Uluslararası Göreme Dağ Bisikleti Yarışı

31/08/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Kapadokya Bisiklet Festivali etkinliklerinin ikinci yarışı olan Göreme Dağ Bisikleti yarışı 28.08.2010 tarihinde yapıldı.


Yarışma etkinlikleri Cumartesi günü Göreme Belediyesi toplantı salonunda  yapılan kayıtlar ve teknik toplantı ile başladı. Saat 14.00’da başlayan sporcu kayıtları sonucunda 61 sporcunun kayıt yaptırdı. Saat 18’de başlayan teknik toplantıda ise yarışmadaki tur sayıları ve sporcuların dikkat etmesi gerek hususlar bildirildi. Teknik toplantının ardından makarna partisi verildi.

 

        Bu yarıştaki tur sayıları Elit erkekler için 6, Elit bayanlar ve Genç erkekler  için 4, yıldız ve Master 30+ kategorileri için 3 tur, 40+ Master için ise 2 tur olarak belirlendi. Yarış başlangıç saatleri ise sabahki kategoriler olan genç erkekler, Master erkekler ve yıldız erkekler için saat 10.00 olarak, öğleden sonra start alacak elit erkekler ve elit bayanlar içinse başlangıç saati 14.00 olarak belirlendi.

Parkurda bir feedzone ve birde neutral feedzone ayarlanmıştı. Ana beslenme noktası start-finish düzlüğünün hemen sonunda yer alırken sadece su yardımının yapıldığı diğer beslenme noktası ise parkurun anayola yakın olduğu bir kesimde yer aldı.

 

Bu sene Göreme Yarış Parkuru olarak 2007 Avrupa Dağ Bisikleti şampiyonası parkuru ufak değişikliklerle hazırlanarak bu seneki yarış için seçildi. 6 kilometrelik  Parkur son derece teknik ve güçlü olmayı gerektiren yapısı ile sporculara zorlu anlar yaşattı. Uzun tırmanışların yanı sıra gerçekten çok teknik ve sert kısa tırmanışları da barındıran parkura sonradan ilave edilen merdiven inişi ve gevşek zeminli teknik inişler parkurun gerçek anlamda Avrupa Şampiyonasına yaraşır bir parkur olduğunu kanıtladı.

Saat 10.00’da yarışmaya başlayan ilk kategori Junior erkekler kategorisi oldu. Onları 2 dk ara ile yıldız erkekler ve master erkekler takip ettiler.

Junior erkekler kategorisinde toplam 7 sporcu start alırken,start ile birlikte öne geçen ve bütün yarışı açık ara önde götüren İshak Ünal neredeyse en yakın rakibi olan Semican Baydur’un yaklaşık 20dk önünde yarışı birinci olarak tamamlarken. Yarışın üçünüsü Aksaray’dan Murat Gercer oldu.

Toplam 7 sporcunun yarışa başladığı yıldız erkekler kategorisinde 4 KKTC’li sporcu start aldı. Yarışta Agit Salman ve Ömer Faruk Kansız 3 tur boyuna kıyasıya yarıştılar ancak temposunu çok iyi ayarlayan Agit Salman yarışın başında yerleştiği birinciliği koruyarak bitiş çizgisini ilk geçen yarışçı oldu. Onu yakından takip eden Ö.Faruk Kansız 5 dk fark ile 2. olurken, KKTC’den Hüseyin Topal 3. oldu.

 

Günün ikinci en kalabalık kategorisi olan ve 15 sporcunun yer aldığı master erkekler kategorisinde ise yine alışkın olduğumuz mücadele son ana kadar seyircilere keyifli anlar yaşattı.   Son bir kaç yarışın galibi Nevzat Kıral’ın yokluğu ilk sıralardaki çekişmeyi biraz azaltsa da ilk 3 sporcu arasındaki çekişme tam anlamıyla kıran kıranaydı. Start ile birlikte öne geçen Ankaragücü sporcusu Turgay Germen’i ilk turun sonunda az bir farkla yine Ankaragücünden Bora Tirki takip ederken onların çok az bir farkla Rize gençlik spordan Oğuz Özçelik takip ediyordu. İlerleyen turlarda Turgay Germen farkı açmaya başladı ve bu farkı koruyarak birinciliği sorunsuz şekilde elde ederek hem teknik hem de güç bakımından ne kadar başarılı bir sporcu olduğunu göstermiş oldu. 3. tur ile beraber ikinciliğe yerleşerek Bora Tirki ile arasındaki farkı açmaya başlayan Oğuz Özçelik yarışı ikinci olarak tamamlarken üçüncü sırayı Bora Tirki aldı. 4. ve 5. olan Derviş Kızıltepe ve Cem Anamurluoğlu’nun yarışın başından sonuna kadar sürdürdükleri mücadele görülmeye değerdi.

Hava sıcaklığının giderek arttığı, güneşinin en kavurucu olduğu saat 14.00’te başlayan Elit erkekler ve Elit bayanlar yarışı yurtdışından gelen katılımcılarla ülkemizin sporcuları arasında kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu.

Elit erkekler yarışında 20 sporcu start aldı. Yarışın ilk turunda öne geçen Bilal Akgül ilk 3 tur yarışın liderliğini elinde tuttu. Onu Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan gelen sporcular takip ettiler. 4. tur ile birlikte malesef Bilal Akgül’ün temposu düşmeye başladı. Bu performans düşüşünde en büyük etkenin Ramazan ayında oruç tutarak yeterince antreman yapmaması olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber Güney Kıbrıslı ve Yunan sporcular yarışın liderliğini alarak birbirleriyle yarışmaya başladılar. 5. turun başlangıcında Abdülkadir Kelleci’de temposunu artırarak Bilal Akgül’ü geride bırakarak 4.lüğe yerleşti ve bu derecesini yarış sonuna kadar koruyarak en iyi yerli sporcu olarak yarışı tamamladı.  Yarışın son turunda rakipleri ile farkı giderek artıran Güney Kıbrıslı Vasilis Adamou 1.57.38 derecesi ile bitiş çizgisini ilk geçen sporcu oldu. Onu geçen senenin birincisi Yunan Ilias Periklis 2.00.38lik derece ile takip ederken, üçüncülüğü 2.04.32 ile Güney Kıbrıs’tan Marios Athanasiadis elde etti. Yarıştaki en başarılı Türk sporcu olan Abdülkadir Kelleci ise 2.11.14 ile 4. sırada yer alırken Bilal Akgül 2.14.55 ile 6. oldu. 

 

 

 

Elit erkeklerle birlikte start alan ancak kürsüde ayrıca yer alan U23 sporcuları Hamza Kansız ve Bayram Eroğlu arasında da kıyasıya bir mücadele yaşandı. Yarışın ilk turunda Hamza Kansız güzel bir tempo tutturarak Elit erkeklerde ilk 4’te gidiyordu. İlerleyen turlarda başlardaki yüksek temposunun azizliğine uğrayarak gerilemeye başladı ve bu esnada Bayram Eroğlu’na yakalandı. Yaklaşık 3 tur Bayram ve Hamza beraber gittikten sonra son turda Hamza tekrar kendine gelerek farkı açmaya başladı ve bitiş çizgisine yaklaşık olarak 4 dakika önce gelerek U23 kategorisinde liderliği elde etti. U23 kategorisinde üçünlüğü Ankaragücünden Ozan Bulunmaz elde etti. 

 

Elit Bayanlar kategorisinde bir yabancı sporcu da dahil olmak üzere 7 sporcu start aldı. Yarışın başlaması ile birlikte Brisa’dan Esra Kürkçü ile Ankaragücün’den Semra Yetiş rakipleri ile aralarındaki farkı artırarak birbirleriyle mücadele etmeye başladılar. Yarışın son turuna kadar iki sporcu arasındaki fark sadece 10-15 saniye kadardı. Esra Kürkçü son turda da temposunu koruyarak 1.49.33 ile birinci olurken, Semra Yetiş 1.50.50 ile 2.’liği elde etti. Yarışa İsrail’den katılan Idit Shub 2.03.21 ile üçüncü oldu.

 

Saat 16.00 civarında bütün kategorilerdeki sporcuların bitişe gelmeleriyle yarışmalar da son bulmuş oldu. Saat 17.00’de Göreme merkezinde yapılan madalya töreni ile etkinlikler son buldu.

Yarışın genel sonuçları için: Elit Erkekler ve Bayanlar  Gençler, Masterlar ve Yıldızlar
International Capadocia MTB Festival – Results Junior + Masters.pdf
Internatıonal Capadocia MTB Festival – Results Elite.pdf

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın