Kolombiya,Cali – Pist Bisikleti Dünya Kupası’nda Fabian Puerta’dan Sürpriz Çifte Altın

15/10/2012  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

Pist Bisikleti Dünya Kupası, Kolombiya’nın Cali şehrinde gerçekleşti. 2014 Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Cali Veledromunda , dünyanın en iyi pist bisikletçilerinin verdiği mücadelede, 21 yaşındaki Kolombiyalı sporcu Fabian Puerto Keirin ve 1 kilometre yarışlarında altın madalya kazandı. Cali’nin şampiyonu sürüş stili ile pist bisikletinin efsane ismi İngiliz Chris Hoy’a, ilk adı sebebyle de Fabian Cancellara’ya benzetiliyor. Genç sporcunun bisiklet kariyerinin henüz başlarında olması sebebiyle, gelecek vaad eden güçlü bir sporcu olacağı yönünde görüşler mevcut.

 

 

 

Fabian Puerta, kazandığı 1 kilometre yarışından 24 saatten az bir süre önce Keirin’de kazandığı altın madalya ile Cali velodromunda büyük coşku yarattı.  Keirin performansından kısa süre sonra 1 kilometre yarışı için Puerta’nın yüksek derece alamayacağı tahmin ediliyordu. Ancak Fabian Puerta kendi evinde izleyicilerin coşkulu tezahüratları eşliğinde ikinci altın madalyayı kazanmayı başardı. Puerta,  “Herzaman Chris Hoy’dan ilham alarak, Fabian Cancellara’nın kayıtlı derecelerini geliştirmeyi umdum. Henüz kariyerimin başındayım ama performansımdan memnunum. Bu geleceğe bakarken bana güven ve iyimser olmamı sağlıyor.” dedi.

 

Samsung sponsorluğunda yapılan UCI Pist Bisikleti Dünya Şampiyonası, Cali ayağının 2.gününden itibaren Puerta’nın yıldızı parlamaya başladı. Ve ilgiyi üzerine toplamayı başardı.

 

 

Cali’nin 2014 Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapmasının ötesinde, pist bisikletindeki hızlı ilerleyişinin en büyük göstergesi Fabian Puerta’nın dereceleri ile daha net görüldü. Güney Amerika’da pist bisikletinin son yıllarda atağa kalktığına işaret olarak görülen Puerta’nın dereceleri, önümüzdeki yıllarda Kolombiya’dan yarışlara katılacak daha bir çok ismin çıkacağına işaret ediyor. Velodrom’un yapılışı, Dünya Şampiyonasına hazırlık revizeleri ve yeni sporcuların katılmasının sonuçlarının bu kadar hızlı gelişmesi beklenmiyordu. Oysa şimdi Fabian Puerta, Cali velodromunu dünya kupasında Kolombiya ve Purta tezahüratları ile öçınlatırken, genç sporcu yıldız avcılarının da gözlerinin parlamasına sebep oldu. Kolombiya’nın pist hazırlığının tamamlanması ile şimdi genç yeteneklerin keşfine odaklanacağı söylendi. Fabian son gün sprint yarışını ise 2.sırada tamamladı.

 

Kolombiya, 2012 Olimpiyatlarına Fabian Hernando Puerta’yı göndermişti. 21 yaşındaki sporcunun, iyi bir derece için hazır olmadığının bilincinde olan Kolombiya federasyonu ve Puerta bu ilk Olimpiyat katılımının tecrübe ve öğrenme yılı olduğunun bilincindeymiş. Puerta’nın Cali Dünya Kupası madalya seramonisi sonrası konuşmalarından anlaşıldığı üzere, biz Türklerde olduğu gibi sporcu gidip imkansızı başarır altın madalyayı, türkün gücü budur şeklinde üstğmğze alınırız hayalleri artık, gelişen spor kültüründe hızla geride kalmaya devam ediyor. Teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında, spora karışan teknoloji ve devrimleri ile artık fantastik hayaller kurmayı kenara bırakmanın önemini anlamak gerekiyor. Dünya şampiyonasında podyuma çıkamayan sporcunun küük görülmesi, aşağılanması her halde nadir ülkelerde görülecek bir durumdur. İşin tecrübe boyutunda, Londra’da sadece yarış tamamlayan Fabian Puerta yüksek motivasyon ve tecrübelerinin karşılığını, kendisine yapılan yatırımlara evap sergilemeye erken başalamış görünüyor.

 

UCI Pist Bisikleti Dünya Kupası, Cali

 

13 Ekim 2012 13 Ekim 2012 Sprint Philipp THIELE (GER)
11 Ekim-12 Ekim 2012 12 Ekim 2012 Omnium Paolo SIMION (ITA)
12 Ekim 2012 12 Ekim 2012 Keirin Fabian PUERTA ZAPATA (COL)
11 Ekim 2012 11 Ekim 2012 1km Time Trial Fabian PUERTA ZAPATA (COL)
11 Ekim 2012 11 Ekim 2012 Team Sprint Almanya
11 Ekim 2012 11 Ekim 2012 Team Pursuit Kolombiya

 

 

Kolombiya, bayanlarda da Juliana Gaviria ile Keirin yarışı sonunda altın madalyayı kazandı. 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın