Türkiye’ de Downhill Şampiyonası?

23/07/2009  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

 

2008 yılı Dünya Şampiyonu Gee Atheron geçen hafta İskoçya’ da yapılan  Britanya Dağ Bisikleti Downhill (Tepe inişi) Şampiyonasında birinci oldu. Çok düzgün pürüzsüz bir iniş gerçekteştirdiği söylenen Gee  Dünya Şampiyonası’ ndaki güçlü rakipleri  Steve Peat, Ben Cathro, Matt Simmonds’ u geride bırakmış.
Ocak ayında ciddi bir kaza geçiren kız kardeşi 2008 yılı Dünya Şampiyonu Rachell Atheron ve erkek kardeşi Dan ile beraber tüm ailede herkes  tepe inişine gönül vermiş durumda.

[View:http://www.dailymotion.com/video/x5vvel_mtb-dh-1st-gee-atherton-world-champ_sport:550:0]
Bizim de bir çok imkansızlıklara rağmen tepe inişine gönül vermiş birçok sporcumuz var, bu disiplinin artık ülkemizde mesafe kazanmasının zamanı gelmedi mi? 

Bir aileden üç downhillcinin çıkabildiği  İskoçya,İngiltere, Kanada,USA , Fransa gibi ülkeler kadar olmasak da elimizdeki bir avuç süper yetenek downhillciye neden sahip çıkamıyoruz, niçin onların önünü açacak yeni projeler geliştiremiyoruz.?

 Niçin biz de resmi anlamda bir Türkiye Tepe İnişi Şampiyonası yapamıyoruz ve Şampiyonu çıkaramıyoruz?. Bu UCI’ ın Dağ bisikletinde ayrı bir disiplin olarak kabul ettiği bu sürüş için artık Türkiye’ de hızla  gelişen bisiklet sporunda yeni bir sayfa açılması zamanı gelmedi mi?

Bu konuda Türkiye’ nin ciddi anlamda atabileceği adımlar olmalı. Milli sporcumuz Yılmaz Kanat bu konuda Türkiye için bir şans, vakit geçirmeden proje üretilmeli.


Yine Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin sporcusu Hakan Çolakoğlu  gibi çok yetenekli isimleri Türkiye’ de yapılacak uluslar arası yarışmada buluşturma zamanı gelmedi mi?  

 

Biliyorsunuz Türkiye’de İstanbul Polonezköy’ de (2009) (Adampol) 4X – 4′lü Kros Dağ Bisikleti yarışı 720Extreme şirketi ve sponsorlarının gayretiyle 1 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştirilmişti. 

Parkurundan organizasyonuna kadar her şeyini  yapabilecek yetişmiş insan gücümüz bilgi birikimiz var. En azından Yılmaz Kanat’ımız var, Adampol gibi bir deneyimiz var. Ve Türkiye  bu şampiyonayı yapabilir.


2010 yılında bir Türkiye Tepe İnişi Şampiyonası bekliyoruz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın