Diyabetli Kahraman Raeymaekers’ın Tour of Turkey Başarısı

10/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

 

Bisiklet üstünde hiç bu kadar mutlu olmamıştım.

 

 

Team Novo Nordisk‘in profesyonel sporcularından Thomas Raeymaekers, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu tamamlayabilmiş olduğunu muhtemelen asla unutmayacak. 19 yaşındaki Belçikalı sporcu, kariyerinin ilk “Hors Catégorie” (Kategori Üstü) etap yarışında, vazgeçmemek için birçok kez mücadele vermek zorunda kalmış ve yarışı ancak sonuncu sırada bitirebilmişti. Ancak, hayatının en kötü gününden tam iki yıl sonra katıldığı bu yarışı 175. sırada bitirdi. Bu, Raeymaekers’a herhangi bir etap kazanmış olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor.

 

Nisan 2011’de doktorlar, o zamanlar 17 yaşında olan sporcunun bisiklet hayatına dair yıkıcı bir tahminde bulunmuşlardı; Thomas tabi ki bisiklete binebilecekti, ancak yalnızca okula gidip gelirken… Onlara göre, hızlı ve yoğun bir şekilde bisiklet sürüp antrenman yapması düşünülemezdi bile! Şimdi sorduğumuzda, Thomas o günlerdeki hislerini, “Çok zordu! Bisiklete binmek benim için her şey demekti. Bu sözleri duyduğumda hayatım kararmıştı,” sözleriyle ifade ediyor.

 

Genç ve yetenekli sporcu, o günlerde oldukça başarılıydı ve kendisini geliştirmek için çok antrenman yapıyordu. Ancak bir gün, her şey alt üst oldu. Thomas o günü şöyle anlatıyor: “Yarışlarda, daha ilk kilometreyi bile geçemeden pelotonun arkasında kalmaya başladığımda bir şeylerin ters gittiğini anlamıştım. Günde 7-8 litre su içiyordum ve 1 hafta içinde 8 kilo vermiştim. Bir gece, kan şekerimin aşırı yükselmesiyle hastaneye kaldırıldım. Diyabet teşhisi kondu. Doktorumla ilk görüşmemi yaparken, tek endişem yarışmaya devam edip edemeyeceğimdi. Sağlığım umrumda bile değildi, benim için en önemli şey, yarışabilmekti.

 

Doktorlara göre Thomas’ın kariyeri artık televizyon ekranının önünde devam edebilecekti. Sonuç olarak, bu öğrencinin hayatını birkaç gün içinde değiştiren şey, gerçekten de bir televizyon yayını oldu. Thomas: “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu‘nu izliyordum. Etabı, sonradan ‘Team Novo Nordisk’ adını alacak olan takımdan Alexander Efimkin kazandı. Bu takımı daha önce duymuştum, ama ilk kez o yarıştan sonra internette araştırdım. Tek hatırladığım, diyabetle ilgili bir şeyler yaptıklarıydı. Sonra birdenbire – diyabetli olmama rağmen – yarışmamın tekrar mümkün olabileceğini fark ettim.

 

Bu kadar uzun zamandır hayallerini yıkmaktan başka bir şey yapmamış olan doktorları bırakıp başka bir hastaneye giden Raeymaekers, o günle ilgili olarak, “Birden tekrar inanmaya başlamıştım ve artık bir çıkış yolu olduğunu biliyordum,” diyor. Evet, tekrar yarışmasının bir yolu vardı, ama bu uzun bir yoldu. Hislerini, “Özellikle, birçok kez vazgeçmeyi düşündüğüm ilk aylarda çok zorlandım,” sözleriyle ifade eden Thomas, “İki yıl sonra artık, Türkiye’deki etap yarışına katılmaya aday olan Team Novo Nordisk takımının profesyonel bir sporcusuydum. Yarışa, diyabetin bir son olmadığını bana daha önceden göstermiş olan takımımla katıldım. Yarışı bitirmek benim için son derece önemliydi. Sekiz günün dördünde kendimle ve zaman sınırlarıyla kelimenin tam anlamıyla savaştım. Sanırım bisiklet üstündeyken, hiçbir zaman o hafta boyunca çektiğim kadar acı çekmemiştim ve bana koyulan teşhisten tam iki yıl sonra, İstanbul’daki final etabının koşulacağı o son gün olduğum kadar mutlu olmamıştım,” diyerek sözlerine devam ediyor.

 

 

Team Novo Nordisk’in profesyoneli, İstanbul etabını, bitişteki takım arkadaşı Joonas Henttala ile yan yana ve etabın galibi Marcel Kittel‘le aynı toplam zamanda olmak üzere, 37. sırada bitirdi. 19 yaşındaki Belçikalı, genel sıralamada ise, 1222.8 kilometrelik yarışı 175. sırada bitirerek, hiç de göz ardı edilemeyecek bir başarıya imza atmış oldu. Raeymaekers, “19 yaşında katıldığım bu yarışı, bana umut ve motivasyon veren ve inanmamı sağlayan takımımla beraber kazandım,” diyerek takımıyla ilgili hislerini de ifade etmeyi ihmal etmiyor.

 

 

Written by Stefan Schwenke – Team Novo Nordisk Public Relations Manager

Translated by Deniz Çağırgan

 

About the Author :

Leave a Reply