ve üst grup ekipmanlar sizler için fazla olabilir, fiyat açısından da artış gösterecektir.

Seçim – Kullanım Tarzınıza Hitap Eden Modeller

Bisiklet seçimi yapmak ince eleyip sık dokumayı gerektiren bir durumdur. Satın almak istediğiniz bisikletin, sizin kullanım amacınıza hitap etmesini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; şehir içinde kullanım yapacaksanız asla gidip bir dağ bisikleti almamalısınız.

449c2accaf655ba528089a94dfa734eb

Konforunuzu düşünüyorsanız sadece önden amortisörlü, konfor serisi olarak sınıflandırılan şehir bisikletlerine yönelebilirsiniz. Bisikletin ekipmanlarını, gittiğiniz mağazalardaki satış sorumluları zaten kullanım-amaç doğrultusunda sizlere sunum yapacaklardır. Fakat burada en önemli olan unsur, sizlerin kullanım amacınızın net olmasıdır.

En Önemli Unsur – Bisikletin Beden Ölçüsü

Alacağınız bisikletin mutlaka boyunuza uygun olması gerekmektedir. Boyunuzun ölçüsü ile bisikletin bedeni uyumlu olmalıdır. Bisikletler S, M, L veya cm hesabı olarak 44 cm, 48 cm, 54 cm, 56 cm olarak karşınıza çıkacaktır. Boyunuza en uygun olan beden ölçüsüne yönelin. Örnek vermek gerekirse 1.65 cm boyunda olan birisi S beden bisiklet kullanmalıdır.

Cycle-Size-Guide1

Yanlış beden seçimi yaparsanız, ileriye dönük boyun ve bel ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

Bir Yorum Yazın