a

14/01/2012  //     //  Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

 

 

 

Pist Bisikletinde 2011-2012 Sezonunun Dünya Kupası 3. ayağı Beijing’de 13-15 Ocak Tarihleri arasında gerçekleşiyor. Beijing Dünya Kupasında ilgi odağımız Recep Ünalan zorlu Omnium yarışında yine ülkemizi başarıyla temsil etti. 13 Ocak Cuma günü Omnium elemeleri ile başlayan seride 30 sporcunun 15’erli start aldığı eleme yarışında Recep Ünalan 2. grupta start aldı. Her iki eleme startında en iyi 12 ismin devam etme hakkına erişeceği Omnium elemeleri 2.grubunda 7. sırada tamamlayan Recep Ünalan Omnium’da mücadele etme hakkını elde etti.

 

 

 

Laoshan Velodromununda Dünya Kupasının 2.gününe denk gelen Omnium erkekler serisinde mücadele elemelerde kesinleşen yani Dünya Kupasında mücadele hakkını elde eden dünyanın en iyi isimleri arasında Recep Ünalan Cuma günü aşması gerek 3 disiplinde (Flying Lap, Points Race, Elimination) yarıştı.

 

Omniumun ilk kategorisi Flying Lap’te Astana dünya kupalasına kıyasla daha yavaş bir performans sergiledi. Bir tur atılan Velodromda Flying Lap denme sebebi bir tur içerisinde elde edilecek maksimum patlayıcı güç ve hızın ölçülmesi. Astana’da 67,360 km/hıza ulaşan Recep Ünalan 13.361’lik derecesi ile 5.olmuştu. Ancak Beijing’de 66.098 km/hıza ulaşabildi ve 13.616’lık derecesiyle dünyanın en hızlı 24 ismi arasından yine de 10.olabilme başarısını gösterdi.  Omnium branşının zorlayıcı etkenleri dikkate alındığında patlayıcı gücünü kullansan bile aynı gün yarışacağın diğer disiplin için gücünü sıfırlamama ve çabuk toparlanabilme özelliğinde bir sporcu olabilmek büyük önem taşıyor. Çünkü Omnium gerçek bir savaş meydanı.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın