UCI MTB XCO World Cup-2-Nove Mesto Na Morave: Tanja Zakelj Kupayı Aldı

26/05/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası, geçen hafta Almanya-Albstadt’dan aldığı sezon açılış startından sonra bugün, Cross Country ikinci ayak Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Çek Cumhuriyeti- Nove Mesto Na Morave ile dünya kupası heyecanına devam ediliyor. İlk olarak Elit Kadınlar startı ile başlayan Dünya Kupası Cross Country keyfinde, geçen haftaki Albstadt parkurundan farklı özelliklerde geçilen Nove Mesto parkurunda mücadele yaşandı. Yarış öncesi parkur için, “Buzda sürmek gibi… Parkur çok kaygan.” yorumlarına fikir birliği yorumlar veren Elit kadınlar, start turu sonrası 4,15 kilometrelik parkurda 5 tur attı. Nove Mesto na Morave Dünya Kupasının galibi Tanja Zakelj, yarışın başında aleyhine dönen senaryoda pes etmeden sonucu değiştiren 3.turda üstünlüğü kaptırmamak üzere ele geçirdi.

 

 

 

4,15 kilometrelik parkurun teknik bölümleri sırasıyla; Grey Line, Expert Climb 1, Rubena Choice, Vertical Drop, BMX, Expert Climb 2, AC/DC, Rock n Roll ile geçildi. Dün Erkekler parkur antrenmanlarında görülen ve bugün bayanlar yarışında da izlenen en zorlu bölüm kuşkusuz Expert Climb 1 sektörüydü. Erkeklerde antrenman sürüşünde olduğu gibi kadınlar yarışında Expert Climb 1 sektöründen kimse bisiklet üzerinde geçemedi. Bisikletten inilerek geçilen kısa ve dik tırmanış sektöründen hemen sonra gelen Rubena Choice için hız kesen bu taktik, Rubena Choice’un büyük yatay kayalarında denge problemlerine sebep oldu. İki sektörün ard arda geçilmesi, yarışın her turda yaşanan zaman kaybına sebep olarak daha yavaş geçmesine etki etti.

 

 

İntro çıkışıyla start loop’u önde tamamlayan, Nove Mesto’ya formda başlayanlar dünyanın en iyi kadın Cross Country isimlerinden; Alexandra Engen, Eva Lechner, Maja Wloszczowska ilk tura avantajla başladı. İntro’da avantaj elde eden 3’lü yarış liderinin ardında takipte olan günün zafer galibi ismi Tanja Zakelj, gücü rezerv ederek ancak yine de yüksek tempoda tuttuğu istikrarlı temposunu ilk tur tamamlanırken 8 saniyeye inen zaman farkıyla dünya kupası tecrübesini gösterdi. İkinci turda Tanja, önceki üçlüyü yakalayarak yarışın lider grup üyeleri sayısını 4 ile tamamladı. 5 turluk yarışın en hızlı turu ikinci turda, 15 dakika 18 saniye olarak geçildi. 4’lü yarış lideri ardında yine 4 kişilik kaçış takip grubu 1 dakika 24 saniye geriden ikinci turun geçişini yaptı. Kaçış takip grubunda; Lea Davison, Irina Kalentieva, Alexandra Engen, Rita Gunn Dahle Flesiaa vardı.

 

Üçüncü turda Tanja Zakelj’i ön gruba tutunmakta zorluk çekerken izledik. Tanja yine kendini zorlayarak yarışın lider üçlüsünü bırakmamaya kararlı ancak yakalamakta zorluk çekerken ekranlara yansıdı. Tur tamamlanırken yine farkı kapatan Tanja, yarışın lider grubuna dahil oldu. Bu turdan sonra şans veya kader, Tanja lehine işlemeye başlayacaktı. Azmi ve ne derece zorlanırsa zorlansın farkı açmadan ilerleyip iki kez lider grubu yakalayan Tanja için nefis sürprizler gelmeye başladı. 4.Turun Tanja lehine işleyen sürprizlerinden ilki Eva Lechner’in lastik patlatmasıydı. Henüz 4.turun başlarında Rubena Choice’un taşlarının gazabına uğrayan geçen hafta bugün Albstadt Dünya Kupasının galibi Eva Lechner, patlak lastik sebebiyle bisikleti ile birlikte koşmaya başladı. Ancak teknik destek bölümünün uzaklığı İyalyan sporcunun bu hızda çok zaman kaybedeceğini işaret ediyordu. Lechner patlak lastiğe rağmen bisikletine bindi ve inişlerde hiç çekinmeden arka jant üzerine inişlerinde ödün vermeden ilerledi. Yine de öndeki 3’nün 1 dakikanın üzerinde bir zaman farkıyla gerisine düştü.

 

 

 

4.Turun diğer kötü sürprizi güne güçlü başlayan, performansının yüksek olduğunu lider sürüşle ispatlayan Kanadalı Cathrine Pendrel’in başına geldi. Pendel lider gruptan düşerken yarışın lider ismi olarak sadece iki isim kalmıştı. Maja Wloszczowska ve Tanja Zakelj. Tanja 4.turda aldığı solo yarış liderliğini muhteşem bir performansla final turuna taşıdı. Eva Lechner, patlak lastik ve teknik destek alanındaki zaman kaybını, kaçış takip grubuna dahil olarak günün kaybedenlerinden oldu. Albstadt galibi güne güçlü ve formda başlamıştı. Ancak, lastik patlatınca iki de iki şansını kaybetti.

 

 

Final Turunun sonuna doğru Maja Wloszczowska, Tanja Zakelj’in arkasına tutundu. Ancak son virajda kayan Maja, finiş için mücadele şansını kaybetti ve Tanja Zakelj muhteşem bir yarış senaryosunu galip tamamlayarak 2013 Nove Mesto na Morave Dünya Kupasının galibi oldu.

 

 

 

UCI MTB XCO World Cup-2-Nove Mesto Na Morave Finiş Sıralaması : (ilk 10)

 

1 ZAKELJ Tanja SLO19880915 UNIOR TOOLS TEAM 1:25:50
2 WLOSZCZOWSKA Maja POL19831109 GIANT PRO XC TEAM +19
3 PENDREL Catharine CAN19800930 LUNA PRO TEAM +1:21
4 ENGEN Alexandra SWE19880105 GHOST FACTORY RACING TEAM +2:07
5 LECHNER Eva ITA19850701 TEAM COLNAGO SUDTIROL +2:19
6 KALENTIEVA Irina RUS19771110 TOPEAK ERGON RACING TEAM +2:32
7 NASH Katerina CZE19771209 LUNA PRO TEAM +3:24
8 DAVISON Lea USA19830519 SPECIALIZED RACING XC +3:29
9 BATTY Emily CAN19880616 TREK FACTORY RACING +3:46
10 DAHLE FLESJAA Gunn-Rita NOR19730210 MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM +3:57

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın