UCI BMX Supercross Dünya Kupası Chula Vista Zamana Karşı- Amerika’dan Duble Zafer

03/10/2011  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

2011 UCI BMX Supercross son Dünya Kupası Chula Vista’da Cumartesi ve Pazar günü doyasıya BMX heyecanı ve keyfi yaşandı.Cumartesi günü Time Trial(zamana Karşı) yarışlarında 150 Elit Erkek sporcu arasından Dünya’nın en hızlı 16 BMX Supercross sporcusu süper finale kaldı. 19 yaşındaki Amerika’lı sporcu 33.886’lık derecesiyle Chula Vista Dünya Kupasını kendi evinde şampiyonlukla tamamladı. Yine Amerika’lı sporcu Brooke Crain, parkurun kısa ama sempatik yüzlü sporcusu kendi evindeki liderliği kimseye bırakmadı ve 36.364’lük derecesiyle sezon kapanışında kendisinin en yüksek performansını sergiledi.

 

 

08-09.04.2011 

Pietermaritzburg (RSA)

27-28.05.2011 

Papendal (NED)

19-20.08.2011 

London  (GBR) 

30.09-01.10.2011

Chula Vista (USA) 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=OgkVz6K7i0k:550:0]

 

Süper Finalde dünyanın en hızlı isimleriyle zamana karşı mücadele sergileyen Brooke Crain parkuru çok iyi kullandı. Tek tek alınan startlarda, rampa sıçrayışındaki sıçrama mesafesi ve pakurda zamana karşı çevrilen pedallarda günün favori isimlerini geride bırakan isim oldu. Dağ Bisikleti dünya kupalarından tanıdığımız Caroline Buchanan BMX zamana karşı da ilk start alanlar arasındaydı. Buchanan geçici olarak ele geçirdiği liderliğini Süper Final’in güçlü isimleri ve dereceleri karşısında uzun süre koruyamadı. Önceki dünya kupalarında performansı iyi olan ancak bu yıl sürekli şanssızlık yaşayan Magalie Pottier yine liderliğe uzak kaldı ve 5.olarak tamamladı.

 

 

 

Chula Vista süper finalde son start alan isim Sarah Walker’ın bitiş çizgisinden geçene kadar derece baskısı podyum görmek üzere bekleyen sporcular tarafından tedirginlikle bekleniyordu. Walker’ın çıkacak derecesi Papendal Dünya Kupası Şampiyonluğu sebebiyle merakla beklenirken Sarah Walker oldukça kötü çıkış yaparak moralini startta bozdu. Performansına yansıyan moral bozukluğu sebebiyle parkur içerisindeki tüm kapılardan kötü derece çıkartan Walker toparlamaya çalıştı. Ancak çıkardığı derece Brooke Crain’in bir hayli gerisinde çıktı ve Sarah Walker 4.oldu. Bitiş çizgisinden geçmesi ile tehlikeyi atlatan podyum isimleri Sarah’ın kötü çıkışı ile getirdiği 4.lük karşısında BMX Chula Vista Zamana Karşı yarışını tamamladılar. Sarah onlar için tedirginlik yaratacak bir performanstı.

 

 

 

 

Arielle Martin Süper Final’de podyum gören ikinci Amerikalı BMX sürücüsü oldu. Günün 3.en iyi derecesini çıkartan Martin parkur hakimiyetini iyi tutarak akıcı ve seri bir BMX şovu sergiledi. Zamana karşıda veilen mücadelede dünyanın en iyi, en hızlı bayan BMX’çileriyle yarışmanın ve kendi evinde olmanın verdiği baskı ile mükemmel performans çıkartan Arielle Martin çıkardığı dereceyle, kendi evinde podyum görme şansını elde etti.

 

 

Bayanlarda en hızlı dereceyi çıkartan 2.isim Mariana Pajon oldu.  27-31 Temmuz’da Copenhagen’da yapılan BMX Dünya Şampiyonasındaki
performansı ile 2011 Dünya Şampiyonluğunu alarak parkurun taçsız
kraliçesi olan Mariana Pajon bu hafta sonu korkulan performansını
göstermedi. Önceki mücadelelerde rampaları daha iyi değerlendiren Pajon,
Chula Vista rampa sıçrama yüksekliğini iyi ayarlayamadı. Rampalardaki
fazla sıçrayışları Kolombiyalı sporcunun salise kaybetmesine sebep oldu
ve Pajon son dünya Kupasını 2.’likle tamamladı.

 

 

1993 doğumlu Brooke Crain kendi evindeki Dünya Kupasını yakaladı. Zamana karşı mücadelede en iyi dereceği çıkartan Brooke rampalarda uçuşan sarı saçları il fıtına gibiydi. Start öncesi gergin ancak yine de sempatik yönünü koruyarak ilgi odağı olan Amerikalı sporcu 2011 Copenhagen Dünya Şampiyonası Junio Bayanlarda Bronz madalyayı kazanmıştı.Start öncesi gergin bekleyişte en iyiye odaklanan Crain mental hazırlığın önemini vurguladı.

 

 

 

Rampalardaki yükselme ayarını sabit tutan genç sporcu yılların tecrübeli isimlerine zaman farkını başarıyla yarattı. Rampa yüksekliği neredeyse her rampada aynı seviyede geçen Brooke virajları da çok seri değerlendirdi ve parkur hakimiyetini bir an olsun kaybetmedi. Bu performansı Brooke Crain’e Dünyanın en hızlı bayan BMX’çileri geçip podyumun zirvesine yerleşme imkanını yarattı. Son start alan Sarah Walker’ıın derecesini heyecanla bekleyen isimlerin en başında elbette ki Brooke Crain geliyordu. Sarah Walker finiş çizgisini geçene kadar süregelen bekleyiş Chula Vista Şampiyonu Brooke Crain’e kendi evinde podyum sevinci yarattı.

 

 

 

 

Erkeklerde 16 Süper Finalist arasında favori isimler arasından tahminler yapıla dursun startlar tek tek alınmaya başlanıp, çıkan dereceler görülmeye başlandığında pe de tahminlik bir başarının olmadığı anlaşıldı. Jared Garcia 34.524’lük derecesiyle liderliğini aldığında yüzüne yayılan liderlik tebessümüne yanıt 2011 Copenhagen Dünya Şampiyonası 2.si Maris Strombergs’den geldi. Buraya kadar zamana karşı liderlerine bakıldığında normal seyir eden Chula Vista, sonraki startlarda farklı bir boyut kazandı. Günün en şanssız sporcusu Fransız Quentin Caleyron parkurda virajı alamayınca kaza yaparak yarış dışı kaldı. Günün beklenmedik olaylarına baktığımızda Maris Strombergs’in derecesinin nasıl ve kimlerce kırıldığıydı.

 

 

 

Genç Hollanda’lı Raymon Van der Biezen kötü bir çıkıştan sonraki pedal kadansındaki muazzam serilik ile son zaman kapısında 1.geçiş yaparak Maris Strombergs’i koltuğundan kaldırdı. Hollandalı genç yeteneğin dünya 2.sini koltuktan kaldırması muazzam bir başarı olarak görülürken… Raymon Van der Biezen’den sonra start alan Kanadalı Tory Nyhaug kapı açılıp start aldığında muhteşem bir start performansıyla liderliği alma umudunu verdi. Parkur içerisinde her açıyı ve zamanlamayı en iyi şekilde değerlendiren Tory, Raymon Van der Biezen’in kısa süreli liderliğini devirdi. Ancak taa ki son startın ismi Connor Fields start rampasına çıkana dek sürecek bir liderlik oldu.

 

 

2011 BMX Supercross Dünya Kupası takviminin son ayağı Chula Vista- California-Amerika’daki yarışta liderliği misafir sporculara kaptırmayan 19 yaşındaki Amerikalı Connor Fields süper bir çıkış, muazzam performans ve kaçınılmaz galibite ile kendi evindeki kupayı kazandı.

 

 

 

 

BMX Supercross Zamana Karşı Bayanlar ve Erkeklerdeki yarış sonrası tablo takvimin son dünya kupası zamana karşı derecelerinde sürpriz isimlerin yanı sıra ev sahibi Amerika’nın iki kategoride de liderliği kimseye bırakmamasıydı. Bayanlarda Brooke Crain, erkeklerde Connor Field kendi evlerindeki zamana karşı dereceleriyle favorilerin adını gerilerde bıraktı. Amerika BMX şovu niteliğinde geçen dünya kupası ayağı Chla Vistada kendi sporcularının kazanmasının grurunu yaşarken Zamana karşıda duble zafer sevinci yaşandı.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın