Recep Ünalan Pist Yarışı-Astana Dünya Kupasında Fırtına Gibi

04/11/2011  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

2011-2012 Sezonunun Astana’dan Başlayıp Londra’da sonra ereceği haberini paylaşmıştık. Sezonun ilk Dünya Kupası ayağı Kazakistan’ın başkenti Astana’da bugün start aldı. 4-6 Kasım tarihlerini kapsayan Dünya Kupasının ilk ayağında Türkiye’den Recep Ünalan Omnium kategorisinde yarışıyor. Elemeler sonrası 2 gruptan en iyi 12 sporcunun yarışa devam etme hakkı kazandığı Omnium kategorisinde Dünyanın en iyi 24 sporcusu 6 kategori tarışı içeren zorlu Omnium’da yarışıyor.

 

Elemeleri başarıyla geçen Recep Ünalan Omnium’un ilk kategori yarışı Flying Lap’te dünyanın en iyi 24 sporcusu arasından 5.olarak tamamladı. Halihazırda Recep Ünalan’ın önünde tamamlayan sporculardan 3’ü Dünya Şampiyonu ve bir Hollandalı. Henüz Velodrom’u olmayan Türkiye’den böyle bir başarının gelmesi Türk sporcusunun gücü ve azminin desteklenmesinin getireceği başarılara da örnektir. Veledromsuz Türkiye’nin sporcusu Recep Ünalan Dünya Şampiyonları ile aynı pistte fırtına gibi esmeye devam ediyor.Derecelere bakacak olursak;

 

1. Edward Clancy (İngiliz) 26 yaşındaki İngiliz sporcunun 2008 Beijing Takım Takipte Altın Madalyası blunuyor. 2010 Balleup Dünya Kupasında Ominium kategoride de Altın Madalyası olan Ed Clancy bugün 250 metrelik Flying Lap’ta 70.098 km/h sürat ve 12.839’luk derecesi ile birinci tamamladı.

 

2.Bryan Coquard (Fransız): 19 yaşındaki Fransız’da genç yeteneklerden biri. Manchester Flying Lap‘ta yne 2.olmuştu. Ülkesinde Velodrom olan Bryan Fransa Ulusal Scratch şampiyonu. Bryan bugün 250 metrelik Flying Lap’ta 68.770 km/hıza ulaştı. 13.087’lik derecesi ile Astana Flying Lap’ı da 2.sırada tamamladı.

 

3.Tim Veldt (Hollanda): 27 yaşındaki tecrübeli pist yarışçısı Tim Veldt 2005 Manchester, 2006 Sydney Dünya Kupalarında 2.’lik 2005 Dünya Şampiyonası Los Angeles’da Takım Sprint 2.’liğine sahip. Veldt bugün Flying Lap’ta 68.342 km/hıza ulaşarak 13.169lik derecesiyle 3.oldu.

 

4.Elia Viviani(İtalyan): Yol yarışlarından da tanıdığımız, 2010 ve 2011 Tour of Turkey’e Liquigas takım kadrosunda katılarak bu yıl ülkemizde yarışan Viviani’nin bu sezon pisstlerde de yıldızı daha güçlü parlamaya başladı. Temeli pist bisikleti olan Elia Viviani 2011 Dünya Şampiyonası Sratch kategorisinde gümüş madalyaya sahip. Viviani bugün 250 metre Flying Lap’ta 68.156 km/hız, 13.205’lik derecesi ile 4.sırada tamamladı.

 

5.Recep Ünalan (Türkiye): 2011 Avrupa Pist Şampiyonasında 10.olan 21 yaşındaki sporcumuz bugünkü derecesiyle yine farkını gösterdi. Flying Lap’ta bugün 67,360 km/hıza ulaşan Recep Ünalan 13.361’lik derecesi ile 5.oldu. Ülkemizde Veledrom olmamasına rağmen, Tecrübeli Avrupa Şampiyonlarına bu kadar yakın bir derece elde etmesiyle önümüzdeki yıllar için ümit vaad ediyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu başkanı Sayın Emin Müftüoğlu’nun belirttiği üzere projesi tamamlanmış, ihaleye çıkmayı bekleyen Veledromumuzun yapılması halinde önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin başarılarını izleyebileceğiz. Recep Ünalan’ın bugün elde ettiği derecede dünyanın en iyi 24 pist yarışçısı arasında Omnium kategoride yarışması dahi bizler için ayrı bir grurur kaynağı.

 

 

 

30 kilometre-120 tur atılan Points Race-Puan yarışında 2 lap(tur) fark atan Recep Ünalan Puan yarışını 3.sırada tamamladı. Flying Lap ve Points Race disiplinleri sonuçlarına göre Recep Ünalan sürpriz sonuçlarla herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Şaşkınlık elbette ki Recep’in henüz pisti olmayan bir ülkeyi temsil etmesinden kaynaklanıyor ve Dünya Şampiyonlarına meydan okuyan bir performansla Dünya Kupasının heyecan verici atmosferinde izleyenleri kendine hayran bıraktı. Muazzam derecelerle Astana’da fırtına gibi esmeye devam eden Recep Ünalan için sırada Elimination yarışı var.

 

 

 

Points Race Sonrası Genel Sıralama:

 

 

 

Eliminasyon Yarışında kıyasıya rekabet içerisinden yine ilk 10’un içerisinde girmeyi başaran Recep Ünalan Eliminasyonu 6.sırada tamamladı.

 

 

İnanılmaz dereceler sergiledi bugün. Pistlerde Dünyanın en iyilerine karşı adım adım geçtiği disiplinlerde üst sıralarda yer almak hem zor hem de kabul edilir bir üst yetenek. Bugünün son disiplini Eliminasyon yarışındaki derecesi sebebi ile Recep genel sıralamada 2 sıra geriledi ve 4.sıraya yerleşti. Yarın Omnium kategorisi İndividual Pursuit-Bireysel Takip disipliniyle devam edecek ve 2’li çıkışlar yapılacak. Recep Ünalan ile start alacak olan isim 10 yaş büyük,31 yaşındaki İspanyol Unai Elorriaga Zubaur olarak listelendi.

 

 

 

 

Omnium Kategorideki 6 Disiplin:

 

• Flying lap

• Points race (30 km-120 tur-12 sprint)

• Elimination race-Eleme Yarışı

• Individual pursuit-Bireysel Takip (4 km)

• Scratch race

• Kilometre time trial-1 km Zamana Karşı (KİLO)

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın