UCI Mountain Bike World Cup 4X Yarışı Pietermaritzburg 2011

25/04/2011  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 


 


 

      UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Four-Cross finaline favori isimler kürsü gördü

Bidiğiniz üzere UCI Dağ Bisikleti Kupası Cascades, Pietermaritzburg’ da 21-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi bunun ile ilgili bilgi vermeye devam ediyoruz.

Pazar günü yapılan Avustralyalı four-cross yıldızı Jarryd Graves UCI Dünya Kupası sezonunu mükemmel performansıyla açarak erkeklerin four-cross kategorisinin finalinde galibiyete tırmandı. Bayanlar kategorisinde ise bu unvanın sahibi süratli yarışçı beklendiği üzere Alman Anneke Beerten oldu.

_____Dünya şampiyonu olan Graves, yarış başlangıcında geride kalmış olmasına rağmen 2009 yılında aynı parkurda kazanmış olduğu four-cross şampiyonluğunu bu yıl da korudu.

Finaldeki yarışta büyük bir hız kazanarak ilerleyip, diğer üç yarışçıyı geçerek zorlu ve hız gerektiren final parkurunda öne geçti. Yarış sonunda Graves “Hızlı parkurları seviyorum, bu yüzden bu parkur benim için çok uygundu” dedi

Erkekler finalinde David Graf Roger Rinderknecht yoktu. David Graf sıralama yarışlarında yaşadığı kaza sonucu küme düştü, ancak teselli ödülü kazanmak üzere girdiği yarışta da, daha sonraki yarışı da birinci bitirerek teselli final ödülünü almaya hak kazandı. Yine kaza sonucu  finale katılamayan Alman yıldız Roger yarışı teselli ödülü de alamadan geçti.

Bir başka Alman yıldızı Beerten de finalde galibiyete imza atarak sezona kusursuz bir başlangıç yaptı. UCI Dünya Kupası liderleri formasını teslim alırken, “Çok heyecanlıyım. Bu, Dünya Kupası sezonuna başlamak için mükemmel bir adım” dedi.

_____“Bu gerçekten inanılmaz. Yarıştan önce üzerimde çok fazla baskı vardı, ama bu zorlu ve hızlı parkurda ilk turu kazanmış olmak gerçekten de çok iyi”, diyerek ekledi.

Dünya ikincisi Avustralyalı Anita Molcik, bayanlar yarı finallerinde beklenmeyen bir şekilde elendi. Beklendiği üzere kontrollü bir şekilde liderliği elinde tutarken bir banket yüzünden kaza yaptı ve aynı zamanda İngiliz şampiyon ve dünya üçüncüsü olan Katy Kurd’ün de olaya dahil olmasına sebep oldu.

Cumartesi yapılan 4X yarışları öncesinde  günün erken saatlerinde Downhill sıralama turları düzenlendi, yeri gelmişken burada biraz da bu sıralama turlarından bahsedeceğiz.

Yerel kahraman Greg Minnaar, Pazar günü yapılan downhill yarışı öncesinde  sırlama inişlerinde inanılmaz bir hız göstererek zamanlama sıralamasında ikincilik kazandı ve Avustralyalı Michael Hannah’ın hızına gölge düşürerek etkileyici bir performans sergiledi.

Sıralama turlarında formda olan bir diğer isim Atherton kardeşlerden İngiliz Dünya Şampiyonu Gee Atherton en hızlı beşinci yarışmacı olmaya hak kazanırken, Güney Afrikalı yarışçı Andrew Neethling büyük bir sevinçle en hızlı onuncu zamanlamaya imza atarak Pazar günkü başlangıç sıralama listesinde elverişli bir yere sahip olma imkanına erişti.  Bakalım dünya şampiyonasının bu ilk ayağında neler olmuş? Bununla ilgili haberimizi yine downhill sayfamızdan gün içerinde görebileceksiniz.

Kısaca özetlersek downhill elemeleri sonucunda, yarışa katılan 116 bisikletçiden geriye kalanların sayısı 80 oldu. Gönül ister ki Türkiyemiz’de bu disiplinde de bir elin parmaklarını geçmeyen sporcu sayımız hiç olmazsa biraz daha artsın.

Bakalım elemelerde neler olmuş? Bayanlar downhill elemelerinde tepede yarışan, diğerlerine tamı tamına beş saniyelik fark atan İngiliz yıldız Tracy Moseley hakimdi. Onu takip eden altı sıralamanın beşine Fransız bayanlar takımı sahip oldu.

Geçen hafta sonu gerçekleşen yerel yarışlarda çamur gölüne dönen parkurun yoğun güneş ışınları yüzünden oldukça sert bir zemine dönüşmesi nedeniyle hızlı zamanlamalara ve izleyicileri heyecanlandırmak için ayarlanmış ekstrem alanlar ise sıralama inişlerinde endişeli dakikalara neden oldu.

Biraz da genel bilgi verecek olursak cross country asıllı  downhill yıldızı 23 yaşındaki Umtentweni antrenmanlarda fazlasıyla enerjik bir portre çizerken bu ayın ilk zamanlarında zorlayıcı ABSA Cape Epic’teki etkileyici zaferi sonrasında tahmin edilenin aksine hiçbir yorgunluk belirtisi göstermedi. Aynı zamanda madalyayı Güney Afrika için isteyen parkurdaki tutkulu hayranlarına istediklerini vermek için fazlasıyla hevesli görünüyor, bakalım yarışta neler yapmış (Gün içerisinde yayınlanacak yazımızı takip ediniz).

Yine popüler downhill yarışçılar Greg Minnaar hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacağı konusunda emin görünüyordu. Yarış öncesi hayranları tarafından şu sıralar çok formda bulunan Greg Minnaar dün yapılan downhill yarışında  neler yapmış?  Cyclingtr.com’da izleyeceğiz.

_____Four Cross Final Sonuçları na dönecek olursak,

Elit Erkekler
1.Jared Graves (Avusturalya)
2.Michal Prokop (Çek Cumhuriyeti)
3.Johannes Fischbach (Almanya)
4.Michal Marosi (Çek Cumhuriyeti)

Elit Bayanlar
1.Anneke Beerten (Hollanda)
2.Fionn Griffiths (İngiltere)
3.Celine Gros (Fransa)
4.Lucia Oetjen (İsviçre)

 Daha fazla bilgi için www.mtbworldcupsa.co.za  

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın