UCI Mountain Bike World Cup 4X Yarışı Maribor Slovenya 2010

15/05/2010  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )


        UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası’nın UCI takviminde planlanan 4X ve Down Hill kategorilerindeki yarış heyecanı Slovenya-Maribor-Pohorje’de Shimano firmasının sponsorluğunda 13 Mayıs 2010 Perşembe günü başladı. Slovenya’da yarış heyecanı haftalar önce başlasa da hava şartlarının bugün tam 4X finallerinin yapılacağı günde rüzgar ve yağmura çevirmesi haricinde kusursuz bir organizasyon sergilendi. Yarış hazırlıklarının tamamlanmasının ardından yapılan basın toplantısında 15-16 Mayıs 2010 4X ve Down Hill Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapan tecrübeli Slovenya yetkilileri, hazırlıklar ve yarış hakkında basın demeci vererek organizasyonun başarıyla tamamlanacağı ve tüm dünya bisiklet sporcularının kalbinin atacağı büyük bir yarışa bir kez daha ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtip başarılar dilediler.

        15 Mayıs 2010 Cumartesi (Bugün) eleme ve finallerin ardından 4X dünya şampiyonları belirlendi. Şampiyonların seçiminde aşağıdaki parkur detayının yanı sıra bugün etkin yağan yağmur ve rüzgarın da büyük etkisi oldu. Elemeler boyunca yağmurun sürekli beslediği suyun da etkisiyle iyice cıvıklaşan ve yumuşayan çamurda yürümek bile imkansızken, 4X yarışlarının yapıldığı bu ortamda hava şartlarının getirdiği zorlukların da etkisiyle düşmeden ilerleyebilmek biraz da şansa bağlıydı.

        Gün boyu 4’lü çıkışlarla elemeler yapılarak yarı final ve finale kalan erkek ve bayan dünya şampiyonu adayı sporcuların kıyasıya rekabeti, cıvıklaşan toprak zeminin kayganlığında favori isimlerin de kayıp düşmeleri yüzünden oldukça heyecanlı geçti. Özellikle bayanlar finalinde Dünya Şampiyonu Caroline Buchanan’ın mükemmel çıkışı ve ardından ilk keskin virajda Fionn Griffiths’in çarpmasıyla hakimiyetini kaybetmesi ve zeminin cıvıklığı üzünden dengesini toparlayamaması Caroline için oldukça kötü sonuçlandı. Düştüğü için 3 rakibi tarafından son final çıkışında geçilmesi ile yarışın başından beri bayanların favorisi olan Caroline Buchanan Maribor 4X şampiyonasını 4. olarak tamamladı.

Bayanlar 4X Dünya Şampiyonası Sıralaması:

1. Fionn Griffiths (İngiltere)

2. Sarsha Huntington (Hollanda)

3. Anneke Beerten (Avusturya)

4. Caroline Bucharan (Avusturya)

        Erkekler 4X kategorisinde de durum pek farklı değildi. Finale kalan 4 favori ismi olan, Michal Marosi (Çek Cumhuriyeti), Jared Graves (İngiltere), Tomas Slavik (Çek Cumhuriyeti) ve Joost Wichman’ın (Hollanda) hepsi mükemmel çıkış yapsalar da kazanmasına kesin gözüyle bakılan Tomas Slavik inişte İngiliz Jared Graves ile girdiği liderlik mücadelesinde ilk viraja gözü kara bir şekilde girdi. Dünya Şampiyonu Caroline Buchanan’ın düştüğü o ilk virajda viraja fazla yatınca kaydı ve parkur çitlerine doğru savruldu. Bu Slavik için liderliğin uçup gitmesi demekti. Final çıkışındaki 4 isimden biri olan diğer Çek Sporcu Michal Marosi, ilk çıkış farkını kapatarak mükemmel bir performans sergiledi. Ve 4X şampiyonası sonucununda adını 1. sıraya yazdırdı. Joost Wichman’ın çıkış yaparken gözlük kullanmaması yanlış seçim oldu. Ve gözlüksüz çıktığı için çamurun görüşünü engellemesi sebebiyle yarışı 3. olarak tamamladı. Tabii ki Tomas Slavik düşmeseydi gözlüksüz çıkışın dezavantajı olarak 4. tamamlayacaktı. Zira başlangıç sonrası inişle birlikte çok geride kaldı.

Erkekler 4X Dünya Şampiyonası Sıralaması:

1. Michal Marosi (Çek Cumhuriyeti)

2. Jared Graves (İngiltere)

3. Joost Wichman (Hollanda)

4. Tomas Slavik (Çek Cumhuriyeti)

        Bugün tamamlanan 4X şampiyonasının ardından yarın 16 Mayıs 2010 Pazar günü Down Hill finalleri yapılacak.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın