49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 5.Etap Başlarken Marmaris-Turgutreis

25/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

5.Etap 25 Nisan 2013 Perşembe; Marmaris-Bodrum(TurgutReis) 183 km.:

 

Beşinci etap, bugün yeniden sprinterleri TUR’a dahil edecek. Turkuaz mayo Natnael Berhane, kazalardan uzak kalıp avantajlı konumunu korumaya çalışıp, Turgutreis‘de toplu sprint finişi beklentisi taşıyan 183 kilometrelik etapta grupla finişe girmesi yeterli olacak. Bugün, son iki günü tırmanışların zorlayıcı eğimlerine direnen sprinterlerin günü olacak. Bugünün diğer bir özelliği de Mark Renshaw’ın özellikle ilgilendiği bir zafer olmasıydı, sprinterler içerisindeki Avusturalyalı olarak, geçtiğimiz yıl ANZAK Günü’nde aldığı galibiyeti ANZAK halkına hediye eden  Mark Renshaw yerine, bugün Avusturalyalılar bu hediyeyi kazanmaya çalışacaktır. Mark Renshaw ne yazık ki 2.etapta yaşadığı talihsiz kazada köprücük kemiğini kırmış, TUR’a veda etmişti.

 

 

Start yerimiz bugün geçen yıl ile aynı. Marmaris Atatürk Anıtından alınacak 182,3 kilometrelik beşinci etap başlamış olacak. Neutral starttan 1,5 kilometre sonra damalı bayrak indiğinde resmi startın verilmesi ile etabın hızlı başlaması ağırlıkla muhtemel. Zira, Marmaris startından sonra tırmanışa geçilecek Sakar geçidi, dik eğimleri, virajları ile sprinterler için bitmek bilmeyecek. Düz sayılan inişi ile Sakar geçidinin inişinden çok tırmanışa önde girenler büyük zaman avantajı sağlayabilir. Kırmızı mayo için puanlar Sakar zirvesinde, etabın 36,4.kilometresinde sahiplerini bulacak. Torku Şeker Spor dün 4.etap sonunda Kırmızı mayoyu bu kez Sergiy Gretchyn ile geri almıştı. Bugün Sakar zirvesindeki puan mücadelesinde Gretchyn’i görmemiz muhtemel. Sakar’ın inişinde gelen ilk düzlükte yani 54,5.kilometrede sprint primleri kapısı geçilecek. Günün ikinci tırmanışında bu kez 400 metre rakım tırmanılacak. Start’tan yaklaşık 90 kilometre sonra geçilecek ikinci tırmanışın inişi yine düz.Türkiye Güzellikleri prim kapısı Gümbet‘te, etabın 165,3.kilometresinde Bodrum Kalesi eşliğinde geçilecek.

 

Beşinci etap yine sağlam bir kaçış grubu oluşması halinde sürpriz galip olabileceğini de vad ediyor. Ancak Sakar’ı geçmek hiç de kolay olmayacak. Kaçış grubu zaman farkını Sakar tırmanışı ve inişinde yeterince açamazsa! Beklenen toplu sprint finişinde yine pedallar konuşacak. Mustafa Sayar 12 saniye fark ile genel klasman iddiasını koruyor. Yarın, Meryem Ana zirvesine önemli bir etap olacak. Bugün etap Sabah 10:00’da start alacağı için TUR kafilesinin yorgunluk ifadeleri eşliğinde sessizliğe erken terk edilen oteller pek de şaşırtıcı olmadı. Bugün yine rengarenk formaların, ümit dolu finişine herkes erkenden kalkıp start alanına yola çıktı. Heyecan, kaldığı yerden devam ediyor.

 

 

About the Author :

Leave a Reply