BMX (Bicycle MotoCross) Nedir?

28/01/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

BMX(Bicycle MotoCross) 1970’li yılların başında Güney Kaliforniya çocuklarının çamurlu topraklar üzerinde bisikletleri ile yarışmaya başlamasıyla ortaya çıktı. BMX’in performans için özelleştirilmiş yapısı sayesinde yarışların engebeli zemininde kolay ve rahat kullanımı sağladığı için tercih sebepleri oldu ve 1970’lerin başında BMX bir fenomen haline geldi. Yaklaşık 10 yıl içerisinde bu sporu yapan kitle sayısının oldukça muhteşem bir şekilde çoğalmasıyla üretici firmalar özel olarak tasarlanmış bu bisikletleri geliştirmek ve daha mükkemmel bir şekilde sunmak için çalışmalara başladı.

 

 

Bu gelişim süreci içerisinde Motocross organizasyonlarını yaptıran George Edward Esser ve eşi Mary Esser BMX organizasyonları için daha önceki Ulusal bisiklet birliğinin aksine kar amacı gütmeyen Ulusal Bisiklet Ligi(NBA)’ni kurarak bu spor branşının gelişimine büyük bir katkı sağladı. Esser çiftinin iki oğlu Greg ve Brian o zamanlar motorsiklet yarışlarına katılırken aynı zamanda arkadaşlarıyla beraber BMX sürüşlerine çıkmaktan ve yarışlarına katılmaktan inanılmaz keyif alıyorlardı. Bu şekilde Esser ailesi için muhteşem bir zevk ve şevk içinde yapılan BMX organizasyonları yavaş yavaş ün kazanmaya başladı.

 

 

1977 yılında, Amerika Bisiklet Birliği (ABA) gelişmesi hızla artan bu spor için tek vücut olarak bir araya gelerek girişimlere başladı ve 1981 yılında Uluslararası BMX Federasyonu kurularak 1982 yılında ilk BMX Dünya Şampiyonası gerçekleştirildi. Robert Eisenberg  8’li elemeler halinde gerçekleştirilen ilk BMX Dünya Şampiyonasında muhteşem bir performans sergileyerek kupayı kaldıran isim olmuştu. BMX yarışları 1993 yılından bu yana UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) bünyesinde yerini alırken 2012 sezonunda sadece 4X eleme yarışlarının UCI takviminden çıkartıldığı ve ayrı değerlendirme kriterlerine sahip olacağı açıklanmıştı.

 

 

 

 

Ayrıca 2003 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin aldığı bir kararla 2008 Pekin olimpiyatlarında BMX sporu yerini aldı. Böylece erkeklerde Letonya’yı temsil eden Māris Štrombergs ve bayanlarda Fransa adına yarışan Anne-Caroline Chausson tarihteki ilk olimpiyat şampiyonluklarını almış oldular.

 

 

 

 

 

3 farklı alanda kullanılabilirliğiyle BMX Freestyle ve Yarışları’nın dünyanın her yerinde popülerliği artmış durumda. Sokaklarda çılgınca bankların üzerinden atlayarak, merdivenli bölgelerden değişik hareketler uygulayarak, tren raylarının üzerinde dengede kalarak yaşamanın zevkini özgür doğada doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

 

 

BMX bisikletleri için özel inşa edilmiş alanlarda ya da kendinize neler yapabildiğinizi göstermek için ve yapabildiklerinizi geliştirmek için arkadaş gurubununzla beraber eğlenceli çalışmalar yapabilirsiniz.

 

 

 

Doğa içerisinde sadece BMX bisikletleri için düzenlenen organizasyonlarda hırçınlığınızı ortaya çıkararak yarışabilir ve bisikletin bu adrenalin dolu yüzünün keyfini çıkarabilirsiniz. BMX karmaşık bir spor dalı değil; bisikletin eğlence, adrenalin ve tutkuyla yaşanan öteki yüzüdür.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın