DJ Bisikletler Nedir? (Dirt Jumping Bike)

05/04/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Dirt Jumping (DJ) bisikletler, freeride bisikletlere görünüm ve açı olarak çok benzeseler de kullanım alanları biraz daha farklıdır. Freeride bisikletler downhill disiplinine daha yakın kullanımı sağlarken DJ bisikletler Street BMX bisikletlerin kullanım alanlarına daha yakındır. Freeride bisikletleri iniş pistinde kurulan ramplardan ya da doğanın sunmuş olduğu atlama noktalarında gerçekleştirilen akrobasik uygulamalar DJ bisikletlerde düz bir alana kurulmuş özel parkurlardaki rampalarda gerçekleştirilir.

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=A9y4LEE566U:550:0]

 

 

 

 

 

BMX bisikletlere daha yakın olmasının sebebi kadro üzerinde üst boru’nun(top tube) biraz daha kısa olması, tekerlek boylarının farklılığı ve süspansiyon sisteminin bulunmasıdır. Ayrıca bu bisikletlerde kullanıcının sürüş stiline göre değişen sele seçimleri vardır. Genel olarak havadaki zorlu uygulama sırasında ayaklarının arasında bisikletin hakimiyetini daha iyi sağlamak için geniş sele kullanırlar. Selenin genişlik derecesi kullanıcının isteğine göre değişirken bu diğer kullanıcılar tarafından önem taşımaz. 

 

 

 

 

 

Dişli sistemi olarak günümüzde en yaygın olarak kullanılan DJ bisiklet dişli sayısı 25:9 olarak tercih edilir. Fakat herhangi bir sorun teşkil etmediğinden yine kullanıcının akrobasi stiline göre 44:16, 36:13, 33:12 ve 30:11 gibi oranlarda da tercih edilebilir.

 

Jant boyutu olarak tercih edilmesi gereken en ideal boyut 24″ iken bunun güçlü bir alaşımdan oluşması gerekir. Çünkü yapılacak olan adrenalin dolu uygulamalarda havadan yere düşerken süspansiyon özelliği yüksek olmadığından ciddi basınç uygulanır ve bu bisikletinize ve dolayısıyla size zarar verebilir. Üstelik DJ bisikletler, dağ bisikletinden daha sağlam bir çerçeveye sahip olmakla beraber aynı zamanda inanılmaz denge isteyen hareketlerin gerçekleşmesi için olabildiğince hafif olmalıdırlar. 

 

 

 

 

 

 

Süspansiyon sistemlerine gelince DJ bisikletlerin ön süspansiyonları ideal olarak 80mm ila 100mm arasında tercih edilir. Bu şekilde hem DJ bisikletler için ideali yakalamış hem de inişte oluşacak darbeyi en aza indirgemiş olurlar. Ayrıca belirtmek gerekirse bisikletlerin kadro tasarımlarının sunduğunu imkan dahilinde 203mm’ye kadar süspansiyon mesafesi olan amortisör ya da düz maşa da kullanılabilir.

 

 

 

 

 

Bu bisikletlerin profesyonel olarak en değişik özelliği ise sadece arkada bulunan fren sistemi olarak bilinir. Modern zamanların disk fren seçimine karşılık bu bisikletlerde bisikletin ağırlık merkezinin değişmemesi, ağırlığının artmaması ve kullanımı gereği çok da frene ihtiyaç duyulmaması sayesinde sadece arka bölümde bir adet v-fren sistemi kullanılıyor. Tekrar belirterek söylemeliyim ki DJ bisikletler kullanıcının stiline göre değiştiğinden disk fren sistemi kullanıcıları da bulunmakta. Bunun diğer bir sebebi de tek vites olması ve pedalı saat yönünün tersine çevirdiğinizde de arka tekerleğin aynı oranda saat yönünün tersine dönmesidir. Bununla ilgili görsel video çekimi için “Aydan Çelik İmzasıyla Sedona Karnaval” yazısına göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

DJ bisikletler için özel tasarlanmış parkurlar yok ise kullanıcıları akrobasi hareketlerinde üst düzeyde başarılı oldukları veya olmaya çalıştıkları için şehir içi yaşam şartlarında bile kendilerine yer bulabiliyorlar. Özellikle ülkemizde Freeride, BMX, Downhill gibi disiplinler profesyonel anlamda henüz başlangıç aşamasına yeni dahil olmuşken DJ bisikletler piyasa da bulunuyor. Kullanıcıları ise kaykay, paten kullanımı gerçekletirilen alanlarda ya da skatepark’larda sürüşlerini gerçekleştiriyorlar.

 

DJ bisiklet ile ilgili bu yazıda bulunan video görüntülerindeki gibi parkurların yapılması için kullanıcılarının artması ve gerekli tüm güvenlik önlemlerin alınması gerekir. Akrobasik hareketleri uygulamaya çalışırken her zaman kask ya da diğer güvenlik donanımları sizi kırık kemiklerden kurtarmayabiliyor. Bu yüzden bu bisiklet disiplinine girişim yapacak sürücülerin kendilerini çok iyi geliştirmeleri gerekiyor.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=f-PblmiLJHU:550:0]

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın