Bisikletli Koşu (Cyclo-cross) Kısa Bir Giriş

03/06/2008  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

Yarışlarının  genellikle sonbahar ve kış aylarında düzenlendiği bisikletli koşu (cyclocross)  yol bisikletleri üzerinde arazi dayanıklılık (cross country ) esaslı bir yarış türüdür.

Bisikletler yol bisikleti olmasına karşın dağ bisikletleri ve yol bisikletlerinden esinlenilen bazı geliştirmelere maruz kalmıştır bununla beraber kendine özgü birçok donanıma sahiptir. Dağ bisikleti ve yol bisikleti yarışçılarının antrenman yarışları gibi olduğu da olmuştur. Bu iki disiplinin ara verdiği dönemde başlar ve onların taşıdığı yeniliklerle beslenir.

İki disiplinin arasında gibi görünse de kendine özgü bir karakteri vardır.

Anahtar farklılıklar ise bu disiplinde yarışlar kısa turlar ve yarışçıların  bisiklet üzerinde fazla kalmamaları. Turlar tipik olarak 1,5 mil oluyor ve elitelerde  1 saat yarıştıkları olur br sert geçen yarışlar olur.

Bu türün en klasik görüntüsü sırtta taşınan bisikletlerle kaygan zeminlerden geçilmesi hatta engellerden atlayarak geçilmesidir. Fakat bunlar yarışta nadir olur fotoğrafçıların güzel kareler yakalaması nedeniyle genelde bu fotoğraflarla tanınırlar.

Donanım olarak 28’’ lik teker kullanan fakat maşa genişlikleri yol bisikletine oranla daha kalın lastikleri alabilen ve asma fren (cantilever) kullanan maşalardır.V frenler gibi pivotlar vardır maşalarında ama asma fren tercih edilir. Türkiye de modası geçti diye yorum yapılan fakat avid firmasının shorty 8 le piyasaya sürdüğü titanyum bacaklı, TRP firmasının karbon bacaklı frenleri kullanılır. Bunların kullanılma sebebi çamurda sıkışma yapmaması ve geliştirilmiş çekme sistemleriyle STI fren vites kollarıyla uyumlu çalışabilmeleri.

Bunu dışında kullanılan tel üzeri (inline brake)fren düzeneği frenin dış telinin gergisi prensibi ile çalışan fren sistemi. Normal frene göre kaldıraç sistemi terstir. Çok maliyetli olmayan bu parçalardan da Türkiye de bulmak mümkün değil. Umarız gün geçtikçe bu disipline olan merak artar ve yedek parça sorunu da ortadan kalkar

Gövde yapısı nedeniyle genellikle tel üzeri gergiler (inline adjuster) kullanılır.

Lastikler genellikle çamurda tutunabilme gerekliliğinden dişli ve 700*35 C olurlar.

Bu konuda bilgi aldığım ve sizin de bilgi edinebileceğiniz birkaç link de vermek istedim.

http://www.cyclo-cross.com/

http://www.cyclocross.org/

http://www.cyclocrossworld.com/

http://www.seattlecyclocross.com/

http://www.seattlecyclocross.com/

http://www.seattlecyclocross.com/

Beğendiğim ve paylaşmak istediğim bu türe örnek birkaç bisiklet fotoğrafı;

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın