Kapalı Alan Bisiklet Yarışmaları : Artistik Bisiklet ve Cycle-Ball

10/12/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

UCI etkinlikleri kapsamında, “Kapalı Alan Bisikleti” (Indoor Cycling) kategorisi dahilinde düzenlenen, diğer dallara göre daha geri planda kalsa da, aşina olduğumuz parkur yarışlarına kıyasla oldukça ilginç ve eğlenceli bulduğumuz Artistik Bisiklet ve Cycle-ball dallarıyla tanışmak isteyenlerimiz için kısa bir bilgilendirme yapalım; 

 

 

Artistik Senkronize Bisiklet (Artistic Cycling)

 

Artistik bisiklet, tek vitesli olması sayesinde geriye doğru da pedal çevrilebilen fixie bisikletlerle kapalı bir alanda yapılan, artistik jimnastik ve buz patenine benzer formatta ve benzer puanlama sistemine sahip olan, çoğunlukla estetik görünümü ağır basan bir spor dalı. Hareketler, jüri önünde solo, ikili, dörtlü veya altılı takımlar halinde 6’şar dakikalık setlerle,  müzik eşliğinde sergilenir. Tüm dünyada geçerli olan Artistik Bisiklet Kuralları dahilinde takımdaki kişi sayısına göre değişen, ortalama 150-200 kadar figür bulunmakta. Bu figürler arasından gösterilerini hazırlayan atletler, kullandıkları figürlerin karşılığı olan puanların toplamına (her figürün puanı zorluk derecesine göre belirleniyor) ve bu figürleri ne kadar eksiksiz yaptıklarına göre değerlendiriliyorlar. Atletler, artistik bisiklet gösterilerinde solo olarak maksimum 28, ikili takımlarda maksimum 22, 4 veya 6’lı takımlarda ise maksimum 25 figür kullanabiliyorlar. Bu figürler gösteri akışında en kolaydan başlayıp, gösteri bitimine doğru en zor hareketlerle devam ediyor. 

 

 

 

Artistik bisikletin ilk gayri-resmi dünya şampiyonası, 1888 yılında Alman asıllı Amerikalı Nicholas Edward Kaufmann tarafından hünerlerini sergilemek amacıyla  düzenlenmiştir. Bu dalda ilk resmi Dünya Şampiyonası, Erkekler’de 1956’da, bayanlarda ise 1970 yılında yapılmıştır. Artistik bisiklet dalının en yaygın olduğu ülke ise bu dalda 10,000’den fazla lisanslı sporcusu bulunan Almanya.

 

 

Artistik bisiklet dalında kullanılan bisikletler sabit vitesli (fixed-gear) bisikletlerin bir türevidir. Bu tarz bisikletlerde ön ve arka dişliler arasındaki oran 1’e 1 oranında veya buna yaklaşık bir değerdedir, ancak ön dişlide bulunan diş sayısı genellikle arka dişliden daha az olmaz. Ön ve arka lastikler ise aynı boyutta olmalı ve hareketlerin daha rahat yapılabilmesi için birbirine mümkün olduğunca yakın mesafede olmalıdır. Kullanılan bisikletlerin gidonu ise yol yarış bisikletlerinde bulunan drop bar tarzındadır fakat yol bisikletlerinin aksine, akrobatik hareketler sergilemek için kullanılan bu bisikletlerin elcik kısımları yukarıda bulunur. 360 derece dönebilen gidon, yatay uzantısı bulunmayan bir boyuna monte edilir. Bu sayede boyun mandalı, gidonun dönüş ekseniyle paralel kalır. Bu da, ön teker öne de arkaya da bakıyor olsa,  gidonun aynı pozisyonda sabit kalmasını sağlar. 

Artistik bisiklet, aynı zamanda Cycle-ball yarışmaları için de kullanılan, 9×12 metre ila 11×14 metre arasında değişen ölçülerdeki ahşap zeminli pistlerde yapılmaktadır. 

 

 

 

Cycle-ball (Radball)Radball olarak da bilinen erkeklere özgü bir disiplin olan Cycle ball, bisikletler üzerinde oynanan futbol olarak tanımlanabilir. İkişer kişiden oluşan iki takımdaki yarışmacılar, yine fren ve serbest teker sistemi bulunmayan fixie bisikletler kullanır. Topun 2x2m’lik ceza sahası içinde golü önlemek amaçlı durumlar hariç, yalnızca bisikletle kontrol edilmesine izin veriliyor. Takımlardaki her iki oyuncu da kaleyi korumak ve defans yapmakla yükümlüdür, yalnızca kaleci görevinde bulunan ayrı bir oyuncu yoktur. Futbola benzer şekilde Cycle-ball’da da serbest vuruş, faul, penaltı gibi kurallar vardır. Yarışmalar 7’şer dakikalık iki set halinde oynanır. Futbol’da olduğu gibi set değişiminde takımlar kale değiştirir. Oyunlarda kullanılan top 17cm çapında ve ortalama 500-600 gram ağırlığındadır. Cycle-ball maçları esnasında vücudun herhangi bir kısmının yer ile temas etmesi yasaktır. Kural ihlalleri sonucunda karşı takıma verilen penaltıların ise kaleye uzaklığı 4m oluyor.

 

 

1893 yılında yine Alman asıllı Amerikalı Nicholas Edward Kaufmann tarafından bulunan spor dalının ilk Dünya Şampiyonası 1930 yılında Amerika’da düzenlenmiş. Bu disiplinin ortaya çıkışı ise, Artistik Bisiklet’in fikir babası ve aynı zamanda bu dalda profesyonel bir sporcu olan Kaufmann’ın köpeği Mops ile yaptığı gösteriler sayesinde olmuş. (Gösteride Mops’un ön teker eşliğinde sekmesini içeren bir bölüm de bulunmaktaydı) Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya gibi ülkelerde yaygın olan Cycle-ball’un en başarılı oyuncuları ise 1965-1988 yılları arasında 20 dünya şampiyonluğu kazanan Çekoslavak Pospisil kardeşler. Kapalı alan bisiklet sporlarının genelinde en aktif ve başarılı ülke olarak ise Almanya gösteriliyor. Alman bisikletçiler arasında, özellikle de gençler kategorisinde bizlere oldukça yabancı gelen bu dallar, dış mekan bisiklet dallarından bile daha yaygın, hatta başı çekiyor denilebilir. 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın