Uluslararası Aksaray Dağ Bisikleti Kupası – 2009

06/08/2009  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 


 

Uluslararası Aksaray Dağ Bisikleti Kupası – 2009

 

Geçen yıl ulusal kategorilerde yapılan Aksaray dağ bisikleti yarışı, bu yıl UCI takviminde yer alarak C2 formatında düzenlendi. Ayrıca geçen yıldan farklı olarak bu yıl, bayan kategorisi de açıldı. Geçen yıl bayan kategorisinin açılmaması fazlasıyla tepki almıştı.

 

 

Aslında bu iki fark dışında her şey aynıydı. Sporcular cumartesi sabahı Aksaray Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünden araçlar ile Güzelyurt bölgesine taşındı. Burada ücretsiz olarak konaklayacakları öğrenci yurduna yerleşen sporcular, teknik toplantıya kadar antrenman turu atıp bölgeyi dolaştılar. Teknik toplantıdan sonra sporculara akşam yemeği verilmesi ve ertesi sabah kahvaltı verileceğinin söylenmesi, hem maddi sıkıntı çeken hem de restaurantlarda yemek yemek istemeyen sporcular arasında sevinçle karşılandı.

 

 

 

Yarışmanın teknik toplantısına federasyon yetkililerinin dışında Aksaray Gençlik ve Spor Müdürü, Güzelyurt Belediye Başkanı ve Güzelyurt bölgesinin ileri gelenlerinden yarışa destek verenler katıldı. Ayrıca teknik toplantının ağaçların gölgesi altındaki Güzelyurt meydanında ve köy kahvesi yakınında yapılması, halkın da toplantıyı izlemesi açısından güzel bir seçimdi. Teknik toplantıda yarış başlangıç saatleri şöyle açıklandı :

09:00
+40 , +50 , Genç bayanlar ve yıldız erkekler
10:30
+30 , Elit-B ve U23-B
13:00
Elit erkekler , Elit bayanlar ve Genç erkekler

 

 

 

Cumartesi günü parkur tanıma turu atan sporcuların parkur hakkındaki izlenimleri gayet olumluydu. Fakat teknik açıdan beğenilse de işaretlemelerdeki yetersizlikler dikkat çekiciydi. Birçok noktada işaret şeritlerinin antrenman turları sırasında (çeşitli sebeplerle) yerinde olmaması parkura ilk kez giren sporcuların hem antrenmanda hem de yarış sırasında sorun yaşamalarına sebep oldu.  Yarışlar pazar günü söylenilen saatlerde her kategoride 1’er startloop (boş tur) atılmasıyla başladı; fakat teknik toplantıda duyurulan tur sayılarında değişiklik yapılmış ve azaltılmıştı. Saat 9.00’da yarışan genç bayanlar ve yıldız erkekler kategorilerinde birer sporcunun start alması üzüntü yarattı. Elit erkekler yarışında ilk sıralarda müthiş bir çekişme vardı. Bilal Akgül, Halil Korkmaz ve Abdülkadir Kelleci kürsüde 1. sırada olabilmek için mücadele ettiler. Dikkat çeken noktalardan biri Brisa Spor bayan takımının Pazar sabahı yarışa gelmesi, bir diğeri ise ilk kez Konya Şeker Spor’dan bir sporcunun dağ bisikleti yarışına gelmiş olmasıydı. Saat 13.00’teki yarışta ilk turda teknik iniş başlangıcındaki işaret şeridinin yine koparılmış olması, aralarında Ctr sporcusu Burcu Balcı’nın da bulunduğu birkaç sporcunun yanlış yola girip parkurun dışına çıkmasına ve zaman kaybetmelerine neden oldu. Cumartesi günü de o bölgeye girişteki şeridin yerinde bulunmaması nedeniyle birçok sporcu oradaki teknik çıkışı ve teknik inişi çalışamamışlardı.  Yarış sonunda kürsü teknik toplantının yapıldığı alana kuruldu ve diğer yarışlardan farklı olarak kürsüye her kategorinin ilk 5 sporcusu çıkarıldı. İlk 3 sporcu hem federasyon madalyası hem de katılım madalyası alırken 4. ve 5. sporculara sadece katılım madalyası ve yarışın UCI takviminde yer alması nedeniyle ise elit erkek ve elit bayan kategorileri ile genç erkeklere UCI para ödülleri verildi. Törenden sonra, acıkan  tüm sporcular ve federasyon yetkilileri makarna ve karpuz partisiyle kendilerine geldiler.

 

 

Yarışın tüm fotoğraflarına buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. Çektiğimiz tüm fotoğrafların yüklenmesi bitmiştir.

Yarış sonuçları ise şu şekilde açıklandı :

 


Büyük ve düzgün halini görmek için tabloya tıklayınız.

 

 

Büyük ve düzgün halini görmek için tabloya tıklayınız.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın