Recep Ünalan ve Mutlu Erçevik ile Pist Bisikletinde Durum Değerlendirmesi

09/05/2012  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun tarihe geçen Elmalı zirve finişine Türk Pist Bisikletinin kahramanlarından Recep Ünalan ve antrenörü Mutlu Erçevik’de izleyici olarak katılmıştı. Her defasında vurguladığım ve bir gün gelip de vurgulamama gerek kalmayacağı güne kadar değineceğim konu, velodromsuz Türkiye’nin harikalar yaratan isimlerinden Recep Ünalan’ı ve Mutlu Erçevik’i görmüşken röportajsız geçmek, son programlarını sizlere aktarmamak büyük eksiklik yaratırdı. Ülkemizde velodrom olmadığı için antrenmanlarını Mayorka’da yapmak zorunda kalan Recep Ünalan ve antrenörü Mutlu Erçevik TUR sonrası yine Mayorka’ya dönmek zorunda kaldı.

 

[View:http://vimeo.com/41703196:550:0]

 

Aslında saatlerce konuşulacak konular, alınacak görüşlerin kısa bir röportaj videosuna sığdırılması hayli üzücü. Diğer ülkelerin pist bisikletinde oluşturduğu kadrolar, gelişim ve yatırımlar göz önüne alındığında Türkiye’nin bu kadar sessiz kalıyor olması da bir o kadar üzücü. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun projesini dahi hazırlattığı velodrom’un devlet bütçesinden henüz startını alalamış olması da keza hayli üzücü. Ancak Recep Ünalan, pist bisikletinde seçtiği zorlu Omnium kategorisinde 6 disiplin için ihtiyaç duyduğu velodrom antrenmanlarını ancak Mayorka’da yine de sınır tanımadan devam ediyor. Eğitimine, Türkiye başarısı için ara veren Ünalan sınırlarını daha da zorlamakta kararlı. 22 yaşındaki genç sporcu 3-8 Temmuz tarihlerinde yine Portekiz-Anadia’da yapılacak U23 Avrupa Şampiyonası için 2 senenin yorgun programından sadece 15 gün tatil ayırmış, onda da Türkiye Bisiklet Turunun Elmalı finişine gelerek desteğini göstermişti.

 

İlk olarak 2 yıl önce Olimpiyatlara hazırlık programı için İsviçre’de pist ile tanışan Recep Ünalan ve Türk Bisikletinin başarılı eski sporcusu ve şimdinin en iyi antrenörlerinden olan Mutlu Erçevik röportajda kısaca 2 yılda yaşananları dile getirdi. 2010 yılında pist bisikletiyle tanışan ikili ilk yılın önemini tecrübe ederek geçirdiklerini şimdi ise önümüzdeki dönemin değerlendirmenin önemini vurguladılar. Zire tecrübe ederken kaybedilen zamanın telafisini tatilsiz bir hazırlık dönemiyle Türkiye için, Türk bisikleti için fedakarlık yaparak geçirdiler. Aslında diğer ülke sporcularının 8 yaşından eğitime başladıkları avantajlarının yanı sıra… Ülkelerinde yani kendi evlerinde antrenman şanslarını göz önüne almak lazım. Evlerinden çıkıp velodromda antrenman yapıp yine evlerine gelip dinlenme şansı olan rakip isimler dinlenme imkanı bulabilirken… Mutlu Erçevik ve Recep Ünalan Mayorka’daki pistte antrenman yapıp yarışlar arası mola vermeden yine soluğu velodromu olan ülke Mayorka’da almak durumundaydı. 

 

Yine de dünya’nın en güçlü isimleri yılların tecrübesiyle Omnium startlarını alırken, Recep Ünalan 2 yıllık tecrübesi sonunda 2011-2012 Dünya Sıralamasında 13.sırayı alarak imkansızı başarmış oldu. Recep Türkiye’de değil de Avusturya’da, İngiltere’de doğmuş olsaydı neler olurdu? Yorumu size bırakıyorum.

 

Feyzi Açıkalın’ın “Recep Neden Başarmalıydı? yazısı ile durumun önemini yeterli düzeyde gündeme almış olsa da kaç kişi birşeyler yapmak için harekete geçmiştir diye düşünmeden geçemiyorum. Ne yapabilirz ki biz ‘in ötesinde Recebin; imkansızlıkta neler yapıyorum’u gösteren dereceleri eminimki herkesi susturmaya yeterdi. Neler yapılabilir… Eğer Türkiye Bisikletin ilerlemesini, en azından bir veledromun yapılmasının kuşkusuz gerekliliğini önemsiyorsa spor bakanımız Suat Kılıç’ın Twitter’ına (Suat Kılıç Twitter) ve ulaşılabilecek her kanalda Veledrom’un isteyen kesimin sayısını göstermelidir. Sayısı belli olmayan yada çok da az olduğu zannedilen kesim(Bisiklet severler) henüz birlik olup gerçek sayısını devlete gösterememiş. İlerleme devlet kapısında onay aşamasında tıkanıp kalmıştır. Ancak bu kapanışı Spor Bakanımızın dikkatinin bu konuya çekilmesiyle aralamak mümkündür.

 

Recep Ünalan ve Mutlu Erçevik’e 3-8 Temmuz 2012 tarihlerinde gerçekleşecek U23 Avrupa Pist Dünya Şampiyonasında başarılar diliyorum. O tarihlerde Portekiz’de yarışan sadece Recep Ünalan değil… Türkiye için yeniden  savaşan bir Recep Ünalan izleyeceğiz.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın