UCI MTB XCO World Cup-2-Nove Mesto Na Morave: Nino Schurter Yine Kupayı Nitro’ladı

26/05/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

UCI MTB XCO World Cup-2-Nove Mesto Na Morave

 

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Cross Country yarış takviminin ikinci ayağı, Çek Cumhuriyetinde Elit Erkekler yarışı ile devam etti. Sabahki Elit Bayanlar mücadelesinin nefes kesici sahneleri, zorlu teknik parkurun galibi Tanja Zakelj’den sonra erkekler kategorisinin galibi heyecanla beklendi. Nino Schurter vs. Julian Absalon kapışmasında iki yıldız ismin yüksek performansı ve rekabeti yarış boyunca her tura yansıdı. Ancak, Nino Schurter takımının verdiği açıklamayı yanlış çıkartmadı. Yarış finali sprinte kalırsa Nino Schurter kupayı alacaktır açıklamaları final turunun son metrelerinde Nino’nun zaferine dönüşerek gün sona erdi. Julien Absalon 3 saniye fark ile ikinci oldu.

 

Geçtiğimiz hafta Albstadt-Almanya, XCO Dünya Kupası açılış yarışında kendini iyi hissetmeyen Nino Schurter ve ard arda teknik problemler yaşayıp, bisikletinden hırsını çıkartan Julien Absalon ikilisinin yokluğunda Daniel McConell açılış dünya kupasının galibi olmuştu. Ancak bugün, iki yıldız isim de fevkalade formda olduklarını Nove Mesto’nun zorlu parkurunda gösterdi. İki fırtına gücün savaşı baştan sona rekabetle dolu geçti.

 

 

 

4,15 kilometrelik parkurda erkekler 7 tur attı. İntro- Start lap turunun yer kapma mücadelesinin müthiş hızını belirleyip önlerdeki üstünlüğünü oluşturan Nino Schurter ve Julien Absalon, ilk turda 4 kişilik yarış lideri grubunu oluşturarak başladı. İlk turun sonunda henüz takipteki isimlere zaman farkı çok açılmış olmasa da öndeki dörtlü; son Olimpiyat Şampiyonu Jaroslav Kulhavy, Lukas Flückiger, Julian Absalon ve Nino Schurter liderliğinde ilk turu tamamladı. Yarışın lider dörtlüsünden, Çek Cumhuriyetinden yarışan Olimpiyat Şampiyonu Jaroslav Kulhavy üçüncü tur içinde, Rubena Choice sekötründa düşerek galibiyet şansını kaçışdı. Gün boyu yarışa tempo veren ve her turda liderliği ve yarış temposu ile kupaya yön veren Nino Schurter’in zorlu temposunu bu kaza üzerine yakalaması imkansızlaştı.

 

 

Üçüncü turda yarışın lider grubuna Stephen Tempier, düşen Jaroslav Kulhavy yerine dahil olmuştu. Ancak Tempier de BMX sektöründe bisikletin ön tekerini indirip engellere hakim olmaya çalışırken kendini yerde buldu. Ve yarış lider grubu Absalon, Schurter ve Flückiger ile devam etti. Beşinci turda Absalon atak denedi ama bugün Nino Schurter bugün hiçbir atağa izin vermeyeceğini göstererek Absalon temposuna cevap verdi. Bu atak sadece Lukas Flückiger’i lider gruptan biraz geriye düşürmeye yaradı.

 

Final turuna girmeden önceki tur, 6.turda Nino Schurter bu kez tempoyu arttırdı ve Julien Absalon’u silkelemeye çalıştı. İkilinin XCO parkurlarındaki nefes kesici rekabetinin muazzam bir örneği bugün Nove Mesto’da izlendi. Absalon, Schurter’in atağına cevap vererek silkelenmeyeceğini gösterdiğinde rekabet son tura kalmıştı. Ancak Nino Schurter açıkçası son dönemlerdeki en iyi performansını starttan itibaren sergiledi. Dünya Şampiyonluk mayosunun hakkını her turda veren Nino, Nitro’yu son turda yaktı. İkilinin vücut dili final turunda da güçlü ve rahattı. Ancak Nino Schurter final turunun her metresini lehine kullanmayı başardı. Son tırmanış, Expert Climb 2 ve sonrasında Absalon ile farkı açan Nino Schurter finişe giden son düzlüğe geldiğinde artık zafer pozunu almıştı. Julien Absalon 3 saniye geriden, ikinlikle günü tamamladı. Lukas Flückiger 45 saniye geriden üçüncü, Thomas Litscher ise istikrarlı temposunu finale taşıyarak dördüncülüğü aldı.

 

 

Nino Schurter, finiş sonrası verdiği röportajda; “Yine zor bir yarış daha. Kendimi bugün iyi hissettim. Absalon bugün çok güçlüydü. Zor bir yarış oldu. Bu hafta, zor bir hafta benim için. Geçen Pazar, Albstadt performansım iyi değildi. Bu parkur ise çok teknik ve zor bu yüzden beni fit tutan bir parkur. Burada kupayı almak güzeldi.” dedi.

 

 

UCI MTB XCO World Cup-2-Nove Mesto Na Morave Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 SCHURTER Nino SUI19860513 SCOTT SWISSPOWER MTB RACING TEAM 1:39:33
2 ABSALON Julien FRA19800816 BMC MOUNTAINBIKE RACING TEAM +3
3 FLÜCKIGER Lukas SUI19840131 BMC MOUNTAINBIKE RACING TEAM +45
4 LITSCHER Thomas SUI19890514 MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM +1:02
5 PLAXTON Max CAN19850529 +2:02
6 CINK Ondrej CZE19901207 MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM +2:11
7 KABUSH Geoff CAN19770414 SCOTT-3ROXRACING +2:12
8 FLÜCKIGER Mathias SUI19880927 STÖCKLI PRO TEAM +2:36
9 FONTANA Marco Aurelio ITA19841012 CANNONDALE FACTORY RACING +3:00
10 MAROTTE Maxime FRA19861205 BH – SR SUNTOUR – KMC +3:05

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın