Adrenalin Tetikleyici: Cannondale Trigger…

08/02/2017  //     //  Diğer Bisiklet Türleri Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

Bisiklet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte üreticiler, farklı segment bisikletlerin yanında birden fazla amaca hizmet edebilecek ürünler de ortaya koymaktalar. Cannondale Trigger Carbon Team da bu amaçla hayat geçirilmiş bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar, geometri ve dizayn olarak  “All-mountain” klasmanına alınabilecek olsa da hardtrail ve kısmen de downhill şansı verebilmesi açısından çok amaçlı bir kullanım imkanı sunuyor. Ürün, all-mountain ruhunu taşımasına rağmen, pedallarla birlikte 11  kilo makasındaki ağırlığı ile XC yarışlarında da çok rahat kullanılabilir.

Adsız

IMG_3742 (2)

Bisikleti kullanmaya başladığımızda kullanıcı olarak ilk gözümüze çarpan 3 adet temel nokta var;

 • Bunlardan birincisi, 140 mm çalışma mesafesiyle neredeyse araziye meydan okuyan LEFTY-Supermax Carbon maşayı kilitleyen ve tepme hızını kontrol eden rebound tuşu. Bu özellik sayesinde en zorlu arazi şartlarında kullanımı keyfe dönüştüren ve LEFTY maşa geleneğinin son temsilcisi Carbon Supermax, düzlük ve yokuş koşullarında kilitlemeye olanak verdiği gibi, adrenalin dolu inişlerde ve aşırı bozuk zemin sürüşlerinde büyük bir konfor sağlıyor. Ağırlık olarak; 1850 gram.File_000
 • ikincisi; hidrolik olarak çalışan ve drop-rise çalışma özelliğine sahip ROCK SHOX sele borusu kontrol tuşu; sert tırmanmalarda gerekli olan optimum pedal boyunu sağlama şansı verdiği gibi, özellikle teknik inişlerde, XC kadrolarda sporcunun kendisini sele arkasına atarak denge kurması zorunluluğunu büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Zira Tuşa bastığınızda hidrolik olarak teleskobik bir biçimde içeri giren sele borusu ile sürücü tamamen down-hill sürüş pozisyonuna gelebiliyor.

rockshox_reverb_stealth_back_l

 

 

 • Üçünsü de; 140-85 mm ölçüleri arasında çalışma mesafesi sunan FOX DYAD RT2 arka amortisörü kilitleyen ve serbest bırakan  kontrol tuşu. Elevate modunda XC sürüş modunda kullanılabildiği gibi; Flow moduna alarak doğrudan bir DH modu elde edilebiliyor.

File_005

Ürünün üzerinde gelen orijinal gidon; 74 cm uzunluğa sahipti ve kullanım alışkanlığım nedeniyle daha kısa bir gidon olan Ritchey wcs ile değiştirildi. Lefty Supermax ön maşa ve FOX arka maşa tepme ayarları geçişlerindeki keskinlik çok net hissediliyor. Arka maşa kilitlendiği andaki rijitlik, bisikleti bir anda XC moduna dönüştürüyor.

File_001

File_003

 

Sürüş dinamikleri bakımından ele alınacak olursa, standart bir hard trail kadroya kıyasla, arazide çok daha kolay bir kontrol sunduğu söylenebilir. Sert dönüşlü hızlı inişlerde, LEFTY SUPERMAX, esneme-basınç yükünü tek bir noktadan sağlamasından kaynaklı daha optimum bir esneme sağlıyor. Her bir diskte çift pistonlu frenleme sağlayan Magura MT6S serisi frenler gerçekten çok güçlü bir frenlemenin yanında bütün disk frenlerde olduğu gibi, çamurlu ıslak zemin geçişlerinde ıslanan disk ve rotordan kaynaklı ses yapıyor. Öte yandan, SRAM XX1 serisi güç aktarma organlarının Shimano-XTR serisinden daha iyi çalıştığını hissettim. Lefty uyumlu MAVIC CROSSMAX SLR serisi jant setleri ise görevini başarı ile yerine getiriyor. Ancak MAVIC mühendisleri göbek-Hub-rulman dayanımı konusunda bence biraz daha mesai yapmalı zira ürünün 6. ayı dolmadan rulmanların değişim gereksinimi ile karşı karşıya kaldık. Tek yapraklı 30 dişli “Hollowgram” teknolojili aynakol ve 10-42 diş ruble kombinasyonu, arazideki ihtiyaçlara cevap verse de; düz yol tempo sürüşlerinde görece yetersiz kalabilir.

IMG_3193

 

Tespit edebildiğim en büyük sıkıntı ise lastik değişimleri. Patlama anında, yarık bölge tubeless sınırlarının içindeyse patlak önleyici sıvı ve CO2 tüpü ile sıkıntı kısmen aşılabilir, ama iç lastikli bir çözüm gerekiyorsa, ön lastik lefty özelliği sayesinde yerinden çıkarılmadan değişim değiştirilebiliyor olsa da, arka lastik değişimi, alışkanlık gerektiriyor ve uzun zaman alıyor.

 

IMG_3572

 

Avantajları:

 • Birden çok kullanım alanına cevap verebilmesi. (DH-XC-..)
 • Opsiyonlu kontrol olanakları (ön-arka maşa, sele borusu…)
 • Üst seviye donanım
 • Malzeme kalitesi
 • Kusursuz vites geçişleri
 • Ön ve arka maşa tepme ayarlarındaki keskinlik
 • Sürüş dinamikleri avantajları.

Dezavantajları:

 • Arka lastik değişimindeki zorluk
 • Arka amortisör bölgesindeki mafsal alanının sık sık bakıma ihtiyaç göstermesi
 • Kadro yedek parça temin zorluğu
Yazar Hakkında :

2 yorum to “Adrenalin Tetikleyici: Cannondale Trigger…”

Bir Yorum Yazın