Pist Yarışları Dünya Kupası Manchester’da Recep Ünalan

19/02/2011  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Pist Bisikleti Dünya Kupası Manchester ayağı bu sabah 18 Şubat 2011’de start aldı. 2012 Londra Olimpiyatlarını hedefleyen sporcular Manchester Dünya Kupas’ında zorlu ama bir o kadar da zevkli yarış heyecanına sahne oldular. Türk sporcu olarak Recep Ünalan’ın Omnium Kategorisinde yarışması Türkiye için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

 

Pist Bisitkleti Omnium Kategorisi içerisinde tüm branş yarışlarını kapsar. İlk gün elemeler sonrası sırasıyla; Flying Lap, Point(Puan Yarışı) ve Elimination yarışları koşuldu. Ertesi gün 19 Şubat 2011 Cumartesi günü Dünya Kupası savaşı Invidual Pursuit, Scratch Race ve Time Trial yarışları yapılarak Omnium Kategori yarışları sona erecek.

 

Omnium Genel Sıralama Puanlama Sistemi: Elemeler sonraso Omnium yarışlarına katılmaya hak kazanan sporcular Flying Lap, Point(Puan Yarışı) , Elimination, Invidual Pursuit, Scratch Race ve Time Trial yarışlarında her biri ayrı yarış olarak gerçekleşir. Örneğin Flying Lap yarışında 1. olan sporcu 1 puan alır. Elimination yarışında 2. oldu diyelim 2 puan alır. Genel Sıralamaya puanı 3 olarak yazılır. En az puana sahip olan sporcu Genel Sıralamada Lider olur.

 

Manchester’da Pist Bisikleti Dünya Kupası Erkekler Omnium yarışı dün 2 gruba ayrılan elemelerle başladı. Recep Ünalan Elemeler 1. grubunda 18 kişi start aldı. 18 kişiden ilk 12’nin Omnium yarışlara devam edeceği elemede Recep Ünalan 11. olarak Omnium’a katılmaya hak kazandı. Pist yarışlar tablosunda Türk Bayrağını temsilen yarışan sporcunun elemeleri geçmiş olması tabloya bakarken ayrı bir gurur hissi yaşatıyor.

 

 

İkinci Grup elemelerde de yine 18 sporcu start aldı ve ilk 12 bitiren sporcular Omnium yarışma hakkı elde etti. Omnium yarışlar 1. grup+2.grup elemeleri geçen sporcuları 12+12=24 sporcu ile devam edecekti.

 

   Flyin Lap(Uçuş Turu): Omnium yarışlarının ilk branşı Flying Lap ile başladı. Adından da anlaşılacağı üzere Flying Lap-Uçuş Turu’nda pist etrafında sadece 1 tur atılıyor. Ama ne tur… Uçuş turu yani maksimum hızın sergilendiği tek tur. Aşağıdaki tabloda görebileceğiniz gibi görülen maksimum neredeyse 68 km/h’a yakın. Sporcumuz Recep Ünalan Flying Lap’ı 24 kişiden 15.sırada tamamladı. Recebin hızı 65.421 km/h gördü.

1.Olan Shane Archbold- Yeni Zellanda’lı sporcu yıllardır Pist yarışlarına hazırlanan son 2 yılını Pist yarışları hazırlığı için Amerika’da geçirmekte olan bir sporcu. Aynı zamanda 2010 Melbourne World Cup birincisi Altın Madalyasına sahip. Yıllardır pist yarışları çalışmasının ötesinde pist yarışı tecrübesi de oturmuş. Recep Ünalan’ın yarıştığı sporcular Pistlere yıllarını vermiş tecrübeli sporcular. Bu detaylar Recep’e duyduğumuz gururu bir kat daha arttırıyor.

 

Hatırlatmak isterim ki, maalesef ülkemizde henüz hiçbir ilimizde sporcu yetiştirme şansımız bir yana sporcularımızın antrenman yapabilecekleri pistimiz bulunmamaktadır. Bu sebeple Recep Ünalan’ın Manchester Dünya Kupası Pistinde gösterdiği performansın değerini yıllarını pist yarışlarına veren sporcuların yanında boy göstermesi Türkiye için istenilse nelerin yapılabilceğinin de göstergesidir.

 

 

Flying Lap: Recep Ünalan 24 kişi’den 15. olmuştur.

 

   Point (Puan Yarışı): Puan yarışında da 24 sporcu start aldı. İlk günün en zorlu yarışlarından biri olan Puan yarışı iyi bir performans için uzun süreli çalışma gerektiren bir yarış. Recep Ünalan yine de 20.sırada yarışı tamamladı. Yarışın birincisi ise yine Shane Archbold oldu.

 

 

 

Omnium kategorisinde yarışan erkekler için günün son yarışı Elimination oldu. Günün yüksek performans sergileten dizi yarışlarından sonra Elimination Türkiye saati ile akşam saat 10 civarında koşuldu. 24 kişilik yarış ekibinden Recep Ünalan 13.sırada yarışı tamamlamıştır. İtalyan sporcu Viviani 1. oldu.

 

 

 

İlk Günün Ardından Genel Sıralama:

 

 

Türk sporcumuz Recep Ünalan Omnium ilk gün serisinde genel sıralamada 19.sırada bulunuyor. Henüz ülkemiz de pek de bilinmeyen Pist yarışlarında ve henüz ülke genelinde antrenman için bile olsa bir pistimiz yokken. Pist yarışları Dünya Kupasında elde ettiği bu derece için Recep Ünalan’ı tebrik ediyoruz. Desteklenmesi durumunda ülkemizde pist yarışları oluşturulması, desteklenmesi ve sporcu yetiştirilmeye başlanması ile nelerin yapılabileceğine işaret olarak kabul edilebilir. Genel sıralama listesinde 4.sırada görünen Bryan Coquard 6 Şubat 2011 Fransa da yapılan yarışta Ahmet Örken Birinci , Bryan Coquard ikinci olmuştu.

 

Erkekler Omnium yarışları 19 Şubat 2011’de devam edecek. Invidual Pursuit, Scratch Yarışı, Time Trial(Zamana Karşı) ile Omnium yarış serisi tamamlanacak.

 

Cyclingtr sitesini Twitter’dan da takip edebilirsiniz. http://twitter.com/cyclingtr

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın