Aydan Çelik İmzasıyla Sedona Karnaval

15/03/2012  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

 

Sedona 2012 sezonuna oldukça başarılı ve iddialı tasarımlarla girerken, 2010 İstanbul modelinden sonra bir kez daha Türkiye’nin bisiklet konusunda en tanımış, en yetenekli ve en çalışkan yazar – çizeri Aydan Çelik ile ortak bir projeye imza attı. Bisiklete olan bitmez tükenmez sevgisi ve üretkenliği ile  ülkemizdeki bisiklet camiasının yakından tanıdığı ünlü Türk yazar çizer Aslı Bisiklet ile ortak çalıştığı bu projede ürün olarak Sedona’nın fixie modelini seçmiş.

 

 

 

[View:http://vimeo.com/38501213:550:0]

 

 

 

Fixie ya da fixed gear denilen bu bisikletlerin ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse,” Aslında genel olarak bir single speed olan tek vitesli bir sistem üzerine kurulmuş bisikletlerdir” diye tanımlayabiliriz. Ancak bu bisikletlerin arka dişlinin göbek yapısından dolayı bisikleti sürebilmek için pedalı sürekli çevirmeniz gerekir. Ayrıca çok önemli bir özellik olarak pedalı ters yönde çevirdiğinizde ağırlığınızı öne vererek  bisikleti durdurabilir ve hatta sonrasında geriye doğru gidebilirsiniz. Kısacası bu bisikletler arka tekerlek göbeği ve arka dişli bir zincir vasıtasıyla orta göbeğe bağlanarak aynı yönde döndürecek şekilde sabitlenmiştir. Fixie bisikletlerin frensiz olması sebebiyle bacaklarınızın kuvvetini ve buna ek olarak hızınızı göz önünde bulundurarak durmak istediğiniz noktayı iyi belirlemelisiniz. Aslı Bisiklet, yeni başlayanlar için kullanımı zor olan bu fixie bisikletin bir de frenli modelini üreterek kullanıcıların bu bisiklete alışmasını kolaylaştırmayı hedeflemiş. Tabi siz isterseniz tam bir orijinal fixie olan frensiz Karnaval’ı satın alabilir ve yanında ayrıca bisikletinize takabileceğiniz firmanın bisiklet ile beraber size verebileceği fren sitemine de sahip olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aydan Çelik 1966 yılında doğan ve kendi deyimi ile küçük yaşlarda başladığı için eğitim hayatına uzun yıllar ara vermesi gereken ve sonunda bisiklet peşinde çocukluğunu arayan ünlü bir yazar çizerdir. Tasarımını gerçekleştirdiği bu bisikletin adı, 2005 yılında kaleme aldığı Bisiklet Manifestosu‘nda “Bisiklet Nedir?” sorusunun cevaplarından biri olan “Tek kişilik karnavaldır: Dünyanın sokaklarından.” sözünden geliyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sedona ve Aydan Çelik’in ortak projesi olan bu fixie bisiklette, bisiklet sporunun 1900’lü yılların başından itibaren günümüze kadar geçen zamanında adını altın harflerle yazdırmış birçok isim bisiklet üzerinde bir araya getirilmiş. Bu isimlerin çizimleri konusunda Aydan Çelik, Bursa’nın meşhur Karagöz – Hacivat gölge oyunlarında kullanılan motiflerinden ilham alarak sporcuların bisiklet üzerindeki çizimlerini gerçekleştirmiştir. Üstelik temel aldığı bu motiflerin asıl sahibi olan Karagöz ve Hacivat’ı da kadro üzerine koyarak bu tasarımı tam adında olduğu gibi tam bir karnaval havasına sokmuştur. Karagöz – Hacivat motifleri dışında bir de fıkralarıyla eğlendirirken düşündüren Nasrettin Hoca’yı bu sefer eşek üzerine değil de bisiklet üzerine ters binmiş halini görsellendirerek bisikletin gövdesi üzerindeki yerini ayırmış.

 

 

 

 


Bisikletin üzerinde bulunan isimler;


Fausto Coppi: 1940’lı yıllarda başlayarak bisikletçilik kariyerine 5 Giro D’Italia, 2 Tour De France ve 1953 yılı Dünya Şampiyonluğu’nu ekleyen Fausto Coppi. Bisiklet üzerinde tırmanış, zamana karşı ve sprinterliği ile çok yönlülüğünün getirdiği zaferler sadece bunlarla sınırlı değil. Ayrıca 5 Giro Di Lombardia (Yeni adı ile İl Lombardia), 3 Milan-San Remo ve 1 kez Paris – Roubaix zaferleri de bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

Eddy Merckx: 1945 yılında hayata gözlerini açan Belçikalı bisikletçi bisiklet tarihinin en başarılı sporcusu olarak değerlendiriliyor. 5 kez Giro D’Italia, 5 kez Tour De France ve 3 kez Dünya Şampiyonluğu ünvanı kazanan sporcu 1965-1977 yılları arasında bisiklet tarihine fırtına gibi esmişti.

 

 

 

 

 

 

Francesco Moser: 1970’li yılların başından 1980’li yılların ortalarına kadar geçen zaman içerisinde adını duyuran İtalyan bisikletçi 1977 Dünya Şampiyonluğu ünvanına sahip. İyi bir tırmanışçı olmamasına rağmen 1984 Giro d’Italia zaferini kazanmıştı. Büyük turların zamana karşı ve düz etaplarında döneminin en iyilerinden biri olan Moser puan liderliği mayosunun sahiplerindendi. Adını klasikler serisinde kazandığı zaferlerle tarihe altın harflerle yazdıran önemli bir bisikletçidir. 

 

 

 

 

 

 

 

Laurent Fignon: İlk profesyonel sezonuna 1982 yılında başlayan Fransız bisikletçi Fignon 1983 ve 1984 yıllarında Tour De France galibi oldu. 1989 yılında ise galibiyeti sadece 8 saniye fark ile kaçırmıştı. Ayrıca 1989 yılında Giro D’Italia zaferini elde etti. 1988-1989 yıllarında ise İtalyanların klasiği olan Milan – San Remo zaferini elde ederek bisiklet tarihinde anılan ünlü isimlerden birisi oldu. Laurent 2 yıl önce yakalandığı kanser sebebiyle yaşamını yitirdi.

 

 

 


 

 

 

 

Gregory Lemond: 1961 Kaliforniya doğumlu profesyonel bisikletçi kariyerinde 3 Tour de France zaferi taşıyor. 1986 yılında Tour de France’ı kazanan ilk Amerikalı bisikletçi olan Gregory ertesi yıl katıldığı bir av etkinliğinde yanlışlıkla vurularak ağır yaralandı. 1989 yılında muhteşem bir dönüş yaparak Tour de France’ı kazandı. 1990 yılında ise Tour de France’ı 3. kez kazanarak bu başarıya imza atan 9 sporcudan birisi olmayı başardı. 1990 yılından sonra hızla düşen performansını göz önüne alarak av kazasında vücudunda yerleşik kalan kurşun parçasının da etkilerinin devam etmesiyle kısa süre içinde profesyonel bisikletçilik kariyerine son verdi.

 

 

 

 

 

 

 

Graeme Obree: 1965 yılı doğumlu ve Uçan İskoçyalı lakaplı profesyonel bisikletçi 1993 ve 1994 yıllarında 2 kez UCI Dünya Bir saat rekorunu kırdı. Ayrıca 1993 ve 1995 yıllarında Bireysel Takip Dünya Pist Şampiyonu oldu. Bisiklet üzerinde alışık olmadığımız bir duruş stiline sahip olan Obree’nin yaşamı The Flying Scotsman filminde dramatize edilerek peyaz perdeye taşınmıştı.

 

Superman – Obree

 

 

 

 

 

Mario Cipollini: 1967 yılında doğan İtalyan bisikletçi kendi döneminin en iyi sprinteri olarak anılır. Sprinter özelliği ve saç stili birleştiğinde “Aslan Kral” olarak hitap edilen Cipollini renkli kişiliği ön plana çıktı zaman ise “Süper Mario” lakabını üstlenir. Büyük turlarda bir çok etap galibiyetine adını yazdıran Cipollini klasiklerde zafer almayı ihmal etmemiş. 

 

 

 

 

 

 

 

Miguel Indurain: İspanya’da 1964 yılında doğan profesyonel bisikletçi Tour de France’ı 1991 ve 1995 yılları arasında 5 kez kazanarak tarihe Tour de France’ı 5 kez üst üste kazanan 4 sporcudan birisi olarak geçti. Profesyonel yarışçılık kariyeri boyunca 60 gün Fransa Turu sarı mayosunu taşıyan Indurain’in lakabı Big Mig olarak kalmıştı. Ayrıca Giro d’Italia’yı 1992 ve 1993 yıllarında zaferle tamamlayan Indurain tarihe aynı sezonda çifte büyük tur zaferi kazanan 7 sporcudan biri olarak geçmişti.

 

 

 

 

 

 

Marco Pantani: 1970 yılında doğan ve döneminin en iyi İtalyan tırmanışçısı olan Marco Pantani 1998 yılında hem Tour de France’ı hem de Giro d’Italia’yı kazanan son İtalyan bisikletçidir. En son 1965 yılından bu yana Felice Gimondi’den sonra ilk kez bir İtalyan her iki büyük turu da kazanmıştı. 90’lı yılların en iyi tırmanışçılarından olan Pantani’nin etrafını saran EPO kullanımı suçlamalarının ardından 1999 yılı Giro zaferi elinden alınmıştı. Bir süre sonra depresyona giren ünlü bisikletçi 2004 yılında yüksek doz uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybetti.

 

Not: Aydan Çelik’in bu muhteşem tasarımında Pantani’nin kullandığı bisiklet Sedona ile 2010 yılındaki çalışması olan yol bisikleti “İstanbul” modeli olarak dikkat çekiyor. Ayrıca giymiş olduğu formalar da yine İstanbul tasarımı versiyonu…

 

 

 

 

 

 

 

Lance Arsmtrong: 1971 doğumlu Amerikalı bisikletçi Tour de France’ın tımanış etapları ve tur galibiyeti ünvanıyla anılır. Üst üste tam 7 kez Tour de France’ın sarı mayosunun sahibi olan Lance Armstrong 1996 yılında testis kanseri olmuştu. Kanser teşhisi konulmasına rağmen bisiklete binmeyi bırakmayan ve kötü haberi öğrendikten sonra antrenmanlarına daha sıkı sarılan ünlü bisikletçi bu zor hastalığı yenerek herkes için bir örnek alınacak bir sporcu olmuştu. 1993 yılına ait bir de Yol Bisikleti Dünya Şampiyonluğu bulunan Armstrong kariyerine bir süre ara verdikten sonra Radioshack profesyonel bisiklet takımı ile geri döndü. Bu yıl ise kendisini Ironman yarışlarına adayan Amerikalı sporcu geçmişindeki triatlon temelinin de etkisiyle katıldığı ilk yarışta ikinciliği elde etmişti.

 

 

 

 

 

 

 

Fabian Cancellara: Zamana karşı uzamanı olarak tanımlanan Fabian 1981 yılında doğdu. 13 yaşında evinin bodrumunda gördüğü bisiklete adeta aşık olup futbola olan ilgisini bırakmasına sebep oldu. Müthiş bir zamana karşıcı olan Fabian Cancellara yeteneğini 4 Dünya Zamana Karşı Şampiyonluğu ile süsleyerek adını tarihe yazdırdı. Son yıllarda büyük turların prolog etaplarında da korkulan isim olan Fabian aynı zamanda klasiklerde de başarı elde etmiş bir sporcu. 

 

 

 

 

 

 

 

Nasrettin Hoca: Bu isimlerin yanında bir de tarihimizde fıkralarıyla andığımız Nasrettin Hoca bulunuyor. Nasrettin Hoca’yı namına yakışır bir şekilde esprili ve öğretici rolüyle bisiklet üzerine ters konumlandırarak ele alan Aydan Çelik bisiklet üzerindeki bu muhteşem tasarıma sempatiklik katmış.

 

 

 

 

 

Karagöz – Hacivat: Bisiklet üzerindeki motifleri Karagöz – Hacivat gölge oyununda kullanılan yöntemden ilham alarak görsellendiren Aydan Çelik bu ikiliyi de kadro üzerine eklemeyi ihmal etmemiş. 

 

 

 

 

 

 

 

Didi Senft: Son olarak büyük turların senelerdir vazgeçilmezi olan El Diablo’yu (Didi Senft) de ekleyerek bisikleti tam bir karnaval havasına bürüyen Aydan Çelik, Sedona Karnaval tasarımını tamamlamış. Kadro üzerinde hem alın borusuna hem de kadro maşasının sağ ve soluna yerleştirilen 1952 Almanya doğumlu El Diablo ayrıca birbirinden farklı yakalşık 100 bisiklet tasarlayan bir mucit olarak biliniyor.

 

 

 

 

 

 

Bisikletin selesinde ve gidon sargılarında kullanılan camel rengi tonunda deri kullanılarak bisikletin genel görünümde bütünlük sağlanmış. Ayrıca sele üzerinde bulunan altın sarısı perçinler seleye ayrı bir estetiklik sağlamış.

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak 2012 yılı motorsiklet ve bisiklet fuarında ziyaretçilere Aslı Bisiklet ile sunulan bu muhteşem bisiklet beklenenden fazla ilgi topladı. “Karnaval” tasarımının yaratacağı sempati ile fixie bisikletlerinin ülkemizdeki kullanımının da yaygınlaşacağını ve hatta bu güzel bisikletin yurt dışında da kolaylıkla pazar bulabileceğini düşünüyoruz. 

 

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın