UCI MTB XCO World Cup 1.Ayak Albstadt’da Zafer Eva Lechner ve Daniel McConnell’ın

20/05/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

UCI MTB cross country’nin 1991’den bu yana 176.startın alındığı Albstadt yepyeni parkuru ile ilk kez dünya kupasına ev sahipliği yaptı. Yoğun ilgi arasında elit erkeklerin kariyerinde dünya kupası galibiyeti bulunduran 6 ismi XCO için start aldı. Julian Absalon(25), Nino Schurter(7), Jose Antonio Hermida(6), Jaroslav Kulhavy(6), Ralph Naef(2) ve Florian Vogel(2) Albstadt parkurunda yeni altın madalya hedefindeki favori isimlerdi. Elit bayanlarda ise kariyerinde dünya kupası galibiyeti taşıyan 9 bayan sporcu yine Albstadt ile sezonun açılış kupası için hafta sonu Almanya’daydı. Gunn Rita Flesjaa(28), Catharine Pendrell(10), Irina Kalentieva(7), Elisabeth Osl(3) Maja Wloszczowska(3), Eva Lechner, Nathalie Schneitter, Sabine Spitz ve Nina Wrobel. 40 ülkeden 676 sporcunun katıldığı Abstadt dünya kupası sezon açılış yarışında, son gün gözler cross country’nin bu yıldız isimlerine ve zorlu, yumuşak balçık parkurun mücadelesine odaklandı.

 

 

Albstadt parkuru, kendine has üst düzey teknik bölümleri ile beğenileri topladı. Seyircinin cross country mücadelesinde yarışı daha fazla görebilme imkanı, bu yeni yapılan özel parkurda başarıya ulaşmış görünüyor. Yarışın %60’lık bölümü izleyici görüş açısından takip edilebildiği için önümüzdeki yıllarda, dağ bisikleti fanatiklerinin favori dünya kupası olacağına hiç şüphe yok. Öte yandan, son yıllarda genel olarak görülen önceki yılların teknik parkurlarındaki değişiklik Albstadt parkurunda net olarak gözlemlendi. Dünya Kupaları parkurları revize edilerek, daha zorlaştırılmış teknik bölümlere uyum sağlamak için iddialıların da bu değişiliklerle gelen bitmez tükenmez kendini geliştirme metodlarını beraberinde getiriyor. Cross Country’de dünya kupası kazanmak, şampiyonluğu almak dahi sporcuyu net olarak uzman sınıfına sokmuyor. Teknik bölümler zorlaştıkça, her değişiklikte çaylak eğitimi profesyonelliğe ulaşma hedefinde devam ediyor ki, bu statünün en iyi örneğini buhafta sonu Albstadt parkurunda izledik.

 

 

 

Dünya Kupası ilk ayağının, sezonu iyi açtığını ispat etme mücadelesinde, ilk olarak bayanlar kategorisi 75 sporcuyla start aldı. Daha önce dünya kupası kazanmış 9 cross country yıldızının, alınan start ile iyi konum kapma mücadelesi adrenalini her XCO yarışında olduğu gibi körükledi. Yarışın başlamasıyla en iyi konumu kapan isimler; Jolanda Neff, Alexandra Engen, Eva Lechner, Kathrin Leumann oldu. İkinci turda doğru ön saf konumunu kaybeden Jolanda Neff, yarış için avantajını kaybetti.

 

 

Albstadt dünya kupasına Türkiye’den katılan Burcu Balcı, ilk turda önünde gerçekleşen kazadan etkilenerek güvenlik duvarına çarptı. Bisikletine geri dönen Burcu Balcı bu kaza ile vakit kaybetse de farkı kapatmak için ekstra güç harcamak durumunda kaldı. Her yıl ilk dünya kupasına yansıyan mevsimsel faktörlerin parkurdaki etkisini Pazar günü de yaşadık. Parkurun yeni yapılmış olması, yağmurla birlikte yumuşayan zeminin kazazedeleri oldukça fazlaydı. Mekanik sorunlar, kırılan arttırıcılar, çamurla kaplı dağ bisikleti heyecanının zorluklarıyla nefes kesen bir sezon açılış heyecanı yaşandı.

 

 

Bayanlar kategorisinin öncü grubundaki yıldız isimler; Kathrin Leumann, Eva Lechner, Maja  Woszczowska, Aleksandra Engen,
Tanja Zakelj parkurda atılacak 6 turun 3.turunda, final için konum korumaya çalışarak ilerledi. Yarışın en çok kaza yapılan bölümü Rock Garden’da bir çok isim sorun yaşadı. Son turunda Eva Lechner da dahil olmak üzere bu ciddi kaygan sektörde, sporcumuz Burcu Balcı ikinci turunda sol omuzu üzerine yüksek hızda düşerek başını kayaya çarptı. Yarışı bu darbeyle bırakmak zorunda kalan Balcı’nın korkutan kazası, olası travma veya köprücük kemiği kırığıyla sonlanabilecek düşüşü Türk bisiklet severleri korkuttu. Yarış sonrası Burcu ile görüştük. “Önümdekini yakalamak icin tırmanışta yüklenmiştim. Gitgide yaklaşıyordum
ve sonrasında da inişe hızlı girdim. Rock Garden’a geldigimde hızımı
düşüremedim. Ve sonunda da kaza geldi. Fumic’de aynı yerde köprücük
kemiğini kırmıştı. Sonrasında bir süre baygınlık geçirmişim. Ben devam etmek istedim ama izin vermediler. Uzun bir sure ısrar etmem
sonunda %80’e girebileceğim bir süre beni orada tuttular ve sonrasinda
%80 noktasına kadar gitmeme izin verdiler. Oradan da kontrole tabi ki.”, ” Aslında o nokta da dahil hiç bir noktada elime alıp yürümedim. NE inişlerde NE de çıkışlarda, ancak bazen olabiliyor işte.” dedi. Türkiye’nin en iyi iniş tekniğine sahip sporcularından olan Balcı’nın iniş eğimli Rock Garden kazası sonrası, sporcumuzun sağlık durumunun iyi olduğu haberini teyit ettik.Burcu Balcı, önümüzdeki hafta Çek Cumhuriyetinde gerçekleşecek XCO ikinci ayak Nove Mesto dünya kupasında yeniden start alacak.

 

 

6.tur, yani final turunda; Maja  Woszczowska tırmanışlarda Eva Lechner ise inişlerde üstünlüğü alarak final için tekerlek tekerleğe rekabet mücadelesi serdiledi. Albstadt’ın finişe uzanan son düzlüğünden önceki iniş Downhill slalom’da Maja  Woszczowska’yıı geride bırakan İtalya Şampiyonu Eva Lechner, kariyerinin ikinci dünya kupası zaferini Albstadt’da ilan etti.

 

 

2007 yılında Kapadokya Avrupa Şampiyonasında sempatisiyle de beğeni toplayan Lechner, ilk ayak dünya kupası zaferi ile açtığı yeni sezon için şunları söyledi; “Kazanacağıma inanıyordum. Son tur çok önemliydi ve zordu, inişte farkı açtım ve son düzlükte tüm enerjimi kullandım. Bu galibiyete ihtiyacım vardı.  Son turda başlayan yağmur, parkuru buzda gidiyormuşçasına kayganlaştırdı. Bugün çok mutluyum.” dedi. XCO’dan bir gün önce gerçekleşen XC Eliminator’un ilk ayak dünya kupası galibi Alexandra Enger, XCO performansıyla da beğenileri topladı ve final turunu 4.sırada tamamladı.

 

 

UCI MTC-XCE World Cup 1-Albstadt Bayanlar Kategorisi Sonuçları:(İlk 15)

 

1 Eva LECHNER ITA 28 1:33:52 250 250
2 Maja WLOSZCZOWSKA POL 30 1:34:00 200 200
3 Katrin LEUMANN SUI 31 1:34:08 160 160
4 Tanja ZAKELJ SLO 25 1:34:17 150 150
5 Alexandra ENGEN SWE 25 1:34:51 140 140
6 Emily BATTY CAN 25 1:35:31 130 130
7 Irina KALENTIEVA RUS 36 1:35:42 120 120
8 Jolanda NEFF SUI 20 1:36:10 110 110
9 Adelheid MORATH GER 29 1:36:31 100 100
10 Katerina NASH CZE 36 1:36:32 95 95
11 Marianne VOS NED 26 1:36:38 90 90
12 Catharine PENDREL CAN 33 1:36:41 85 85
13 Esther SÜSS SUI 39 1:37:16 80 80
14 Annika LANGVAD DEN 29 1:37:24 78 78
15 Blaza KLEMENCIC SLO 33 1:37:59 76 76

 

 

  Kıyasıya mücadelelere sahne olan Elite bayanlar yarışının ardından merakla beklenen Elite Erkekler yarışı yerel saat işle 14.00’da start aldığında parkur hala sabahtan başlayıp devam eden, yarışın başlamasından 30 dakika önce de şiddetini artıran yağmurun ve 8 derecelik hava sıcaklığının da etkisi ile oldukça kaygan çamur ile kaplıydı. Toplamda 114 sporcunun start aldığı yarışı 99 sporcu tamamlayabildi.    

Bu sene özel olarak tasarlanan ve geliştirilen parkur sporcuları teknik anlamda ciddi şekilde zorladı. 7 Tur üzerinden gerçekleştirilen yarışta, favori isimlerden bazıları yarış dışı kalarak finishi göremediler.  Bunun yanın parkurun inşası sırasında oldukça emeği geçen ve parkurun ilk testlerini de yapan Manuel Fumic, yarıştan 2 gün önceki cuma günü Rock Garden sektöründe kaza yaparak köprücük kemiğini kırdı ve yarışa katılamadı. 

 

 

 Eski 4x yarışçısı Guido Tschugg tarafından yeniden düzenlenen Albstadt parkuru, Dünya Kupası yarışmalarının ilk ayağı için beklentileri fazlasıyla karşıladı.  Hali hazırda bulunan parkura üç farklı yeni bölümün eklenmesi ile daha da zorlaşan parkur yarışçılara zorlu anlar yaşattı.  Özellikle ilk çıkışın hemen ardından gelen 80cm yüksekliğindeki düşüş bazı sporcular için zaman kazandırsa da bazıları için ciddi zaman kayıplarına sebep oldu.  

 

 

 Yarışın başlaması ile birlikte start düzlüğünün hemen sonundaki ikili virajlara ve ardındanda single track tırmanışlara önce girebilmek için yoğun çaba gösteren sporcular arasında İsviçreli Florian Vogel ile Londra Olimpiyatlarında gümüş madalya sahibi ve geçtiğimiz yılın şampiyonu Nino Schurter önde yer alarak tırmanışa tempoyu veren isimler oldular. Tırmanışın ardından ilk inişte bu ikilinin ardından gelen sporcular kaygan zeminin azizliğine uğrayarak ufak kazalar atlatarak single trackte yığılmaya sebep oldular. Bu sebepten neredeyse tüm sporcular bisikletlerinden inip yürüyerek inişi tamamlamak zorunda kaldılar. Hatta ünlü İspanyol yarışçı Jose Hermida da dahil bir çok sporcu ayakları kayarak kendilerini yerde buldular.  Henüz  3. dakikadan böyle bir durumun yaşanması yarışın  ilerleyen turlarının seyirciler açısından ne derece keyifli olacağının kanıtı gibiydi..   

 

 

 Ülkemizi temsilen Dünya Kupasına giden sporcumuz Ali Çakas da ilk turda inişte kaygan zeminin azizliğine uğrayarak ufak bir düşüş yaşarken bu görüntü kameralara da yansıdı. Tecrübeli sporcumuz hemen toparlanıp yarışa kaldığı yerden devam etti. 

 

 

 İlk turun sonunda yarışın lideri Mathias Flückiger en yakın rakibi Julien Absalon’un 4 saniye kadar önünde yer aldı. Absalon’un 8 saniye gerisinde de olimpik şampiyon Jaroslav Kulhavy üçüncülüğe yerleşti.  İlk turun sonunda ilk 10 sporcunun 4’ü İsviçreli sporculardan oluşuyordu. 

 

 

 İkinci turun hemen başındaki aşırı dik çıkışlarda Julien Absalon önündeki Mathias Flückiger’i geçerek liderliği ele geçirdi. Temposunu giderek artıran Absalon ikinci turun sonunda En yakın rakibinin 25 saniye önünde yer alarak üçüncü tura başladı. İkinci Mathias Flückiger’in 12 saniye gerisinden İsviçreli sporcu Fabian Giger 3. sırada yer aldı. İkinci turda zaman kaybeden Kulhavy 9. sırada yer alırken Nino Schurter 17.liğe kadar geriledi. 

 

4. tura girildiğinde Julien Absalon isviçreli rakipleri ile farkı giderek açmaya devam etti. İkiciliğe yerleşen Fabian Giger’ın 46. saniye önünde yer alan Absalon ile 3.lüğe yerleşen Fransız sporcu Maxime Marotte arasında 1.06 dakika fark vardı. 

 

 

Yarışın ilk yarısı geride kaldığında Julien Absalon harika bir tempo yakalamış görünüyordu, Her tur rakipleri ile olan farkı daha da artıran Absalon 5. tura 1.23dakika önde girerek yarışı kazanmayı ne kadar istediğini ve bunun için ne kadar çabaladığını göstermiş oldu.  5. tura ikinci sırada Fabian Giger girerken üçüncülük yine el değiştirerek İspanyol sporcu Mantecon Gutierrez’e geçti.    5 turda da sınırları zorlayarak ilerleyen Julien Absalon’un bisikletinde yaşadığı teknik arıza nedeni ile yarışı terk etmesi. Yarışın kaderini tamamen değiştirdi. İkinci sırada yer alan Fabian Giger yarışın liderliğine geçse de İspanyol sporcu Mantecon Gutierrez yarışın liderliğini alarak 6. tura ilk sırada giren isim oldu.  Fabian Giger ikici Maxime Marotte üçüncü Jaroslav Kulhavy ise dördüncü olarak son iki tura girdiler. Yarışı ilk 20 içinde sürdüren Avusturalyalı sporcu Daniel McConnel 6. tura girerken 6. sıraya kadar yükseldi. 

 

 

Son tura girildiğinde Jaroslav Kulhavy hala oldukça güçlü görünse de Daniel McConnel tırmanışlarda güzel tempo yaparak lider sporcuya yetişen isim oldu.  Son düzlüğe yaklaşıldığında henüz hiç dünya şampiyonası kazanmamış olan iki isim arasında ki müdadele giderek daha da kızıştı ve birbirlerine üstünlük sağlamak için tempolarını giderek artırdılar.  Son asfalt düzlüğe çıkmadan önceki dar bölümde atağını yapan McConnel son düzlükte de güzel bir sprint yaparak Mantecon Gutierrez’in önünde yarışı kazanan isim oldu. 2000 yılında Cadel Evans’ın kazandığı Dünya Kupasının ardından 13 yıl sonra ilk kez bir Avusturalyalı yarışçı Dünya Kupasını kazanmış oldu. Son turda da temposunu koruyan Jaroslav Kulhavy yarışı üçüncü sırada tamamlayan isim oldu.  

 

 

Ülkemizi temsilen dünya kupasına katılan yarışmacımız Ali Çakas, böylesine zorlu bir yarışmayı 98. sırada bitirerek güzel bir başarı elde etti. Her yarışta edindiği tecrübeler ile önümüzdeki dünya kupalarında kendine daha da üst sıralarda yer bulacağından hiç şüphemiz yok.

 

 

UCI MTC-XCE World Cup 1-Albstadt Bayanlar Kategorisi Sonuçları:(İlk 15)

 

1 Daniel MCCONNELL AUS 28 1:42:36 250 250
2 Sergio MANTECON GUTIERREZ ESP 29 1:42:38 200 200
3 Jaroslav KULHAVY CZE 28 1:42:49 160 160
4 Maxime MAROTTE FRA 27 1:42:53 150 150
5 Lukas FLÜCKIGER SUI 29 1:43:07 140 140
6 Martin FANGER SUI 25 1:43:21 130 130
7 Max PLAXTON CAN 28 1:43:42 120 120
8 Fabian GIGER SUI 26 1:43:45 110 110
9 Thomas LITSCHER SUI 24 1:43:47 100 100
10 Stéphane TEMPIER FRA 27 1:44:00 95 95
11 José Antonio HERMIDA RAMOS ESP 35 1:44:14 90 90
12 Ondrej CINK CZE 23 1:44:29 85 85
13 Rudi VAN HOUTS NED 29 1:44:39 80 80
14 Henk Jaap MOORLAG NED 23 1:44:52 78 78
15 Geoff KABUSH CAN 36 1:45:29 76 76

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın