UCI BMX Supercross ve Time Trial 2011 Dünya Şampiyonası Danimarka Copenhagen

04/08/2011  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Türkiye’de Dağ Bisikleti, Yol Bisikleti derken biz BMX severlerin dünyasıhep ikinci planda kalmıştı. Oysa dünyada bisiklet denince birçok branşı veher branşının ayrı zorlukları ve ayrı zevkleri ile ciddi oranda kabulü sonhızda ilerlemeye devam ediyor. Bu yılki UCIBMX Super Cross Dünya Kupası Pietermaritzburg-Güney Afrika ve UCIBMX Super Cross Dünya Kupası Papendal-Hollanda dünyakupalarının haberini yapmıştık. Şimdi sıra 27-31 Temmuz 2011 tarihlerinde,yani 5 gün boyunca dolu dolu sürülüpp tamamlanan BMX Copenhagen DünyaŞampiyonası’nda. 5 muhteşem günde Dünya Şampiyonası heyecanına 18.000fanatik seyirci katılımı ile 2.200 sporcu şampiyonluk mücadelesi sergiledi.

[View:http://player.freecaster.com/FCPlayer.swf?id=dj0xMDE2OTg1JmM9MTAwMDAwMg:550:0]

Danimarka’nın BMX parklarının zenginliği düşünüldüğünde DünyaŞampiyonası’nın prestijli yarış organizasyonunu başarıyla gerçekleştirmesihiç de şaşırtmadı. Beş gün boyunca fanatiklerin yoğun katılımı, konserler veyarış heyecanında her şey inanılmaz güzeldi. Özellikle konserlerin rock verap tarzlarındaki solistlerinin mükemmel sesi kapıların açılıp rampadanaşağı pedala asılanların nefes kesen kapışmaları, inanılmaz kazalar,parçalanan bisikletler, etrafa dağılan kask ve bisiklet parçaları eşliğindetam anlamıyla dünya şampiyonasının tozunu yutanlar…

2.200 sporcunun antrenman sürüşleri çevre BMX parklarında yapılırken sadeceelemeler, yarı final ve final çıkışları bile parkurda ciddi izlerbırakabilecekken yaşanan kazalar sonrası yapılan parkur düzeltmelerisayesinde beş günün yoğunluğunu taşıyan parkur, Dünya Şampiyonası’nınsorunsuz tamamlanmasını sağlayan organizasyon çalışanları ve 350 gönüllü BMXfanatiğinin aktif çalışmaları ile Copenhagen prestijini yine başarıylakorudu.

İlk 3 gün çalışmalar ve zamana karşıda yeni dünya şampiyonlarınınbelirlenmesi için startlar tek tek alındı. Bayanlarda 4. kez altınmadalyasını alan Shaneze Reade Nisan ayının başında Pietermaritzburg’da daen hızlı bayan olarak 2011Pietermaritzburg Dünya Kupasınıtamamlamıştı.Caroline Buchanan ise ikinci en iyi zamanlamayla 2. sırayıaldı. Supercross’da şanssız kaza sebebiyle yarıştan çekilecek olan Buchananiçin bu ikincilik bir nebze teselli mahiyetinde oldu.

[View:http://vimeo.com/27189626:550:0]

Elit Erkekler’de ise Copenhagen’da dünya şampiyonluğunu sürpriz bir isimkazandı. Norveç’li sporcu Andre Fossa Aguiluz en iyi zamanlamayı çıkartıpdünya şampiyonluğunu alan beklenmeyen bir isimdi. Andre’nin dünyaşampiyonluğu sürprizinin ardından gelen başka bir sürpriz de Andre’nin 2Ağustos’ta dünyaya gelen kızı Norah Brattaas Auiluz idi. Kız arkadaşıChristine’den gelen ikinci sürpriz ile genç sporcunun yaşamına art ardagelen sevindirici olaylar ile dünya şampiyonluk sevincini ikiye katladı.

8’er sürücünün start alıp elemelerin başlamasıyla BMX’in hızı ve teknikçılgınlığı da baş göstermeye başladı. Yaşanan kazaların özellikle kapınınaçılıp rampa inişi sonrası ön tekerin yerle tanıştığı ilk rampada olmasınedeniyle her defasında nefesler tutuldu. Alman BMX sürücüsü Luis Brethauerelemelere erken veda edip yere kötü çakılan sporculardandı. Luis kazasonrası “Yarış benim için çok çabuk bitti. İlk rampa ve kısa süreli hafızakaybı… Biraz başım ağrıdı, sonra kendimi iyi hissetmeye başladım” dese de,dayanıklılığın bu anlamda önemli olduğu ekstrem yarışlardaki katılımcıların”kaza ne olursa olsun kalkıp bineceksin” mantığını Brethuer de kanıtladı. KiLuis Brethauer kaza sonrası 15 dakika yerden kımıldatılmamış, sonrasındasedye ile olay mahallinden sağlık ekipleri kontrolünde ayrılmıştı.Yine ElitErkeklerden Yeni Zellandalı Daniel Franks’in aynı yerdeki kazasında kask vebisikletinin parçaları kazanın tozuna karışıp etrafa saçıldı. Yarıfinallerde kaza yapan Daniel Franks’a müdahalesi sağlık ekiplerince yapıldı.Ciddi bir sakatlık yaşamadığını öğrendiğimiz Franks kazayı erken biten dünyaşampiyonası ve esprileri ile geçiştiriyor.

Ancak ilk elemelerde kazaya karışan Jared Garcia’in çenesine aldığı darbesebebiyle dikiş atıldığı haberini aldık. Jared Garcia^da rampa inişi sonrasıtekerin yere merhaba dediği ilk rampaya inişte çenesi üzerine düşmüştü. Kaskolsa da böyle bir darbe için kaskın da yapabilecekleri sınırlı kalıyor.Garcia, sağlık ekiplerinin kontrolü sonrası eliyle çenesini tutarak, sağlıkekipleri eşliğinde yürüyerek parkurdan çıkmıştı. Jared Garcia şu an yarışhakkında hiçbir yorum yapmadı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=88pTdKPMoWw:550:0]

Elit Erkekler’de günün tartışmasız hakimi Pietermaritzburg ve PapendalSupercross Dünya Kupaları’nın ikisinde de 3. olan Fransız Joris Daudet oldu.Özellikle final çıkışında rampanın zirvesinde yerini alıp kapının açılmasınıbeklediği an kameralara bile bakmayan Doudet’in konsantrasyonu hadsafhadaydı. Start zili ve kapının açılıp finişe dek son kozlarınısergileyeceği an geldiğinde elemelerdeki gibi rahat görünmüyordu. Finalekalan güçlü rakipleri Sam Willoughby Pietermaritzburg derecesine etki edenrahatsızlığını aşmış, dünya şampiyonluğu için formda olduğunu elemelerdegöstermişti. Ancak finalleri 4. sırada tamamlayabildi.

Herkes final çıkışına konsantre olmuştu ki seyrederken nefes tutmamak daelde değildi. Start alındığında Maris Strombergs rampayı ve çıkışı iyideğerlendirip liderliği ele aldı. Ancak ilk viraja girerken sağlam asılanJoris Doudet liderliği Maris Strombergs’den geri aldı ve yarışın hiçbiraşamasını boş geçmedi. Son ana kadar liderliğini koruyarak final çizgisinigeçen ve 2011 dünya şampiyonluğunu alan ilk isim oldu.

Maris Strombergs çıkışını iyi yapıp ilk rampalarda liderliği alsa da, ilkvirajda Joris Daudet’in kendisini geçmesi sonrası liderliği tekrar elinealamadı ve Dünya Şampiyonası’ndan ikincilikle ayrıldı.

2011 Copenhagen BMX Supercross Dünya Şampiyonası Final Sonuçları:

UCI puan sıralamasında 1.045 puanla lider olan Joris Daudet, Copenhagen’dakiDünya Şampiyonu ünvanının yanı sıra 300 puan alarak liderliği 1.345 puanlaelinde bulunduruyor. Marc Willers ise 3. olarak tamamladığı DünyaŞampiyonası’ndan gelen 200 puan sayesinde 1.158 puanla UCI genel sırlamapuan listesinde 2. sırada. Genç Erkekler’de geleceğin yeni ismi olduğununişaretlerini veren Alfredo Campo Gençler arasında fırtına gibi performansgösterdi ve Genç Erkekler dünya şampiyonu oldu. Alfredo Campo’yu izlemekayrı bir keyifti. Ekvator’lu genç sporcunun adından önümüzdeki yıllarda dahaçok bahsedeceğiz gibi görünüyor.

Supercross Elit Bayanlar’da ise heyecan ve aksiyon Erkekler kategorisindenpek de farklı değildi. Sarah Walker ve Magalie Pottier olası dünya şamiyonuolacak kuvvetli favorilerdendi. Diğer güçlü favori ise Shanaze Reade idi.Ancak yarı finallerde Shanaze kapı çıkışında iyi çıkış yapamadı. Yine dezamana karşıda aldığı 4. altın madalyası ile 2012 Olimpiyatları için girdiğikonsantrasyon ve antrenman kampında bir aksilik olmazsa plimpiyatşampiyonluğuna çalışacak.

Dağ Bisikleti Dünya Kupaları’ndan da tanıdığımız sempatik yüzlü CarolineBuchanan da elbette ki favoriler arasındaydı. Ayrıca güçlü bayanlar olarakgösterilebilecek Manon Valentino ve Mariana Pajon zaten formda olduklarınıda elemelerin başlamasıyla birlikte sergiledikleri performans gösterisi ileortaya koydular.

Supercross’ta elemelerde kaza yapan Caroline Buchanan Supsercross’dakiiddiasına veda etmek zorunda kaldı. Yine de Buchanan, zamana karşıda eldeettiği dünya ikinciliği ile Copenhagen’dan ayrıldı. Buchanan’ın startsonrası parkur dışına uçtuğu kazayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

[View:http://vimeo.com/27190724:550:0]

Nefes kesici Dünya Şampiyonası güçlü bayanların, güç yarışında çılgıncaçevrilen pedallar eşliğinde tekniğin galip geleceği enfes bir gösteriyedönüştü. Hayatında ilk kez Flatland gösterisi seyreden bir seyircininduyduğu heyecan nasılsa, Dünya Şampiyonası mücadelesinde yarışın dünyanın eniyi isimlerini seyretmek BMX fanatiklerini koltuklardan fırlatmaya yetti.Hele ki 8 en güçlü bayan, start için rampa zirvesinde yerini aldığında kimindünya şampiyonluğunu alacağına dair tahmin yapmak zordu.

Start sesi gelip kapı indiğinde erkeklerin performansına bile meydanokuyacak bir rekabet başladı. Ancak, Mariana Pajon güç ve teknik anlamındaen iyi performansı çıkaran sporcuydu ve böylelikle dünya şampiyonu oldu.Sarah Walker sınırlarını zorlasa da Pajon’un hızına yetişmek imkansızgibiydi ve onu yakalayamadı. Sarah Walker Copenhagen’dan dünya ikinciliğiile ayrıldı. Finalde kötü çıkış yapan Magalie Pottier de aslında inanılmazgüçlü ve başarılı bir tekniğe sahip. Yalnız yaptığı kötü çıkış, her ne kadarfarkı kapatsa da 3. olarak tamamlamasına neden oldu.

2011 Copenhagen BMX Supercross Dünya Şampiyonası Final Sonuçları:

Copenhagen sonrası UCI puan listesinde bir değişiklik olmadı. Copenhagenöncesi 1.038 puanla birinci sırada olan Mariana Pajon, Copenhagen’dabirinciliği alarak 1.338 puana yükselerek 1. sıradaki yerini korudu. PajonCopenhagen’da yarışı tamamlayamasaydı liderliği Sarah Walker alacaktı.Copenhagen öncesi ikili arasındaki fark sadece 143 puandı.

2011 yarış takvimi Copenhagen ile sona erdi. 2012 yarış takvimi olimpiyathedefleri için çetin mücadelelere sahne olacak. Dünya kupaları aynı zamandaolimpiyata hazırlık olarak da görüleceğinden daha farklı ve heyecanlımücadeleler izleyebiliriz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın