UCI BMX SuperCross World Cup Abbotsford Canada 2012

19/09/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

UCI BMX Dünya Kupalarının son  ayağı bu haftasonu British Columbia’nın bisiklet parkları ile ünlü Kanada- Abbotsford şehrinde gerçekleşti. 2012 Londra Olimpiyatlarına katılan isimlerin de katılım gösterdiği mücadelede havanın 29 derece ve güneşli olması sebebiyle ilginin yoğun olması bekleniyordu. Ancak güneşin cazibesinin BMX Dünya Kupası parkurundaki ilginin az olmasına sebep olduğu açıkça görülüyordu. Abootsford dünya kupası sponsorlarından GoPro’nun az katılımlı seyircilere Hero model kamera jesti büyük ilgi uyandırırken, seneye bu coşkunun etkilerini büyük seyirci kitlesi olarak izleteceğine eminiz. Abbotsford’un ünlü parkuru bu yıl dünya kupası için tadilata alınmıştı. Ağustos sonunda yapılan Kanada BMX Şampiyonasında yepyeni parkurda mücadele sergileyenlerin beğenisini de toplamayı başarmıştı. Abbotsford parkuru 30 farklı ülkeden, bu yıl Olimpiyatlarda mücadele sergileyen isimlerin de katılımını sağlamayı başarmış olarak açılışını yapmış oldu.

 

 

 

 

Abbotsford için kötü haberlerin başlangıcı, 2012 Dünya Şampiyonu Magalie Pottier’in deneme sürüşleri sırasında, kendi pilot hatası kaynaklı olarak yaptığı kazada sağ elinin kırıldığı haberi ile başladı. Pottier Dünya Sıralamasındaki yeri için elemelerde atelli eli üzerine giydiği eldivenle start aldı. Start kapısı inmeden önce dahi selesinden kalkmaması ve mücadelede kırık eli sebebiyle performans sürüşünden ziyade sadece start alan isim olmaya odaklıydı. Şampiyona sonunda, puan genel sıralamasındaki ikinciliği ile sezonu tamamladı. Pottier’in ikinciliğine değinmişken, UCI Sıralaması lideri, BMX’in taçsız kraliçesi Caroline Buchanan’ın birinciliğine de değinmeden geçemeyeceğiz. Buchanan elemelerdeki yüksek performansı ile hayranlarını coşkuyla doyururken maalesef final yarışında Amerikalı Brooke Crain’in kazasının kurbanı oldu. Finalde kaza yapan Buchanan Abbotsford dünya kupası madalya şansını son çıkışta kaybetti. Genel sıralamada 3.olan isim ise Alise Post oldu.

 

Elemeler, çeyrek ve yarı final çıkışlarında iddialı olmayan ancak elemeleri geçen Hollandalı Laura Smulders, Abbotsford dünya kupasının galibi oldu. Olimpiyat bronz madalyasının sahibi Smulders için final startında galibiyet tam anlamıyla Kanada’nın kendisine hediyesi gibi geldi. Final startında 8 kadın sporcu yerini aldığında performansıyla en çok büyüleyen favori isim Caroline Buchanan’dı. Avusturalyalı BMX kraliçesinin hem takım arkadaşı hem de antrenman partneri Lauren Reynolds, yüksek performanslı ve birbirlerini domine ederek geldikleri final çıkışı sonrası kötü şans bu kez onları etkisi altına aldı. Favori isimlerden önce Buchanan, çıkıştan hemen sonraki ilk teknik virajda düşen Brooke Crain sebebiyle yeri kucakladı. Ardından son viraja, sürpriz yarış liderliğinin şaşkınlığıyla hakimiyetini kaybeden yine Amerikalı sporcu Felicia Stencil de Lauren Reynolds’u yere serdi. İşte hediye gibi gelen Abbotsford altın madalyasının öyküsünde parkurun kraliçesi Laura Smulders oluverdi. Smulders galibiyeti sonrası aslında hiç de ısrarla asılmadığı kupanın galibiyeti için şaşkın yorumlar verdi. 2012 Olimpiyatlarındaki bronz madalya ve bu galibiyetle bu yıl şansın Smulders’dan yana olduğunu görüyoruz.

 

Erkeklerde ise elbette parkurların iki güçlü adamı Sam Willoughby ve Connor Fields’ın mücadelesi yani elemelerden kalanların final mücadelesinde nefes kesen ikilinin mücadelesi sabırsızlıkla bekleniyordu. Bayanlar finalinin şaşkınlığından sonra bu ikiliden hangisi alır tartışmalarına yönelirken start rampasındaki 8 adamın bekleyişi coşkuyu alevlendirdi. Nihayet final startı rampası indiğinde 3 teknik virajda yarışan en güçlülerin şovuna tanık olacaktık. Abbotsford’un rampalarında uçanrengarenk BMX’lerin usta pilotlarından finale kalan 8 adamın start rampası indiğinde ilk viraja lider girebilme mücadelesi ile güç, perofrmans ve teknik savaşı vardı. Ancak erkeklerde de final sürprizi çetin oldu. Abbotsford kupasının favorilerinden Connor Filds’ın anlık hakimiyet kaybı, süratine yenik düşerek zincirleme kaza etkisi yarattı. Kazanın önünde ilerleyen Hollandalı genç Twan Van Gendt kazanın yarattığı şok etkisine tepkisiz kalarak ilk çıkış performansını devam ettirmeyi başardı ve liderliği aldı. Sam Willoughby her ne kadar uğraştıysa da genç Hollanda’lının parkurda uçan Hollandalıya dönüşmesini engelleyemedi. Twan Van Gendt kariyerinin ilk dünya kupası zaferini tüm hafta sergilediği mükemmel performansıyla Abbotsford’da kazandı.

 

 

 

UCI BMX SuperCross Puan sıralamasında kadınlarda Caroline Buchanan, Erkeklerde ise Sam Willoghby sezonu lider olarak tamamlayan isimler oldu.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın