Denge Bisikleti (Trial Bike) Sorunları ve Öneriler

14/05/2008  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Trial  hakkında genel bilgi;

Trial bisiklet; Dağ bisikleti formunda trial motorsikletlerden esinlenerek İspanya da doğmuştur. Dünya Trial Motorsiklet şampiyonu İspanyol Ot Pi’ nin icadıdır.

Genel olarak trial de yaşanan sorunları bu yazımda ele alıp, sorunlara yönelik çözümleri de paylaşmak istedim.

  • En çok yaşanan sorunlardan biri olan, muhtelemelen sizin de yaşadığınız pantolon paçalarının yırtılması sorununu ele alalım. Bunun için önerim, capri tarzı kıyafetler seçmeniz, altına uzun çoraplardan giyerek soğuktan da korunmanızı sağlamaktır. Yada pantolon tercih ediyorsanız paçalar çorap içine konabilir veya cırt cırtlı aparatlar ile paçadaki bolluk büzüştürülebilir. Başka maddede ele alacağım korumalık da kısmen işe yarayacaktır.  
  • Trialin ve trialcilerin diğer önemli sorunu ise ellerdeki nasırlaşmadır. Tüm gücümüzle gidonu kavramamız neticesinde ezilen avuç içleri zamanla nasırlaşmaya sebep oluyor.Tam olarak bundan kurtuluşumuz olmamakla birlikte hızlı ilerlemesini yavaşlatabiliriz. Bunun için önerim ise mutlaka eldiven kullanmak olacaktır. Trialde jelli eldiven tercih edilmelidir. Jelli elcik ve jelli eldiven ile ellerinizi daha rahat hissedeceksiniz. Bu da aslında daha uzun süre sürüş ve konsantrasyonunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Dolayısıyla başarınız için küçük fakat önemli bir etkendir.  
  • En çok yaşanan bir diğer sorun ise ayağın pedal üzerinden kayması  sonucunda yaşanan ve bazen de kötü yaralanmalarla sonuçlanan kazalardır.  En çok yaşanan ciddi kaza ise kaval kemiğinin kırılmasıdır.  Bu çok acı verici olduğu gibi,  sizin uzun süre bisikletten uzak kalmanıza sebep olacak üzücü bir durumdur. Ancak önlemini aldıktan sonra ise korkulması yersiz bir durumdur.  Bunun için etrafınızdaki trialcilere bakıp kullanmıyorlar diye korunma ekipmanlarını  kullanmamazlık etmemeliyiz.  Profesyonel tüm trialcilerin maximum korumaya önem verdiklerini unutmayalım. Bu anlamda amatör-profesyonel ayrımı olamaz. Her ne kadar hareketlerini birmiktar kısıtlasa da yeni başlayan veya profesyonel tüm trailciler kendilerini maximum güvenliğe almalıdırlar. Kaval kemiğini korumak için ise özel olarak dizden başlayıp kaval kemiğinin önünü saran darbe önleyici korumalıklar mevcuttur. Piyasada çok rahat bulabilirsiniz.

Kaynaklar:
İlk paragraf Wikipedia dan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın