2013 Sezonunda 4X, Kendi UCI Dünya Şampiyonasına Kavuşuyor-Leogang

04/02/2013  //     //  Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR )

 

Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri Luisville’de yapılan UCI Yönetim Kurulu toplantısında, sürüncemedeki bir konu daha netlik kazandı. Önceki yıllarda, dağ bisikleti kategorisi altında, dünya kupalarında izlediğimiz 4X(Dörtlü Eleme) branşı, geçtiğimiz yıl, parkur maliyeti ve farklılığı sebebiyle değişikliklerin başladığı yıl olmuştu. Kardinal bir karar ile 4X disiplini, UCI’ın Dünya Kupası takviminden çıkarılmıştı. Bu karar ile, dağ bisikletinin seyri en keyifli branşı olarak şimdiye kadar izlenen, 2012 kararı ile kısmen seyrinden yoksun kalan dağ bisikleti fanatikleri için 2013 sezonunda geçerli olmak üzere 4X’in kendine özel Dünya Şampiyonasına kavuşması, Cuma günkü toplantıda netleşti ve bugün kararın açıklaması UCI tarafından yapıldı. Artık 4X, Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası yada Trial Dünya Şampiyonası altında gerçekleşmeyecek. 

 

Sonuç olarak; Cross-country, Downhill, Eliminator ve Trial için Dünya Şampiyonluğu mücadelesi, Pietermaritzburg 2013 Dünya Şampiyonasında yapılacak. Peietermaritzburg’daki Dünya Şampiyonasından 3 hafta sonra bu kez Leogang 2013 4X Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak. Leogang, geçtiğimiz yıl 4X dünya kupasına ev sahipliği yapmıştı. Bu yıl ayrı bir Dünya Şampiyonası olarak yapılması karar alınan 4X’in gökkuşağı forma mücadelesi, Leogang’ın yeni ve kendini ispatlamış parkurunda yapılması netleşti. İzleyicilerine heyecan ve adrenalini dolu dolu vaad eden 4X’in geçen yıl parkur maliyeti, farklı parkur gerekliliği ve doğaya zarar vermiş olması gerekçeleri idi. 2012’nin fiyasko kararı olarak görülen 4X volümünün kısılması, Cuma günkü toplantıda yine beklenmeyen bir karar ile bu kez 4X’e özel Dünya Şampiyonası kararı ile gönül aldı. 2013 sezonunda Avusturya Leogang parkurunda yapılacak 4X Dünya Şampiyonasında, downhill dünya kupası son ayağının da gerçekleştirilmesi kararının alındığı açıklandı.

 

 

UCI’nin arazi dallarından sorumlu yöneticisi Peter Van den Abeele, “Sıkı yarış takvimi içerisinden 4X disiplini ayırma kararının ana nedeni, 4X parkurunun organizatör için ekstra maliyet getiriyor olmasıdır. Öte yandan, Afrika’nın 4X kültürünün güçlü olmaması da büyük etken, eğer Pietermaritzburg’da 4X Dünya Şampiyonası gerçekleşseydi, normalden çok daha az katılım olacaktı.” sözleriyle 4X’in ayrılmasındaki kararın gerek organizatörlere maliyeti, gerekse 2013 Pietermaritzburg dünya şampiyonası formatında 4X’in sönük geçmesine çözümün, 4X’i ayırmakla giderildiğini açıkladı.

 

2012 Dağ Bisikleti ve Trial Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapan Leogang‘ın yedek parkur özelliğine de değinen Peter Van den Abeele, “Bu özelliğinden dolayı, dünya Leogang’a dönecektir. 4X için özel bir parkuru var ve bu formakata gerçek bir katkı verebilecek durumda. Geçen yıl, 4X Dünya Şampiyonasın-Leogang’da sporcular, yarış ve izleyiciler medyonın yoğun ilgisini yaşadı. Pietermartizburg ve Leogang ile 2013 UCI Dağ Bisikleti ve Trial Dünya Şampiyonası için iki mükemmel organizatörün, var olma şansına sahibiz ” dedi.

 

 

UCI Yönetim Komitesi ayrıca Cuma günkü toplantıda, 2014 Dağ Bisikleti ve Trial Dünya Şampiyonası’nın Hafjell ve Lillehammer’de yapılacağını açıkladı. Norveç kayak merkezi Hafjell, ilk kez 2012 sezonunda downhill disiplini finaline ev sahipliği yapmıştı. 2014 kararınını Hafjell olarak açıklanması ile, Norveç ilk kez Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapma şansı ile ödüllendirildi.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın