UCI BMX Supercross Dünya Kupası Londra 2011’i Shanaze Reade ve Marc Willers Kazandı

24/08/2011  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

20 Ağustos 2011, Londra – Olympic Park, kendi evinde yarışması nedeniyleseyircilerin coşkuyla destek verdiği Shanaze Reade (GBR) olimpik finalparkurunda büyük bir zafere “evinde” imza attı. Erkekler kategorisinde finişçizgisini ilk geçip muhteşem başarısıyla takdirleri toplayan ise MarcWillers (NZL) oldu.

Yarış günü hem yarışçılar, hem de organizasyon sorumluları ve parkurdüzenleyicileri için oldukça zor bir gündü. Yoğun yağış nedeniyle yarışyaklaşık 17:00 civarlarında başladı. 64 Elit Erkek ve 32 Elit Bayan yarışçıısınma turları için yaklaşık 3 saat beklemek zorunda kaldı ve çok geçmedenyarış başladı. Elemelerin seri ancak keyifli geçmesi sonrası finallerdenefesler tutuldu.

Kapalı hava daha sonra yerini Reade, Willers ve yoğun yağışa rağmen evlerinedönmeyen heyecanlı kalabalık için güneşe bıraktı. Yağış kesildikten sonrarüzgarın da dinmesiyle Londra’daki Olimpik BMX parkurunda herkes tarihi birBMX yarışına şahit olmaya hazırlandı.

Shanaze Reade, Danimarka’daaldığı 4. madalyası sonrasıbu zaferi kendi evinde onu destekleyen seyircilerin karşısında kazanmışolmaktan dolayı oldukça mutlu görünüyordu. “Bu durum bana inanılmaz güven vemotivasyon sağlıyor. İngiliz seyirciler yarışı benim için oldukçakolaylaştırdılar. Şimdiye kadar beni bu kadar coşkuyla destekleyen bu kadarkalabalık bir seyirci kitlesiyle hiç karşılaşmamıştım. Bütün gün hava durumuve yarattığı problemler nedeniyle çok gerilmiştim, sonunda güneş çıktı.Fakat sonuçta burası İngiltere, bununla başa çıkmak zorundayız. Hepimizdurumu iyi idare ettik. Olimpiyatların bir sene öncesinde bu parkurda zaferkazanmak çok güzel”. Shanaze Reade Nisanayında Pietermaritzburg‘da yine en hızlı bayan BMX sürücüsüolmuştu.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=qYZ4zOs8dv0:550:0]

Erkekler finalinde Willers ikinci düzlükten sonraki atlayıştan önceliderliği elinde tutuyordu. Red Bull atlayışında Sam Willoughby (AUS) veDünya Şampiyonu Joris Daudet (FRA) Yeni Zelandalı’yı geçtilerse de ritimbölümünde Willers yeteneğini gösterdi ve onları yakaladı. Son dönüşe kadarliderliği elinde tuttu ve finiş çizgisine varana kadar da bırakmadı vezaferi aldı. Hollanda’lı Mark Willers PapendalDünya Kupasında da 1 numaraydı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=XXIDYn4H_1A:550:0]

Marc Willers’ın mutluluğu yüzünden okunuyordu. “Zorlu bir yarıştı.Gecikmeler oldu. Fakat koşulların neredeyse bunun kadar kötü olduğuPapendal’ı düşündüm. Hollanda’da yaptığım gibi burada da içimdeyapabileceğimi hissediyordum. Konsantre oldum ve yarışı kazandım.” dedi.

Londra parkuru ‘Oakley Underground’ gibi bayanların bir tarafından düşüpdiğer tarafından yükseldiği ve erkeklerin heyecanlı Red Bull atlayış noktasıgibi eşsiz yeni özelliklere sahip. Willers gibi klasik BMX parkurunu sevenyarışçılar dolayısıyla bu yenilikler bazı tartışmalara neden oldu.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın