Mark Cavendish, 2016 Rio Olimpiyatlarını Gözüne Kestirdi ve Piste Geri Dönüyor

23/08/2013  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

Son yılların en güçlü sprinteri Mark Cavendish, pist bisikletine dönüyor. 2016 Rio Olimpiyatlarını gözüne kestiren Britanyalı sporcu, dönüş için ilk adımını attı. 6-7 Eylül’de düzenlenecek Belgian Open için kaydını yaptıran Cavendish’i, takipçileri uzun bir aradan sonra yeniden pist bisikleti ile izleyebilecek. Eylül başında Gent’de düzenlenecek Belgian Open yarışı, yeni bir mücadele olmasına karşı Omega Pharma-QuickStep’li sporcuyu Olimpiyatlara taşıyacak puan toplamına büyük katkı verecek puan sistemine sahip ve bu aslında onun için, dönüşe başlangıç yarışı.

 

 

Omega Pharma-QuickStep takım menajeri Patrick Lafevere’in Belçika gazetesi Het Nieuwsblad’a verdiği açıklamaya göre, Cavendish Britanya takımının bir parçası olarak pist yarışlarında yer alacağını bildirmemiş. Cavendish’in online başvuru ile Belgian Open’a kaydını yaptırdığını sonradan duyan Lafevere, kanu hakkında bilgisi olmadığını paylaştı. 2008-2009 sezonlarında yine pist bisikleti ve yol bisikletinde yarışan Cavendish, çift dalda yarış ve takvim seçimlerinde uyum göstermeye alışık.

 

 

Belgian Open ve diğer pist bisikleti yarışlarının, yarış takvimindeki yerleri Mark Cavendish’in yol bisikleti yarışları ile çakışmayacak. Cavendish’in sok koştuğu yarış Tour of Denmark final etabının galibiyetini alarak turu tamamlamıştı. Yarış takvimine göre 15-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Britanya Turu’na start alacak. Belgium Open ile çakışan yarışı olmadan, Olimpiyat için pist puanları toplamaya başlıyor. Mark Cavendish bu yıl dünya şampiyonasına start almayacak.

 

 

Kariyerine pist bisikleti ile başlayan Mark Cavendisn Madison’da 2005 ve 2008 olmak üzere iki kez altın madalya alarak dünya şampiyonluğunu yakalamıştı. Man Adalı sporcunun, yaşadığı yer itibari ile pist bisikleti yatırımında scratch yarışı ile pist bisikletine başlamıştı. Toplu start sonrası atılan turlarda finişi geçen ilk isim olma çabasında Mark Cavendish’in eşsiz sprint yeteneğinin tabanını oluşturuyor. Pist bisikletine dönüşü ile yine scratch yarışlarda yer alacak. Ayrıca, Pursuit-Saate Karşı Bireysel yarış için Gent’de bulunacağı biliniyor.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın