Mustafa Sayar’ın Mart 2013 Örneğinden Doping Pozitif Sonucu Geldi

15/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bu yıl, Nisan ayında  49.’su düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu galibiyeti ile Turkuaz mayoyu alan Mustafa Sayar‘ın, Mart ayında koşulan Cezayir örneğinden doping pozitif sonucu geldi. 11 Mart 2013 tarihinde Cezayir turunda örnek veren 24 yaşındaki Mustafa Sayar, 15 Mart tarihinde Cezayir Turunu ikincilikle tamamlamıştı. Nisan ayında, manidar performansı ile Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu liderliğini 6.etap, Meryem ana zirvesinde alan Sayar için, doping iddiaları TUR’u sarsmıştı ancak sonucun gelmesi bekleniyordu. Geçtiğimiz hafta, Cezayir örneğinin EPO pozitif sonucu Torku Şeker Spor takımına UCI tarafından deklare edildi. Bugün ise resmi açıklaması UCI tarafından yapılarak sonuç doğrulandı.

 

 

11 Mart günü alınan idrar örneğinin A ve B numunelerinden A numunesi Fransa’daki WADA(Anti Doping Ajansı) laboratuar Châtenay-Malabry’den EPO pozitif sonucu geldi. UCI, konu ile ilgili açıklamasında; “Mustafa Sayar’ın Cezayir Turu’nda 11 Mart 2013’te verdiği idrar örneğinde EPO rastlanmıştır. Sporcu bisiklet organizasyonlarında şu an için mücadele edemeyecektir.

Sayar’ın B numunesinin açılması için başvuru hakkı bulunmaktadır. ” doping şablonu ile rapor paylaşıldı. 11 Mart örneğinin, başka laboraturarda B numunesinin açılması talep edilebilir. B numunesinden de EPO pozitif sonucu çıkarsa, daha önce doping cezası almayan Sayar 2 yıl uzaklaştırma cezası alır ve ceza kapsamında, Numunenin alındığı tarihten itibaren aldığı dereceler silinir.

 

 

Mustafa Sayar’ın Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda dopingli olduğu iddialarında, Cezayir Turu idrar örneği numuneleri son sözü söylemiş oldu. Mustafa Sayar, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ilk zirve finişi, üçüncü etapta geçilen Elmalı zirvesinde etap galibiyeti ve Turkuaz mayoyu alan Natnael Berhane(Europcar) ardından, etabı üçüncülükle tamamlamıştı. Turkuaz mayoyu, 6.etapta Meryem ana-Selçuk zirve finişinde Berhane’den alan Mustafa Sayar TUR sonuna kadar liderliği korumuştu. Her tur finalinde, tur galibinin basın odasına girişi alkışlar eşliğinde gerçekleşirken, basının Mustafa Sayar ve doping dedikoduları sebebiyle final coşkusunu yaşatmadığı şampiyonun pozitif olarak netleşen doping raporu ile bir zafer daha utançla sona ermiş oldu.

 

2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu galibi Ivailo Gabroski ve ardından 2013 galibi Mustafa Sayar’ın doping pozitif vermesi, Torku Şeker Spor ve Türk bisikleti için büyük bir kara leke mahiyetinde. TUR’un iki yıl üst üste Türk takımından şampiyon çıkartıp, doping sonuçlu rapor alması Türk sporcuların imajı ve Türk bisikleti için değiştirilemez öngörüleri önümüzdeki yıllara taşıyacaktır. Son iki yıldır, Alberto Contador, Puerto Operasyonu isimleri ve Lance Armstrong gibi güçlü isimlerin bisiklete kattığı doping nefretinin bir kez daha TUR’dan çıkması ve bu kez Türk bisiklet sporcusunun dopinge karışması, güvenleri sarstı.

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ve sonrasında devam eden doping söylentilerinin netleşmeden gündemde tutulması asparagas söylemden öte değildi. Mustafa Sayar ile yaptığımız görüşmemizde, Sayar’ın doping yapmadığını defalarca tekrarlaması, bilinçli doping olmayabileceğini akıllara getiriyor. Söylentiler çıktığında TUR’u takip eden ekip içerisinde yer aldığımdan, doping’in delili kolundaki “iğne izi”  söylentilerinin kontrolünü yapmıştık. Kolunda iğne izi olmayan Sayar’ın, Mart örneğindeki doping pozitif örneğinin bilinçsiz ilaç kullanımından kaynaklanmış olabileceği düşünülebilir. Detayı ne olursa olsun doping pozitif sonucu, B numunesinde de netleşirse doping kuralları gereği yaptırıma tabi tutulacaktır.

 

 

Bu gelişme sonrası, Turkuaz Mayoyu 3.etap sonunda sırtına almış olan ve TUR’u ikincilikle tamamlayan Eritrealı Natnael Berhane(Europcar) 49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun şampiyonu ilan edilecek. İstanbul final podyumunda üçüncülük ödülünü alan Cofidis takımı sporcusu Yoann Bagot, 2013 TUR’un ikincisi, İstanbul podyumunda 4.lüğü sebebiyle yer alamayan Sojasun takımından Fransız sporcu Maxime Mederel ise üçüncülüğü alacak. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun önümüzdeki günlerde, konuyla ilgili toplantı gerçekleştirmesi bekleniyor.

 

 

About the Author :

Leave a Reply