Sir Chris Hoy’dan 6. Olimpiyat Altını

08/08/2012  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Öncelikle keirin yarışı hakkında kısa bir bilgi vermem gerekirse; keirin 8 turdan oluşan bir sprint yarışıdır. Hız kontrollü motorsikletin liderliğinde başlayıp son 3 tur kala o motorsikletin pistten ayrılmasıyla tam bir hız savaşına dönen bir yarıştır. 2000 olimpiyatlarından bu yana olimpiyatlarda yer almaktadır.

 

 

Londra 1948’de kullanılan, 1891 yılında inşa edilen Herne Hill Velodromu duruyor olmasına rağmen, Londra 2012’de heyecan Londra Velopark’ta doruğa çıkıyor. İngiliz bisiklet severler sadece İngiliz sporcuların yarışacağı günlerde değil genel olarak bütün yarışları velodroma gelerek yakından takip ediyor. Bu durum bisikletteki başarılarının tesadüf olmadığının en güzel kanıtlarından biri bence. İngilizlerin büyük ismi Sir Chris Hoy’un yarışacağı keirin yarışının yapılacağı günde velodrom tıklım tıklım doluydu. Takım sprint  yarışında rekor kırarak şampiyon olan takımda da yer alan Sir Chris; 5 olimpiyat altınına bir tane daha eklemek istiyordu.

 

Erkekler keirin final yarışı 12 kişiden oluşuyordu. İlk 6 sporcunu yarıştığı bölümde birinci 10.818 ile  Trinidad Tobago’dan Njisane Nicholas Phillip oldu. İkinci 6 sporcunun piste gelmesiyle velodromdaki heyecan ve ses yükselmeye başladı çünkü bu sporcular arasında efsanevi isim Chris Hoy’da vardı. Sir Chris’in üzerindeki baskı inanılmazdı. Sporcular tek tek tanıtılırken Chris’in ismi okunduğunda velodromda resmen bir uğultu oluştu. Hoy’u desteklemeye ingilizlerin efsanevi spriteri Mark Cavendish’de gelmişti. Pekin olimpiyatlarında 4. olarak hayal kırıklığı yaşayan alman Maximilian Levy startın verilmesiyle hız kontrollü bisikletin arkasına yerleşti. Chris ise 3. sırada kalarak  gücünü korumayı tercih ediyordu.

 

 

Son 3 tur kala ilk atağa kalkan massachusettsli Azizul Hasni Awang oldu. Onun atağına anında karşılık veren Sir Hoy şampiyonluğu riske atmak istemiyordu. Son 2 tur kala sert bir atak yapan Hoy’a alman Levy’den karşılık gelsede, yarışı 10.306 ile tecrübeli isim Chris Hoy rahat bir şekilde kazandı.

 

 

İkinciliği Maximilian Levy alırken, 3.’nün açıklanması biraz uzun sürdü. Sprint yarışlarında foto finişin belirlediği derecelerde aynı derecenin denk gelme ihtimali çok düşük bir ihtimaldir. Ancak bu yarışta o az yaşanan ihtimallerden biri gerçekleşti ve yarışın 3.sü Yeni Zellandalı Simon van Velthooven ve Hollandalı Teun Mulder oldu.

 

 

Yarışın bitimindeki uğultu inanılmazdı. İngilizler sporcularını sonuna kadar desteklemişlerdi. Chris Hoy’da bu yarışı onlara armağan ettiğini belirten hareketlerle onları daha da mutlu etti.

 

 

Antrenörlerini, teknik ekibi ve özelliklede ailesini çok sevindiren Sir Chris üstüne düşen göreve yapmış olmanın verdiği gururla madalya seromonisinde gözyaşlarına hakim olamadı.

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın