CX Dünya Kupası: Vos ve Bina’nın Kardaki Üstünlükleri

04/02/2013  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

UCI Cyclo-cross Hoogerheide Hollanda Dünya Kupası finali, soğuk hava koşulları nedeniyle geçtiğimiz hafta izleyicilere büyük bir gösteri sundu. Kar ve buz, kaygan, yokuşlu ve sık sık çamurlu parkuru bisikletçiler için daha da zorlu bir mücadeleye soktu.


Elit Erkeklerde Pauwels’ın atağına rağmen ne kendisi, ne de Albert 1. olamadı.

 


Martin Bina zaferi şaşırtıcı olsa da, bu zaferi haketti. Diğerleri kaygan zeminde güçlerini dengelemekte güçlük çekerken, 29 yaşındaki Çek sporcu karla kaplı parkurda açıkça daha konforlu bir sürüşe sahipti

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=PXrqQaY-RcQ:550:0]

Kevin Pauwels (SunWeb-Napoleon Oyunları) bazı hatalar yaptı ve daha çok baştan kendinden emin şekilde gitti, Niels Albert’ın çok sayıda atağına maruz kaldı. Ancak, Bina, 9 turdan 6.sında atak yaparken, Belçika’lı bu sporcuları geçti. Ev sahipliği yapan Lars van der Haar (Rabobank Geliştirme Ekibi) işin çoğunu yaparken Çek bisikletçi lider grubun 10 saniye önünde seyretti. İleriki turlarda Pauwels, Albert’ı arkasında bıraktı ve sondan bir önceki tur esnasında Bina ile kovalamacaya girdiler. Albert 7. giderken, kendisi 2.lik pozisyonunda dünya şampiyonluğuna yaklaşmaktaydı. Ne var ki hayalleri, dik bir inişten geçerken zincirini kaybettiği ve Albert da dahil herkesin kendisini geçmekte olduğu esnada paramparça oldu.

Bina, ilk dünya kupası zaferini tek başına tamamlamak için hatasının ardından korkusunun üstesinden geldi. Süratini geç artıran Van der Haar, Simon Zahner, Nys ve Albert’in önünde bitirerek ikinci sırada bitirdi.

Pauwels sekizinci sırada bitiş çizgisini geçti.

 


Elit kadınlar: Vos şovunu yaptı.

Marianne Vos final turunun bayanlar kategorisi kazananı oldu. Dünya Şampiyonu, hemşehrisi Sanne van Paassen (Rabo Bayan Bisiklet Takımı) ile karlı yollarda beraber tırmandı.

 

 

Ikili,
hızlı bir şekilde Christel Ferrier-Bruneau (Faren- Let’s Go Finland Takımı), Eva
Lechner (İtalya) ve Jasmin Achermann (İsviçre)’dan oluşan kovalayan grup üzerine yarım dakika zaman kazandı. Parkurun yarısına geldiklerinde,
Van Paassen lider grubun öncülüğünü devraldı fakat sağa dönüşte ön tekerleği kaydı ve kar üzerine düştü. Vos, Van Paassen’in asla geçemeyeceği küçük bir boşluk oluşturmak için uğraştığından, bu hatanın büyük kısmından sorumluydu. Fransız bisikletçi Ferrier-Bruneau, karla kaplı parkurda üçüncü sırada yer aldı.

Dünya Kupası lideri Katherine Compton, Hoogerheide’deki final turunu atladı. İngiltere Şampiyonu Nikki Harris (Büyük Britanya) kaygan parkurda onunculuğa gerilemesi nedeniyle Hoogerheide ikincilikten üçüncü sıraya düştü. Onun hayal kırıklığı yaratan performansı, Van Paassen’in Dünya Kupası’nda ikinci sıraya oturmasını sağladı.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın