Uluslararası Nilüfer Dağ Bisikleti Yarışı Galipleri Brisaspor’dan Bilal Akgül ve Ukrayna’dan Iana Belomoina Oldu

23/10/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

Sezonun onikinci yarışı olan International Nilüfer MTB Cup XCO – C2 Yarışı Bursa Nilüfer Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirildi. Yarışı bu sezonun yine en başarılı ismi olan Türkiye Şampiyonu’muz Brisaspor’dan Bilal Akgül kazandı. Elit bayanlarda ise birinciliği  Ukrayna’nın genç ve güçlü ismi Iana Belomonia aldı.  

 


 

Geçen sene  Nilüfer Belediyesi Atatürk Kent Ormanı’nda 166 sporcunun katılımı ile gerçekleşen Türkiye Şampiyonası’nın aksine sporcu katılımının az olmasına rağmen her anlamda son derece başarılı bir organizasyon gerçekleştirildi.   Bursa Nilüfer Belediyesi sponsorluğunda ve Bursa Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey himayesinde  düzenlenen bu seneki yarış Bisiklet Federasyonu’nun  Olimpiyatlara puan toplamak amacıyla gerçekleştirdiği yarış serisi konseptine uygun olarak  UCI XCO- Class 2 olarak gerçekleştirildi.

 

 

 

Sezonun onikinci yarışı olarak Gaziantep Dağ Bisikleti Yarışı’nın ertelenmesi ile Bursa’da gerçekleştirilen International Nilüfer MTB Cup XCO – C2 Yarışına toplam 29 sporcu katıldı. Yarış sabah saat 11’ de üç ayrı kategoride birer dakika arayla verilen startlarla başladı, sadece elit erkekler, elit bayanlar, genç erkekler kategorilerinde gerçekleşen yarışta sporcu sayısı ve kategori eksikliği dışında yok yoktu eksiksiz ve son derece başarılı geçen yarışa Bursa Nilüfer Belediyesi ve Bisiklet Federasyonu son derece başarılı hazırlanmıştı yerel halkın ve bisiklet severlerin ilgisi görmeye alışık olduğumuz boş mekanlara kıyaslanınca göz doldurucuydu.

 

[View:http://vimeo.com/31071950:550:0]

 

 

 

Geçen sene son derece kırıcı olan ve bir çok kazaya sebep veren parkurun bu sene gerçek anlamda bir XCO parkuruna dönüştürülerek tehlikeli kısımların kaldırıldığı parkurun sporcular için çok zor olmayan hızlı bir parkur haline dönüştürüldüğünü gözlemledik. Seneye Türkiye Şampiyonası’nın ve belki de yine bir UCI yarışının yapılabileceği bu parkur sporcuların genelinden son derece olumlu puanlar aldı Elit etkeklerin altı tur attığı 4.7 km. uzunluğunda olan parkurun, teknik anlamda çok zor olmamaması sonucunda yarışmanın birincisi Bilal Akgül’ün tur başına 13.60 dakikalık bir ortalama ile yarışı bitmesine sebep oldu ve tüm yarış bir saat yirmi iki dakika içerisinde sonlandı.

 

 

 

Startın verilmesiyle birlikte başlayan elit erkeklerde toplam 18 kişinin katıldığı yarışta altı tur boyunca liderliğini koruyan Bilal Akgül temposunu koruyarak rahat bir birincilik aldı. Yarışın ilk başlarından itibaren Bilal Akgül liderliğinde geçilen ilk turda yine Brisaspor’un başarılı sporcusu Kadir Kelleci ile beraber Rize Gençlik ve Spor Kulübü’nün güçlü pedalı  Hamza Kansız’dan oluşan üçlü yarışı domine ederken ikinci turdan itibaren yarış Hamza Kansız’ın yaşadığı lastik patlamasından sonra geride kalmasıyla beraber İran’lı başarılı sporcu Sina Solouksaran’ında bu ikili arasına girmesiyle beraber tur şekillenmeye başladı. Üçüncü turdan itibaren Bilal Akgül bu ikili ile aradaki farkı dördüncü turun sonunda 45 saniyeye kadar açtı sonuç olarak çok da Class2 yarışında UCI puanına ihtiyacı olmamasına rağmen Bilal Akgül yarışı toplamda 43 saniye farkla kazandı. 

Arka sıralarda ise dürdüncülük beşincilik ve altıncılık mücadelesi Ukraynalı,İranlı ve Yunanistan Proteas takımının Türk sporcusu Harun Molla Ahmetalioğlu arasında yaşandı diğer Türklerden en iyi dereceyi sekizincilikle Nilüfer Belediye Spor Kulübü’nden Yavuz Kilim elde etti. Geçen sene Yunanistan U23 Dağ Bisikleti Şampiyonu olan ve ilk defa Polonezköy Dağ Bisikleti Yarışı’ndan tanıdığımız Harun Molla’nın Türk sporcusu Hamza Kansızı motive ederek öne taşımak için verdiği mücadele gerçekten görülmeye değerdi. ( bu sene köprücük kemiği kırılan Harun Molla’nın çok hızla form tuttuğunu bu yarışta gözlemledik)

 

 

 

Elit bayanlarda ise 5 kişi ile başlayan yarış sonunda 23 yaş altında Avrupa’da başarılı dereceleri bulunan, bu sene Ağustos ayında yapılan Avrupa Şampiyonası’nda U23  5. liği bulunan Ukrayna’lı sporcu Iana Belomoina fırtına oldu ve Bursa’da esti.  Belomoina gerek fiziği, gerek tekniği ve performansı ile diğer sporculardan çok daha farklı bir kategoride yarışın başlamasıyla beraber çok rahat bir yarış çıkartarak her turda aradaki farkı açtı ve sadece dört tur süren yarışta ikinci olan yine takım arkadaşı Martha Tereshchuk’a  yedi dakika yirmi altı saniye fark attı, yarışta  İstanbul Spor Kulübü adına yarışan Semra Yetiş 01:11:19 luk derecesiyle üçüncü oldu.

 

 

4 tur üzerinden gerçekleşen genç erkeklerde startın verilmesiyle beraber daha ilk metrelerden itibaren yarışta tempoyu belirleyen Ukrayna’dan Artem Shevtsov  oldu.  Team Protek Takımı’nın  Ukraynalı sporcusu Shevtsov  00:57:33 derecesi ile rahat bir birincilik alırken ikincilik mücadelesini kazanan ise sezona kötü başlayan ancak giderek başarı grafiğini yukarı çeken  Brisaspor’dan  Agit Salman 01:00:25 ile kazandı, hemen arkasından 01:00:33 ile Rize G.S.K dan Ömer Faruk Kansız üçüncü oldu.

 

 

Son derece güzel hazırlanmış parkurda ve yarışmaya elverişli hava şartlarında  geçen yarışta katılımın az olması, her kategoride yarış yapılmaması hatta masterlar da bu durumdan habersiz şehir dışından gelen bazı sporcuların yarışamayacaklarını öğrenip geri dönmüş olmalarını yarışın eksileri olarak düşünebiliriz, yine belirtmek gerekirse Brisaspor’dan Abdülkadir Kelleci ile geçen sene İran Milli Takımı kamp şampiyonu olan  Sina Solouksaran arasındaki dayanışma takdire şayandı ve finişte herkes sprint beklerken İranlı sporcunun ikincilik için istekli olmayarak sprinte kalkmaması yarışın not edilmesi gereken anlarından biriydi.

 

 

 

Ödül törenin de sporcular madalyalarını ve Nilüfer Belediyesi’nin hazırladığı kupalarını başta Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey olmak üzere diğer yetkililerden aldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın