Freeride Bisikletler Nedir? Nelerdir?

04/04/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xadwvg_yilmaz-kanat_sport:550:0]

 

Bisiklet, düz kullanıcılar tarafından “iki tekerlek üç boru” deyimi ile dile getirilen bir icat olarak görülür. Yanıldıkları söylenemez tabii ki fakat bisiklet ile bütünleşen ve iki tekerlek üç boruyu bir de duygularıyla, özgürüğüyle, macera tutkusuyla bağdaştıran bir bisiklet kullanıcısı bir çok farklı bisiklet türü olduğundan haberdardır. Freeride da bu bisiklet türlerinden biridir. 

 

 

 

 

 

Freeride, dağ bisikletine yakından bağlı olduğu gibi iniş ve aynı zamanda inerken teknik akrobasik hareketlerin birleşmesiyle ortaya çıkan bir disiplindir. Bu disiplinde yer almak sanıldığı kadar kolay olmamakla beraber aşırı dikkat, güç ve maksimum seviyede teknik gerektirir. Ayrıca bu disiplinin başlangıcında sporcular çocukluğunda BMX disiplininin akrobasi sınıfı ile tanışırlar ve özel çalışma alanlarında bisikletleri ile havada zorlu gösterileri sergilemekle başlarlar. Bir süre sonra da Tepe İnişi (Downhill) eğitimi de alarak bu iki disiplinin arasında kalan Freeride parkurlarında yerlerini alırlar. 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=LRGAyFPu2mc:550:0]

 

 

 

 

 

Freeride( Serbest sürüş) adını snowboard branşından almıştır. Bunun sebebi ise snowboardda için herhangi bir parkurun olmaması… Fakat her ne kadar adını serbest alanda yapılan snowboard sporundan almış olsa da, Freeride disiplininde bir parkur vardır ve bu parkurlar Freeride ile oldukça benzer görülen downhill disiplininden bir miktar farklıdır; Adrenalin dolu inişlerin yanı sıra aynı zamanda küçük tırmanışlar, atlayışlar ve bu atlayışlar sırasında görselliği üst düzeyde yansıtarak izleyiciyi de  heyecana boğan hareketler bu disiplini downhill’den ayırır. 

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=N4OgECFiP7Q:550:0]

 

 

 

 

 

Freeride bisikletlerinin aynı zamanda kendine özgü dizaynları ve açıları olmakla beraber, bu dizayn downhill bisikletlerinden türetilmiştir. En çok downhill disiplini ile benzeşen bu disiplinde kadroların alın borusu biraz daha dik konumlandırılmıştır. Sebebi sadece iniş değil aynı zamanda çıkış içeren parkurlarda tırmanışı rahatlatmak içindir. Ayrıca süspansiyon sistemleri ise standart olarak 150mm ile 180 mm arasında olmak üzere, downhill bisikletlerine oranla daha az çalışır. Genel bisiklet ağırlığına baktığımızda süspansiyon sisteminden ve kadroda kullanılan malzemeden kaynaklanan farklar ile downhill bisikletlerinden daha hafiftirler. 

 

 

Downhill Bisikleti Kadro Açıları

 

 

MTB Freeride Bisiklet Kadro Açıları

 

 

 

Freeride parkurlarında özellikle doğanın sağladığı imkanlar dışında insan gücüyle yapılan rampalar ya da yerden ciddi derecede yüksekte dar ahşap geçitler gibi bölümler de yer alır. Sürücüler de hem doğanın hem de insan gücünün oluşturduğu bu parkurda baştan sona güç, dikkat  ve tekniğini kullanarak mücadele verirler. Freeride bisikleti hiç kullanmamış ya da kullanıp da basit bir iniş gerçekleştirmemiş olan bir insan için bu parkurlar ilk bakışta bile ürpertici olabiliyor. 

 

 

 

 

Freeride bisikletler de ise dünyaca ünlü sürücülerinden Amerika Downhill Ulusal Şampiyonu Andrew Shandro ve Red Bull Rampage yarışlarında tanınmış bir başka Amerikalı Wade Simmons Freerider olarak seyircilerin beğenilerini üzerlerine çekmiş isimlerdir.

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=EHPY1xQPtgw:550:0]

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın