Pist Bisikletinde Glasgow Uluslararası Yarışlara Ev Sahipliği Yapacak

15/12/2012  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Erkekler takip yarışı

 

Uzun zamandır böyle bir gelişmeyi bekleyen İskoçya’daki bisiklet severler, şu sıralar Glasgow’da yakın zamanda açılan yeni uluslararası velodrom ile hayallerinin gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyorlar.

 

Bisiklet severler ilk uluslararası Dünya Pist  Bisikleti  Kupası yapıldığı ve bu anlamda modern bisikletininin doğum yeri olduğu  konusunda tartışılır olan İskoçya Glasgow’da yeni yapılan kapalı velodromda buluştu. Bu tesis için 1 yıl bekleyen Glasgow sonunda 2014 Commonwealth oyunları için hazırlıkta farkedildi. Bu oyunlar/yarışmalar buraya en son geldiğinde Edinburgh bir açık alan pisti ve uluslararası boyutlarda yüzme havuzuna sahip olmuştu.

 

 

 

Yeni velodrom gerçekten muhteşem ve Arap Emirlikleri’ndekinden de daha büyük. Pistin de içinde bulunduğu Commonwealth Arena  aynı zamanda, yeni bir kapalı koşu pisti ve spor salonu konularında da geri kalmamış. Bu, tam boy 250 metrelik bir pist ve tasarımcı R. Schuermann tarafından inşa edilmiş koca bir alan. 2000 izleyici ve bir 2000 de daha büyük organizasyonlar için geçici koltuk eklenebilecek kadar büyük. Binanın dış görüntüsü muhteşem olduğu kadar aynı zamanda  Pist Dünya Kupası için yapılan velodromda bir o kadar güzel.  Aralarında Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Hong Kong, Avusturalya, Amerika ve İngiltere’nin de bulunduğu 47 farklı ülkeden takımlar ve i ülkelerin yanında Galler, Surinam, Çin ve Navarra Krallığı’ndan bile gelen takımlar katıldı.

 

Yarışa gerlirsek, beklendiği gibi hızlı ve çekişmeliydi fakat kalabalık tarafından bütün yarışçılara gösterilen sıcak ilgi ve içten ihtimam bazılarını şaşırtırken, bazılarını da memnun etti. Her bisikletçi başarılı olsun olmasın izleyicilerce alkışlandı ve her ülkenin milli marşında ayağa kalkıldı.Yarışları oldukça kalabalık bir izleyici kitlesinin takip ettiğini söyleyebiliriz. Yarışta pis bisikleti sevenler için Alan Hewitt, Chris Newton, Brian Smith veya Shane Suttonu görmek mümkün oldu

 

İngiliz bisiklet antrenörü Chris Newton yarışçı John Dibbon ile sohbet ederken

 

Günün  yıldızı ve kahramanı, aynı zamanda İngiliz pist bisikletçiliğinin kısa zamanda sevgilisi haline gelen kadınlar Omnium’unun elemesini ve 3 km bireysel takibi kazanıp zaferi elde eden Laura Trott idi.

 

Lara Trott, Dünya şampiyonu formasıyla Omnium’daki zamana karşı yarışının son 500 metresinde

 

Seyircilerin gelip görmesi gereken ve onları hayal kırıklığına uğratmayan bisikletçi o idi.

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın