UCI BMX Supercross Dünya Kupası Chula Vista-Ev Sahibi Amerika’nın 4’de 4 Galibiyet Sevinci

04/10/2011  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

UCI BMX Supercross Dünya Kupasının son ayağı Chula Vista- California-Amerika idi. Cumartesi günü yapılan Zamana Karşı BMX’lerde Amerika 2 sporcusu Brooke Crain ve Connor Fields ile galibiyeti yaşadı. Pazar günü Supercross yarışında 2 galibiyet daha alan Amerika 4’de 4 zafer sevinci yaşadı. Özellikle Erkekler Zamana karşının galibi 19  yaşındaki Connor Fields’in Supercross yarışını kazadan uzak kalarak uzak ara alması Amerika’lıları sevince boğdu.

 

Pazar günü Bayanlar kategorisi elemelerinde yarı final startı sonrası Fransız sporcu Magalie Pottier, Çek sporcu Aneta Hladikova, Amerika’lı Felicia Stancil ve Amanda Carr’ın aynı kazadan etkilenen isimler olarak finale kalma şanslarını kaybetmesi, özellikle favorilerden Magalie Pottier’in yarış dışı kalması büyük hayal kırıklığı yarattı. Şanssız kaza sorunsuz atlatılırken 4 sporcu yarı finallerde kaza sebebiyle Chula Vista Finali iddialarına veda etti. Finallerde ise heyecan bambaşkaydı…

 

 

Elemeler sonra kalan 8 süper isim start rampasında zaman sayarken çıkışı almayı hak eden isimler heyecan yarattı. Dağ bisikletinde de yarışan Avusturalya’lı Caroline Buchanan zamana karşıda dünkü formsuzluğuna karşı Chula Vista galibiyeti için finallere kalmayı yine başarmıştı. 23 yaşındaki Yeni Zelandalı  Sarah Walker, Danimarka Copenhagen’da yapılan Dünya Şampiyonasında gümüş madalyayı almıştı. UCI BMX Papendal ayağı galibi, 2011 Dünya 2.sinin start rampsaında yerini alması bu anlamda Chula Vista final heyecanını da doğal olarak arttırdı. Brooke Crain, 1 gün önce Zamana Karşının galip ismi ve Amerika’lılar için kendi sporcularını start alacak olması fanatiklerin yoğun tezahurratları eşliğinde final rampasında yine yerini almıştı. Copenhagen’da Dünya Şampiyonluğunu ilan eden Mariana Pajon‘un da Chula Vista Final çıkışında olması çetin bir mücadelenin habercisi gibiydi. Ve diğer Amerika’lı Arielle Martin’in de finalde yarışacak olması ev sahibi Amerika da yoğun coşkunun tetikleyicisi oldu. Babası gibi BMX yarışçısı olan Arielle 2008 yılında tecrübe ettiği Beijing Olimpiyatlarını, 2012 Londra Olimpiyatlarında telafi etmeyi hedefliyor.

 

 

Star alınır alınmaz Sarah Walker tecrübesi farkını göstererek mükemmel bir çıkışla, Walker liderliğinde parkura inildi. Ancak Amerika’lı Arielle Martin ilk viraja gelmeden yarışın liderliğini alarak finişe kadar istikrarlı performansını ve liderliğini korudu. Bayanlar Chula Vista Şampiyonu 25 yaşındaki Arielle Martin oldu. Martin’în kendi ülkesinde yakaladığı bu başarının yasal doping gücü yani Amerikan askeri eşi Michael Verhaaren’in ilk kez Arielle’nin kazandığı yarışı izlemesiydi. Galibiyet sonrası sevincini eşi Michael ile kutlayan Arielle muazzam bir başarı elde etti.

 

 

 

Chula Vista’nın 2. ismi Cumartesi günü zamana karşıda en iyi dereceyi çıkartan Brooke Crain oldu. 2011 Dünya Şampiyonu Mariana Pajon ise bronz madalya ile yetindi.

 

 

 

Bayanların finalinden sonra Erkeklerin finalinde yepyeni bir heyecan California’lı BMX severleri sardı. Yarı finalde kaza yapan Avusturalya’lı Sam Willoughby’ı Final startında görememek üzücüydü Yine de favorilerden Maris Strombergs final startında olması, seyiri adrenalin dolu bir yarış olacağını vaad ediyordu. Cumartesi günü Erkekler zamana karşı birincisi Connor Fields’da elemelerde performansını yüksek tutarak finale kalmayı başarmıştı. Amerikalılar elbette ki gönülden kendi sporcularını tutsa da Amerika’lı sporcuların 4’de 4 yapması oldukça zordu. Dünyanın en iyi BMX sürücüleri arasında imkansızı başarmaya çalışacak Connor Fields’in final rampasında olması bile coşku için yeterli oldu.

 

 

Start sonrası final heyecanında Connor Fields ilk viraja girmeden yarışı az bir farkla lider olarak geçti.

 

 

Ancak devamında Hollandalı sporcu Jelle Van Gorkom’un ön lastiğini kaydırması sebebiyle parkurda yarışın tarihine yön verecek büyük bir kaza ve yarış dışı kalma sinsilesi yaşandı. Connor Fields’ın hemen arkasında gerçekleşen kazada Connor etkilenmezken yarışın favorisi Maris Strombergs’in de içinde bulunduğu 5 sporcu düştü. Muazzam bir kader çizgisi yaşandı. Connor’ın ardından gelen, viraja kapalı girmesi sebebiyle diğer Hollandalı sporcu Raymon Van der Biezen kazaya karışmadığından yarışı 2. tamamladı. Pozisyonunu iyi değerlendiren Amerikalı sporcu David Herman düşmeden sadece zaman kaybı yaşayarak parkura devam etti ve yarışı 3. olarak tamamladı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=YSNXo1Gdk1M:550:0]

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın