2013 UCI BMX Dünya Şampiyonası’nda Caroline Buchanan ve Liam Phillips Sürprizi

30/07/2013  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Britanyalı Liam Phillips ve Avusturalyalı Caroline Buchanan, 2013 UCI BMX Şampiyonasının son gününde, Olimpik Şampiyonların arasından gökkuşağu mayonun sahipliğini kaptı. 24-28 Temmuz tarihlerinde Yeni Zelanda-Auckland’da gerçekleşen UCI BMC Dünya Şampiyonası heyecanında, Olimpik Şampiyonların yıldızları tek tek sönerken iki sürpriz isim bir sezon gökkuşağı mayoyu garantilemeyi başadı. BMX dünyasının sempatik yüzü Caroline Buchanan’ın dağ bisikleti dünya kupalarından aşina yüzü, asıl uzmanlığı BMX parkurlarındaki tecrübesini başarıya dönüştürdü.

 

 

Londra Olimpiyatlarını 5.likle tamamlayan Buchanan, “Londra’da ilk şeritteydim. Bu kez 3.şeridi seçtim ve tekrar aynı hatayı yapmak istemedim.” dedi. Caroline, ilk bölümde önlerde yer alarak, ilk düzlükte Olimpik Şampiyon Mariana Pajon’u geçerek onu kesti. Buchanan, “Finale geldiğinizde daha agresif oluyorsunuz. Sadece önde olmak ve beladan uzak kalmak istedim.” dedi. Dünya Şampiyonası finalinde, Avusturalyalı Lauren Reynolds ikinci, Fransız sporcu Manon Valentino ise üçüncü oldu.

 

Haftasonu Auckland, Olimpiyatlardan beri Caroline Buchanan’ın katıldığı ilk uluslararası BMX yarışı oldu. “Başarı için kendimden çok fazla taviz verdim.”dedi. Ancak Buchanan için şampiyona heyecanı henüz sona ermedi. Önümüzdeki iki ay içerisinde Buchanan, World Downhill MTB ve MTB 4 X Dünya Şampiyonalarına katılacak. 2009 ve 2010 olmak üzere iki kez 4X Dünya Şampiyonu olan 22 yaşındaki Avusturalyalı için heyecan ve sezonun en önemli rekabeti 2 ay daha devam edecek.

 

 

Elit Erkekler Dünya Şampiyonasının şanslı ismi, İngiliz sporcu Liam Phillips elemelerdeki kazalardan uzak kalarak şampiyonluk ünvanı için kendine avantaj elde etti. Elemelerde gerçekleşen kazalarda yıldız isimlerin devam edememesi, Liam Phillips’ın önünü açtı. Elemelerde kazalardan etkilenen isimler arasında, şampiyonluk ünvanını korumak üzere start alan Sam Willoughby (Avusturalya) ve iki kez Olimpiyat Şampiyonu olan  Maris Strombergs (Litvanya) vardı. Finalde startı önde alan Liam Phillips’a karşı taaruz kararı alıp “ölüm yada zafer” diyen yerel sporcu (Yeni Zelandalı) Marc Willers’ın ikinci köşedeki atağına teslim olayan Phillips’in mücadelesi şampiyonanın son gününde nefes kesici rekabet şovuna dönüştü. Marc Willers ikinci, Alman sporcu Luis Brethauer ise üçüncü oldu. Phillips,”2011 sezonu dışında,1996’dan beri her dünya kupası ve şampiyonaya katıldım. Henüz daha çocuktum. Ve henüz ilk defa kazandım.”dedi.

 

 

Olimpiyatlardan sonra Dünya Şampiyonasını hedeflediğini söyleyen Liam Phillips, USA pro circuit yarışına katılmayarak evde kalmayı tercih etmiş. Antrenmanları için ise Vector Arena’ya çok benzeyen Manchester kapalı BMX parkında hazırlandığını belirtti. “Sıkı ve planlı bir çalışma ile bunun olabileceğini biliyorduk. Manchester Dünya Kupasını kazandığımda formumun çok iyi olduğunu biliyordum. Ama sonra Avrupa’daki 2 dünya kupasında hatalar yaptım. Burada ise, bu hatalarımı en az düzeyde tutmak istedim ve bunu başardım.”

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın