Recep Ünalan’ın Astana Dünya Şampiyonası’nda Omnium Türkiye Başarısı

05/11/2011  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

Pist Bisikletinde 2011-2012 Sezonunun Dünya Kupası ilk ayağı Kazakistan’ın başkenti Astana’da pist hızında devam ediyor. Türkiye’den Omnium kategorisinde yarışan Recep Ünalan toplamda 6 disiplinin yer aldığı Omnium kategorisinin dün gerçekleşen 3 disiplininde günü genel sıralama 4.sırada tamamlamıştı. Bugün Omnium kategorisinde kalan 3 disiplin için olağan üstü heyecan vardı.  Dünyanın en iyi 24 ismi arasından Velodromsuz Türkiye’nin güçlü ismi Recep’in ilk 10’da tamamlaması, mucize gibi beklenirken bizim için gün 4.disiplin olan İndividual Pursuit-Bireysel Takip ile başladı.

 

2’li çıkışlar ile başlayan Bireysel Takipte Recep Ünalan ile Recep’ten 10 yaş büyük,31
yaşındaki İspanyol Unai Elorriaga Zubaur start aldı. 21 yaşındaki sporcumuz Bireysel Takip’te 15.sıraya yerleşti. Dünden bugüne Recep’in mucizelerine bu kadar alışmışken Bireysel Takipteki derecesi genel sıralamada 8.sıraya gerilemesine sebep oldu. Elbette biz moral bozukluğu yaşarken Recep için önünde bekleyen 2 disipline daha konsantre olma gerekliliği söz konusuydu. Böylesine zorlu bir kategoride Astana Dünya Şampiyonasında yarışmak… Gün sonunda ilk 10’a girememe riski… Veledromsuz bir ilkenin dünyanın en iyi 24 sporcusu arasında yarışması ile teselli bulmaya çalıştık. Kaldı ki bu 24 en iyi isim içerisinden 2 sporcunun ayrılması ile sayı 22’ye inmişti.

 

 

Omnium’da yıllarını verip ülkesinde harıl harıl çalışan 21 sporcunun içerisinde Veledromsuz ülkenin Recep Ünalan’ın şansı ne olabilirdi ki? Biz bunları yorumlarken Bireysel takip disiplininden sonra start alınan Scratch yarışına gelmişti sıra. 15 kilometre yani pistte atılacak 60 tur sonunda Recep Ünalan’dan muazzam bir performans geldi. Scratch’ı 7.sırada tamamlayan Recep Genel Sıralamadaki rakiplerine de sürprizini yaparak 5.sıraya yerleşti.

 

 

 

 

 

5 disiplini geride bırakırken Recep için ilk 10 olurmu? Çok zor dediğimiz Astana Pistlerinde 5.sıraya yükselik izleyenleri şok etti. Recep Pist yarışlarında Astana performansı ve Dünya Şampiyonlarına yakın dereceleri ile büyük ilgi çekti. Bu performans ile açıkçası Pistlerde tanınan isim olma yolunda kendini kanıtlamış oldu. Son disiplin herşeyin belirleyicisi olacaktı. Zorlu yarış atmosferinde performansı kesilebilir yada olası bir kazaya karışabilir endişesi ile bekleyiş zamanın ötesinde uzun sürdü. Son disiplin KİLO;

1 km zamana karşı (kilo): Pistin karşılıklı kenarından aynı anda sabit
pozisyonda otomatik çıkış makinesinden start alan iki sporcu 1 km zamana
karşı yarışında 4 tur üzerinden en hızlı zamanı elde etmeye çalışır.

 

 

1 Kilometrelik zamana karşıda 9.sırada yerini alarak Omniumu başarıyla tamamlayan Recep Ünalan Astana Dünya Kupasından 8.’likle ayrıldı.

 

 

Genel Sıralamada ilk 3’e bakacak olursak;

 

1. Edward Clancy (İngiliz) 26 yaşındaki İngiliz sporcunun 2008 Beijing
Takım Takipte Altın Madalyası blunuyor. 2010 Balleup Dünya Kupasında Ominium
kategoride de Altın Madalyası olan Ed Clancy Astana Dünya Kupasında Altın madalyanın en güçlü ismiydi.

 

2.Elia Viviani(İtalyan): Yol yarışlarından da tanıdığımız, 2010 ve
2011 Tour of Turkey’e Liquigas takım kadrosunda katılarak bu yıl ülkemizde
yarışan Viviani’nin bu sezon pisstlerde de yıldızı daha güçlü parlamaya başladı.
Temeli pist bisikleti olan Elia Viviani 2011 Dünya Şampiyonası Sratch
kategorisinde gümüş madalyaya sahip. Viviani’nin temel branşı olan Pist Yarışlarında Scratch ve Points Race disiplinlerinde Recep’e geçildiğini belirtmekte fayda var.

 

3.Roger Kluge (Alman): 2003 yılında başladığı Pist Bisikletinde 2008 Beijing Olimpiyatları Points Race Gümüş madalyasına sahip. 25 yaşındaki Alman sporcunun 8 yıllık pist bisikleti geçmişi; ilk yıllarında Almanya pist yarışında elde ettiği başarılar bulunuyor.

 

8.Recep Ünalan(Türkiye): UCI Eğitim Kampında 2 yıl önce tanıştığı pist bisikletinde dünyanın yıldız isimleri ile yarışıyor. İlk 10’u görmesi umutla beklenen Recep muazzam bir performans göstererek 47 puanla 8.oldu. Aslında 7.olan Bryan Coquard ile aynı paylaşıyor. İkisi de 47 puana sahip.

 

Rakipleri en az 7-8 yıllık pist bisikleti geçmişine sahip, kendi ülkelerindeki yarışlarda tecrübe edinen ve zaman içerisinde yükselen isimler. Recep ise 2 yıl önce tanıştığı Pist Bisikletinde bugün büyük bir başarı örneği sergilemiştir. İlginç olan diğer bir konu ise… Yabancı sporcuların kendi ülkelerinde önce yükselip daha sonra Dünya Kupaları , Şampiyonalar ve Olimpiyatlara katılmalarıdır. Türkiye’de ise sporcu önce Dünya Kupaları, Şampiyonalar, Olimpiyatlara katılmalı. Ancak o zaman bir ülkenin Veledromu olabiliyor, o spor dalı gelişebiliyor. Bu bağlamda Recep Ünalan imkansızlığın sınırlarını zorlayarak, neler yapabildiğimizi hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya göstermiş oldu. Tebrikler ve Teşekkürler Recep.

 

Hazırlayan: Aylin Koç

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın