UCI BMX Supercross World Cup – Randaberg Norway (Final)

14/04/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Norveç’te gerçekleştirilen UCI BMX Supercross Dünya Kupası serisinin ikinci ayağı bugün sonuçlandı. Norveç’te Norveçli halkın gençleri ve ailelerin çocuklarıyla tribünleri doldurması neşeli ve gülümseten anların yaşanmasına büyük katkı sağladı. Böylesine profesyonel organizasyonu bu insanların katılımı renklendirirken yarışın sponsorları da spora olan ilgisini gösterdi ve parkurun etrafını dolduran seyircilere çeşitli hediyeler dağıtıldı.

 

Her şey muhteşem bir şekilde ilerlerken Norveçli halkı üzen en kötü olay Norveç’in gururu Dünya Şampiyonu ünvanı bulunan Andre Fossa Aguiluz’in ilk elemelerin üçüncü bölümünde bisikletinin altından kayması ile ilk “U” dönüşünde düşerek elenmesi oldu.

 

 

Büyük bayanlar kategorisinde Amerikalı ekip elemelerde iyi iş çıkarmıştı. Fakat iş finallere gelince bir şansızlık oldu ve finale sadece iki sporcusu kalabildi. Alise Post ve Arielle Martin finalde Amerika adına yarışan sporcular olarak yer aldılar.

 

 

 

 

 

 

Start noktasında sporcuların bekleyiş halindeki heyecanları coşkulu genç seyircilerin tezahuratlarıyla daha da arttı. Start verildiğinde sezonun onlarca güçlü isminden sadece sekizi birbiri ile adrenalin dolu çekişmeye başladılar. Chula Vista lideri Magalie Pottier çıkışta aldığı liderliği yarış boyu sürdürdü. Hatta bir ara Avustralyalı sporcu Caroline Buchanan ile arayı bir hayli açmıştı. Caroline son dönüşe girişinden gözünün karardığını çok net anlaşılıyordu. Sadece metreler kala inanılmaz performans sergileyerek Magalie’yi geçmeyi başardı ve böylece iki günün galibi olarak Randaberg’ten ayrıldı.

 

Magalie yarış ile ilgili” Benim için başından itibaren çok heyecanlıydı. Hatta son virajda düşecekmiyim diye paniğe kapıldım. Sadece kazanmak istiyordum ve başardım. Mutluyum…” şeklinde açıklamasıyla göze çarpan o son virajda hislerini temel olarak dile getirdi.

 

 

Yarış sonunda oluşan ilk 5 ise şu şekilde;


Adı Soyadı                     Ülke      Puan

1) Caroline Buchanan    AUS       410
2) Magalie Pottier FRA 410
3) Alise Post USA 284
4) Vilma Romsaite LTU
5) Arielle Martin USA 230

 

 

 

Büyük erkekler kategorisinde ise ilk elemelerde düşüşüyle elenen Norveçli Andre Fossa Aguiluz’ın ardından 2011 Dünya Şampiyonu Joris Daudet’te aynı şekilde çeyrek finalde elendi. Parkurun ikinci “U” dönüşünde direksiyon hakimiyetini kaybederek parkur dışına doğru çıkan Joris hiç beklemediği şansız olay karşısında sinirlerine kısa bir süre hakim olamadı ve düştüğü noktada koruma amaçlı bulunan kum torbalarına sert bir yumruk attı.

 

Yarışın liderliğini her yarışında olduğu gibi Amerikanın BMX uzmanı Connor Fields sürdürürken Britanya ekibinden onu en çok zorlayacak olan Liam Philipps tam arkasında takipteydi. Sam Willoughby ise Liam’ın arkasında fırsat kollarken aradığı fırsatı ikinci “U” dönüşünde buldu ve Liam’ın önüne geçti. Connor ise Chula Vista’da olduğu gibi yine finiş çizgisine odaklanmıştı. Bitiş çizgisine yaklaşırken atak gerçekleştiren Sam Connor’la aynı hizaya geldi. Bitiş çizgisinden adeta yol bisikleti sprint finişlerini andıran bitiş gerçekleşti.

 

 

 

 

Yarış sonunda Sam Willoughby lider ilan edildi fakat foto finiş sonuçlarına bakıldığında şaşırtıcı finişin gerçek galibi Connor Fields olarak doğrulandı. Connor ” Bitiş çizgisini önce geçmek için bir kez daha odaklanmıştım. Yanımda Sam’ı gördüğümde pek de şaşırmadım çünkü o benim arkadaşım.Onun birinci geldiği açıklandığında üzüntü yaşamadım. Çünkü dediğim gibi o benim arkadaşım ve iyi bir yarışçı olduğunu biliyorum.” dedi.

 

Bu arada britanyalı sporcu Liam ise son düzlükte tepeden atlarken dengesini kaybetti ve havada rakibi ile çarpışarak hem rakibini hem de kendini kazaya sürükledi.

 

Yarış sonrası oluşan ilk 5 ise şu şekilde;

 

Adı Soyadı                                 Ülke    Puan

 

1) Connor Fields USA      500
2) Sam Willoughby     FRA 364
3) Carlos Mario Oquendo Zabala COL 239
4) Quentin Caleyron FRA    –
5) Brian Kirkham AUS    – 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın