Bisikletli Koşunun Tarihçesi

05/06/2008  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

   Bisikletli koşunun tarihi ile ilgili birçok rivayet vardır. Bunlardan biri 1900 lerin başlarında Avrupalı bisiklet yarışçılarının  kış aylarında formda kalabilmek için kasabalar arası yarışlarından çıktığıdır. Tarlaların arasından geçmek kestirme yapmak serbestti tabi kestirme yaparken çamurdan geçiliyor ve çitlerden atlanıyordu. Bununla beraber zor şartlarda birbirleriyle yarışan sporcuların zor koşullardan dolayı hem dayanıklılıkları artıyor hem de sürüş teknikleri gelişiyordu.

   Bir asker olan Fransız Daniel Gousseau 1902 de ilk bisikletli koşu yarışını düzenledi. Bu organizasyonda Tour de France ın fikir babası Géo Lefèvre de büyük rol oynadı.

1910 da Tour de France  ın galibi Octave Lapize zaferini sezon dışında yaptığı bisikletli koşu yarışlarına borçlu olduğunu söyleyince bu yarışların ünü Fransa dışına taştı. Belçika 1910 da ilk ulusal şampiyonasını düzenledi onu 1912 de İsviçre izledi daha sonra 1923 Lüksembourg  sonra İspanya 1929 ve İtalya 1930.


   Bisikletli koşu artık kendini kanıtlamış bir daldı ve 1924 de ilk uluslararası müsabaka olan ‘Le Critérium International de Cross-Country Cyclo-Pédestre’ Paris’de düzenlendi.

1940 lara kadar olmasa da 1940dan sonra bisikletli koşu Union Cycliste Internationale (UCI) ın düzenlemesine girdi.UCI ın düzenlemesi ile ilk dünya şampiyonası 1950 paris’de düzenlendi.


Birlemiş milletlerde 1970 den sonra hatırı sayılı hale geldi.

Ülkemizde ise bizlerin çabası ile belki tanınıp biryerlere gelecektir .

 

Kaynak: www.nianticbaybicycles.com

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın