Pembe Mayoyu Taşıyan Luca Paolini, Galibiyetini Tour of Turkey’e Bağlıyor

07/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

İtalya Bisiklet Turunun üçüncü etabında, dün yaptığı muhteşem solo atağını etap galibiyeti ile tamamlayan Luca Paolini, etap sonrası basın toplantısında Türkiye Bisiklet Turunun galibiyetindeki etkisini vurguladı. Marina di Ascea finişindeki zaferi ile büyük turun Pembe Mayosunu sırtına alan Paolini, kariyerinde ilk kez katıldığı İtalya Bisiklet Turunda genel sıralama liderliğini alması İtalyan sporcu için muazzam bir kariyer notu oldu. 36 yaşındaki Luca Paolini, son kilometrenin virejlarında başlatttığı solo atağı ve galibiyetine dair detayları etap sonrası basın toplantısında detaylarıyla paylaştı.

 

Başlattığı heyecan verici solo atağına dair, “Takım aracından birkaç saniyelik avantajımın olduğu söylendi. Önümüzde iniş olduğunu biliyordum ve ben iyi inişçiyim. Zihnim rahattı ve ben iniş yeteneğimin en iyi performansını çıkarttım. Ardımda kaza olduğunu duydum ancak hepimiz inişe odaklanmıştık. Finişe 8 kilometre kala ardıma baktım. Etabı kazanma avantajımın oldukça fazla olduğunu fark ettim.” diyerek ekledi. “Biz Pro takım olmayı hak ettiğimizi gösteriyoruz. İyi bir takımız, çok çalışıyoruz ve işini asla şansa bırakmayan sportif direktörlerimiz var.”dedi.

 

Photo: Gian Mattio d’Alberto – RCS Sport

 

7 Nisan’da 2013 Paris-Roubaix performansı veren Luca Paolini’nin üçüncü etabı kazanması beklenen bir etap galibiyetinin gelmediğine işaretti. Zira Paris-Roubaix zamanlamasından dolayı, iyi performans gösteren sporcuların Giro d’italia’da verimkar olamadıkları bilinen gerçeklerler arasında. Paolini’ye üçüncü etap galibiyeti ve Roubaix performansı sonrası Giro’da düşmek yerine nasıl bu performansı sergilediği soruldu. Yaş 36, pembe mayo hedefi var mı?

 

Luca Paolini, Paris-Roubaix sonrası bir Giro galibiyetini mümkün kılan detaylarda Tour of Turkey’e katılmış olmasının kilit faktör olduğunu belirtti. Paolini, “Kasım ayında başladığımız antrenmanlarla, mümkün olabilecek en iyi klasikler sezonunu hedefliyorduk. Galibiyet haricinde mükemmel bir klasikler sezonu geçirdim. Sonrasında Giro’ya katılmayı hedefliyordum. 36 yaşımda olduğumu biliyorum. Ancak bunu yaşamak istedim. Takım bu isteğimi uygun gördü. Paris-Roubaix sonrasında 7 gün dinlendim. Sonrasında dinlenmek yerine Tour of Turkey’e katıldım. İşte bu anahtar faktördü. Bu seçimler ve iyi şans silsilesi. Hastalık yada bir sakatlık olmadı, kazaya karışmadım ve Giro’ya iyi bir kondüsyonda geldim. İlk 3 etabın düz profilinin bana uygun olduğunu biliyordum. Bana destek veren bir takıma sahibim, genç Rus sporcular ise tecrübe için sürüyorlar. Ben onlar için buradayım. Şimdi Pembe Mayo bende ve onlarla sürmeleye devam edebilirim. Onların bisiklet sporuna olumlu katkı yapacağına eminim.”dedi.

 

Paolini genç yetenekleri barındıran takım kadrosunun detayı ötesinde, Paris-Roubaix’de yüksek performans sergileyip iyi derecelerle tamamlayan sporuların Giro’daki performans düşüklüğünü Türkiye Bisiklet Turu performasıyla tolere ettiğine değinmiş oldu. Bu sezon tırmanışların ön plana çıktığı Türkiye Bisiklet Turunun, Giro d’italia’ya hazırlık, klasiklerden çok etaplı yarışlara geçiş antrenmanı ve rekabetçi yapısıyla Türkiye Bisiklet Turunun tercih sebebi olduğunu vurguladı. Giro d’italia öncesi ve klasikler sonrası eğimli tırmanışları, yüksek rakımları olan üst düzey yarışın sporcuları büyük tura hazırlayan en ideal yarış olduğunun vurgulanması, TUR’un önemi ve etkisi bir kez daha dünya bisikletine yansımış oldu.

 

 

About the Author :

Leave a Reply