Uluslararası Isparta Dağ Bisikleti Yarışı

02/08/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve iki yıldır da uluslararası düzeydegerçekleştirilen Isparta Dağ Bisiklet Yarışı geçtiğimiz seneki gibi aynıparkurda C2 klasmanında düzenlendi.

 

Toplam 88 sporcunun katıldığı yarışta Elit Erkekler kategorisinde üç tane deyabancı sporcu bulunuyordu. Özellikle Yunanistan Şampiyonu ve olimpik sporcuolan Ilias Periklis’in yarışa gelmesi, Bilal Akgül’ün işini oldukçazorlaştırdı.

Isparta Dağ Bisikleti Yarışı her sene olduğu gibi bu sene de SidreTepesi’nde hazırlanan parkurda yine her sene olduğu gibi oldukça sıcak birhavada gerçekleşti. Özellikle rakımın 1400 metrelere kadar çıktığı parkurda,deniz kenarından gelen ve Isparta’nın kuru ve sıcak havasına alışık olmayansporcular oldukça zorlandılar. Parkur genel olarak teknik zorluk içermesede, uzun ve hızlı inişler ve bisiklet hakimiyetini zorlaştıran kaygan zeminsporcuların zaman zaman tehlikeli anlar yaşamasına, hatta bazı sporcularınufak çaplı yaralanmalarına sebep oldu. 4,1 km uzunluğundaki parkurda uzun veciddi eğime sahip bir çıkış bulunması ve bu çıkışın çok düşük hızda güneşinaltında  tırmanılması sporcuların oldukça zorlanmalarına sebep oldu.

Cumartesi günü yarışın teknik toplantısında tur sayıları Elit Erkekler için6, Elit Bayanlar için 5, Genç Erkekler için 5, Master kategorileri için 4 veYıldız Erkekler kategorisi için 3 tur olarak kararlaştırıldı. Ancak sabahyarışlarında Master kategoride birinci olan Nevzat Kıral’ın turortalamasının 15 dk olduğu göz önünde bulundurularak Elit Erkekler yarışınıntur sayısı 7’ye çıkartıldı.

Sabah saat 10:00’da başlayan Master kategorileri ve yıldızerkekler yarışları bir dakika ara ile start aldılar.

Master 30+ kategorisinde bu sene katıldığı bütün yarışları kazanan NevzatKıral, bu yarışı da rahat bir şekilde kazandı. Parkurun uzun tırmanışlarbarındırması, teknik iniş ve zorluk içermemesi göz önüne alındığında NevzatKıral’ın yarışın başından sonuna kadar birinciliği kimseye bırakmaması pekde şaşırtıcı olmadı. Onu bütün yarış boyunca takip eden Oğuz Özçelik veTurgay Germen ikincilik için kıyasıya mücadele etseler de, Oğuz Özçelikmücadeleden galip ayrılıp ikinciliği elde etti.

Master kategorilerinden bir dakika sonra start alan günün en kalabalıkkategorisi olan Yıldız erkekler yarışında mücadele çok keyifliydi. İlk turdaberaber giden sporcular, ikinci ve üçüncü turda birbirlerinden ayrılarakbitişe yaklaşık birer dakikalık farkla geldiler. Yarışı Alanya BelediyeSpor’lu rakiplerinin önünde birinci bitirmeyi başaran İstanbul Gençlik SporKulübü’nden Yunus Emre Yılmaz’ı birer dakika arayla Duran Akbaş ve SonerEken takip ederek kürsüdeki yerlerini aldılar.

Saat 13:00’da start alan Elit Erkekler, Genç Erkekler ve Elit Bayanlar zamanfarkı olmaksızın birlikte start aldılar. Bu toplu start yarışınbaşlangıcında ve ilk teknik çıkışta yığılmalara hatta bazı sporcularındüşmesine bile sebep oldu.

Elit Erkekler’de Yunanistan’dan gelen iki sporcu ve İran’dan gelen birsporcu yarışmanın çekişmesini arttırdılar. Yarışın startı ile birlikte önegeçen ve yarışa 4 tur boyunca tempo veren Bilal Akgül ve Periklis Ilias’ıYunan Dimitros Anthoniadis ve İshak Ünal takip ettiler. İlerleyen turlarlabirlikte temposunu artıran Periklis Ilias, yarışı Bilal Akgül’ün yaklaşık 2dakika önünde 1:38:37’lik derecesiyle birincilikle bitirdi. 1:40:26 ileikinci olan Bilal Akgül’ün ardından 1:41:36 ile Yunan Milli sporcusu  DimitrosAnthoniadis üçüncü oldu. İstikrarlı bir yarış çıkartan İsak Ünal 1:42:03’lükderecesiyle U23 kategorisinde liderliği alırken, Elit kategoride de  yarışı4. olarak bitirdi. U23 kategorisinde ikinciliği 1:44:22 ile Hamza Kansızalırken, üçüncülüğü Ankaragücü’nden Cumhur Boyraz elde etti.

Elit Bayanlar yarışında rakiplerine kıyasla çok üstün bir yarış çıkartanTürkiye Şampiyonu Esra Kürkçü kolay bir galibiyet aldı. Yarışın başında önegeçerek, yarışın sonuna kadar rakipleri ile olan farkı sürekli artırarak enyakın rakibi olan Semra Yetiş’in yaklaşık 11 dakika önünde ve üçüncü olanMerve Pelin Bayram’ın bir tur önünde yarışı tamamladı. İkinci olan SemraYetiş havanın aşırı sıcak olduğunu ve bu yüzden nabzını yükseltemediğini vekendi temposunda yarışı tamamladığını belirtti.

Genç Erkekler’de bu sene teknik aksaklıkların peşini bırakmadığı RizeGençlik Spor’dan Ömer Faruk Kansız çok başarılı bir yarış çıkartarakşeytanın bacağını kırdı ve yarışın galibi oldu. Onu bu sene güzel bir formyakalayan ve ilerlemesini sürdüren Bursa Nilüfer Belediye Spor’dan İsmailİssi takip etti. Yarışta zincir problemi yaşamasına ve bir kez de düşmesinerağmen yarışın sonuna  kadar temposunu koruyan İsmail İssi’yi bu sene birtürlü istediği istikrarı tutturamayan Agit Salman izledi.

Yarışların tamamlanmasının hemen ardından saat 15:30’da yarış alanında ödültöreni düzenlendi. Yarışta dereceye giren sporculara madalyalarını GençlikSpor İl Müdürü ve Isparta İl Valisi takdim etti. Bisikletorganizasyonlarından oldukça memnun olduklarını ve seneye daha iyi birorganizasyon planladıklarını söyleyen yetkililer, yol yarışlarının ve dağbisikleti yarışlarının Isparta’da düzenlenmesinden oldukça memnunolduklarını belirttiler

 

Yarışın genel sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın