Türkiye’ye UCI Standartlarında İlk BMX Parkuru Alanya’da Yapılıyor

23/03/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

 

 

Ülkemizde bisiklet kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe arttıyor ve dolayısıyla bisiklet sporunun farklı dalları ülkemizde de giderek  yaygınlaşıyor. Bir çok disiplinde olduğu gibi bmx ciler içinde artık Türkiye’de de antrenman yapmak, yarış koşmak, aralarından uluslararası seviyede başarılı olabilecek sporcu çıkartmak artık hayat olmaktan çıkıyor.   Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Alanya Belediyesi ortak bir yatırım kararı alarak UCI standardında BMX yarış pisti projesine imza attı ve çalışmalar hızla başlatıldı.

 

 

 

 

 

 

BMX in Dünya üzerinde nasıl ortaya çıktığını ve kimler ile geliştiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık.   BMX (Bicycle MotoCross) disiplini, gerçekleştirilen adrenalin dolu hareketleri ve yarışları ile bisiklet sporunun eğlenceli yüzlerinden biridir. Bmx sporcuları yine alt disiplinlerine göre  akrobasi niteliği taşıyan hareketlerle puan kazanarak ya da büyük – küçük tepelerden oluşan “U” şeklindeki parkurda organize edilen yarışlarda sporcular birbirleri ile yarışırlar. Bir de yarışları düzenlenen akrobasi hareketlerini parklarda  yollarda keyif alarak yapan bmx kullanıcıları vardır. Tüm bmx ciler için BMX belki de bir yaşam sitilidir diyebiliriz, hatta kendilerine ait bir giyim, hareket tarzları ve konuşma jargonları bile vardır demek pek de yanlış olmaz.

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu(TBF) ve Alanya Belediyesi bu tutku dolu bisiklet sevdalıları ve bu disiplinde ileride ülkemize olimpiyat puanları getirebilecek sporcular yetiştirmek için ortak bir çalışma gerçekleştirdi. Alanya’da UCI standartlarındaki ilk BMX yarış pisti projesini hayata geçirdiler. 90m uzunluğunda ve 60m genişliğinde olan pist projesinde sporcular için soyunma kabinleri ve duşlar bulunurken BMX izleyicileri de unutulmamış ve projede seyirci tribünün de yer almış olması ileride bu disiplinin giderek popülaritesinin ve seyirci kitlesinin artmasına büyük katkı sağlayacak gibi görünüyor. Alanya’da temeli atılan bu projenin yaklaşık 350 bin Türk Lirası’na ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

TBF Başkanı Emin Müftüoğlu pistin tam anlamıyla Mayıs Ayı’nda faaliyete geçmesi için çalışmaların hızla yapılmakta olduğunu açıkladı. Ayrıca BMX yarışlarının uluslararası statüde oldukça ilgi gören ve yine uluslararası müsabakalarda sporcunun kendi ülkesine altın madalya götürme şansının olduğunu dile getiren Emin Müftüoğlu bu projeyi kısa sürede sonuçlandırdıktan sonra antrenörler ile sporcu yetiştirilerek en kısa sürede Avrupa BMX Şampiyonasını Alanya’da gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Alanya’da kurulan bu pist BMX’in temelde üç farklı dalından biri olan cross BMX yarış serisine uygun olarak projelendirilmiş durumda. Heyecanla izlenecek olan bu yarışların yapılacağı pistin yapım haberi ülkemizin son yıllarda ki en önemli bisiklet sporu gelişmeleri arasında yerini aldı.  

 

 

 

 

 

 

Pistin yapımı tamamlandıktan sonra önemli olan diğer bir konu da yetiştirilecek olan BMX sporcuları ve antrenörleri olacaktır. Pistin yapımının başlamasıyla ülkemizde haberini alamadığımız BMX sürücüleri artık Alanya’da ortaya çıkıp heyecan dolu yarışlar gerçekleştirmek için yeteneklerini daha da geliştirebilirler. Dışarıdan hırçın ve agresif geçtiği açıkça gözlenen bu yarışlarda seri ve yüksek tekniğe sahip olmak oldukça önemlidir. Start verildiği anda rakiplerinizden saliseler önce çıkış yapmanız size avantaj sağlayarak belki de yarış sonunda saliseler ile galibiyeti getirebilir. Güç, kondisyon ve özellikle konsantrasyon diğer tüm bisiklet disiplinlerinde olduğu gibi BMX disiplininde de olmazsa olmazlardandır.  

 

BMX bisiklet disiplininin gelişmiş olduğu Amerika, İngiltere, Kanada, Avusturya, Çek Cumhuriyeti v.b. ülkelerde çocuklar 6 yaşında BMX pistleri ile tanışıyor, 7-8 yaş kategorisinde ise BMX yarışlarının heyecanlarını tatmaya başlıyorlar. Ülkemizde okula başlama yaşı olarak bilinen ve sporsuz devam eden bu dönemlerde bu ülkelerdeki çocuklar hem okul eğitimini hem de spor eğitimini almaya başlayarak daha başarılı yetişkinler olarak büyüyorlar.

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=Fn71KcANJ7o:550:0]

 

 

 

 

Bisikletin BMX dalına henüz yeni başlayanlar veya başlamak isteyenler için BMX’in temelini, BMX bisikletlerin malzemeleri – kadro farklılıkları ve uluslararası yarışlarda neler yaşandığını Sıradışı Bisikletler başlığımız altında BMX bölümünden bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

 

 

1993 – 2011 yılları arasında UCI Mountain Bike World Cup serisinde Cross Country ve Downhill disiplinlerinin yanında yer alan BMX yarışları 2012 yılına girerken 4x disiplinine ait ayrı bir Dünya Kupası organizasyonunda düzenleneceği açıklanmıştı. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu pist için TBF başkanı Emin Müftüoğlu ile yaptığı anlaşmada pistin yapımında kullanılacak olan elektronik ekipmanların federasyon tarafından yurt dışından getirileceğini ve pistin yapımının masraflarını belediyenin üstlendiğini belirterek anlaşmayı genel olarak açıklamış oldu. Projenin ise Çek Cumhuriyeti’nin BMX pistlerinde 25 yıllık tecrübeye sahip olan Karel Marak tarafından tasarlandığı öğrenildi. Emin Müftüoğlu ise bu BMX pistinin yapımı için harcanacak bütçenin ilerleyen yıllarda tahmin edilemeyeceği kadar fazlasıyla geri döneceğini açıklamasında belirtti. Ayrıca Türkiye’de bunun dışında kurulacak olan BMX pistlerinin sayısının artması ile beraber BMX sporcusu sayısında kayda değer bir artış bekleyerek ve bu pistlerde çeşitli organizasyonlar düzenleyerek hedeflerinin önümüzdeki yıllarda Avrupa BMX Şampiyonası ve hatta Dünya BMX Şampiyonası’nı ülkemizde gerçekleştirmek olduğunu söyledi. 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın