UCI MTB XC Eliminator World Cup-2-Nove Mesto Na Morave: Kenta ve Jenny Sürprizi

24/05/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

UCI XC Eliminator ve XCO yarış takviminin geçen hafta Albstadt-Almanya’da aldığı starttan sonra, dünya kupası heyecanı bu hafta Çek Cumhuriyetine yöneldi. Nove Mesto Na Morave için Almanya’dan Çek Cumhuriyetine geçen güçlü isimleri ikinci ayak Eliminator için bugün ilk olarak kadınlar elemeleri ile start aldı. Geçtiğimiz sezon, XC Eliminator resmi yarış takvimine başlamadan önce denenen parkurlardan biri de Nove Mesto Na Morave idi. Geçtiğimiz yıl bu parkur, basın kuruluşları, takımlar ve sporcular tarafından en iyi parkur ve yarış olarak görülmüştü. 2012’deki XC Eliminator mücadelesinin kadınlardaki galibi, Alexandra Engen olmuştu. Geçtiğimiz hafta, Albstadt ilk ayak XC Eliminator dünya kupası galibiyetini de alan Engen, geçen yıl kazandığı Nove Mesto Na Morave’de bugün 2013 sezonu için iki de iki galibiyet kazanmayı hedefledi. Engen, “Burada çok güzel hatıralarım var. Parkurunu beğeniyorum.” demişti. İlk Dünya Şampiyonası geçen yıl yapılan XC Eliminator’un ilk Dünya Şampiyonu olmayı başaran Engen bugün için en güçlü favoriydi.

 

1.7 km uzunluktaki parkura bugün 12 santigrad derecede ilk start 4’erli elemelerle başlandı. Kadınlar kategorisinde 4’erli 4 çıkış alındı ve 16 kadın sporcu XC Eliminator için mücadele sergiledi. Alexandra Engen XC Eliminator dünya şampiyonluk mayosu ile elemeleri sorunsuz ve açık ara farkla geçmeyi başardı. Nove Mesto kupasının galibi olarak günü tamamlayan Jenny Rissveds ise henüz elemelerin ilk startında ayağı pedaldan kaydı ve iyi çıkış yapamamasına rağmen 3.grubun birincisi olarak finişi geçti. Geçen Pazar, Albstadt’ın Cross Country mücadelesinde ilk ayak dünya kupasını kariyerinin ikinci dünya kupası galibiyetine katan İtalyan sporcu Eva Lechner bugün yüksek performans gösterdi. Start öncesi Lechner, “Bu tipte vücudu yormayan, yıpratmayan kısa parkur yarışlarını seviyorum.” demişti. Ancak Lechner, son bölümü düzlük olan parkurdaki sprintler için muazzam efor harcadı. Parkurun kısa olması, bu cross country’den teknik anlamda oldukça farklı yarış mantalitesindeki kısa mesafede harcanan efora bağlı olarak yarışın yıpratıcı sprintini gördü. Elemelerde geri kalmasa da final için günlük güç deposunu boşaltmıştı.

 

 

Bayanlar ikinci elemeye 4’erli iki grup olarak start almaya hak kazanan isimler; Alexandra Engen, Pauline Ferrand Peraud, Kathrin Stinemann, Linda Indergend, Jenny Rissveds, Alexandra Dawidowicz, Kathrin Leumann ve Eva Lechner oldu. Elemelerin snucunda ise finale kalma hakkını sadece 4 isim elde edebildi. Alexandra Engen, Katrin Stirnemann, Jenny Rissveds ve ikincilik için tüm gücünü ortaya koyup finale kalan Eva Lechner. Kadınlar finali için start alacak olan bu 4 güçlü sporcu içerisinde Alexandra Engen’in yine dünya kupasını alması bekleniyordu. Engen gün boyunca taktiksel başarı ve gücü dengeli kullanıp finale dinç kaldığı için de galibiyeti alması büyük olası olarak görülüyordu.

 

Final startından önce 5.6.7. ve 8.’lik mücadelesi için small final startı alındı. Beşinciliği Linda Indergand süper sprint performansını sergileyerek açık ara grubun önünde finişi geçti. Nove Mesto XC Eliminator finalindeki 4 güçlü isim içerisinde ise startın verilmesi ile yarış hızlı başladı. Günün yorgun finalisti Eva Lechner, Flynig lap sektöründe geri kalmaya başladığında 4’lünün önünde Kathrin Stinemann vardı. Stinemann’ın hemen arkasında gün boyu ikincilik konumunu tercih edip son düzlükte güçlü sprintle galibiyeti almayı tercih eden Alexandra Engen vardı. Ancak Engen’i şaşırtan atak, ormanlık sektörde Jenny Rissveds’den geldi. Rissveds ormanlık bölümde liderliği alınca Engen yine ikincilik konumuna geçti. Son düzlük ve köprü öncesi “S” sektörde farkı açmaya başlayan Jenny Rissveds’in erken başlayan sprintini yakalamak mümkün görünmüyordu. Rissveds açık ara Nove Mesto Na Morave XC Eliminator dünya kupasını alırken, Dünya Şampiyonu Alexandra Engen ikinci oldu.

 

 

UCI MTB XC Eliminator World Cup-2-Nove Mesto Na Morave Kadınlar Sıralaması:

 

 

Erkeklerin mücadelesinde ise elemeler 4’erli 8 grup, toplamda 32 sporcu ile alındı. Parkurun teknik bölümlerinden en zorlu ve hatta dünya kupasına etki eden bölüm elemelerden final sonuna kadar, Grey Line olarak adlandırılan kayalık söktördü. Sivri kayalarda patlayan tekerler ve yaşanan sıra dışı kazaları ile Grey line hem kadınlarda hem de erkeklerde sonuca etki etti. XC Eliminator 2012 Dünya Şampiyonu Ralph Naef, henüz ilk eleme çıkışndaki turda Grey Line’dan geçerken tekerinin güçle çarptığı kaya yerinden çıkınca takla atarak, Nove Mesto Dünya Kupası XCE mücadelesinden gökkuşapı mayoyu kaydırdı. Raplh Naef bugün mayosu ile yalnızca tek start alabildi.

 

 

Erkekler ilk elemelerden geçenler; Daniel Federspiel, Miha Halzer, Andy Eyring, Kenta Gallagher, Thomas Litsher, Erik Groen, Thibaut Geneste, Jan Nevsadba, Philip Buys, Fabien Canal, Christine Pfaffle, Martin Cluth, Stefan Peter, Simon Slteibjahn, Simon Gegenheimer oldu. Elbette ilk eleme performansları ile güne damgasını vuracak isimler ilk çıkış performanslarıyla kendini göstermişti. Fabien Canal, Kenta Gallagher, Mha Halzer, Daniel Federspiel, Christine Pfaffle ve Simon Gegenheimer bugün formda görünenlerdi ancak içlerinden sadece bir tanesi Nove Mesto Dnya Kupasının galibi olacaktı.

 

4X’e alternatif geliştirilen XC Eliminator her ne kadar hala formatı gelimeye açık olsa da bugün tepkileri hayli topladı. Yarı elemelerde, Thomas Litscher fodepar yapıp erken çıktığı iddia edilip yarıştan çekilince tepkiler de aynı hızda gelmeye başladı. Tek turda, zorlu sektörlerde sprint keyfi ile ilk bakışta seyirciyi cezbeden XC Eliminator, BMX ve 4X’deki gibi start kapısı olmadığından gözle görülmeyen erken çıkışın açıklaması yapılamadı. Thomas Litscher her ne kadar itiraz ettiyse de itirazı kabul edilmedi ve diskalifiye edildi. İzleyicilerin tepkisi ve ilk bakışta haksız görünen diskalifiyeyi önlemek için start kapısı şart görünüyor. Aksi takdirde startı ölçen sensörlü Tissot okuyucu ağır esprilere maruz kalıp, XC Eliminator disiplinine güven azalacaktır. Tissot start ölçer sensörüne esprilerden biri; “Herkes Rolex’in daha iyi olduğunu biliyor!” tarzında iğneli espriler tepki olarak gelmeye başladı.

 

 

Erkekler finali günün son startına, güne yüksek performans gösterileriyle başlayan isimlerden 4 tanesi kalmayı başarmıştı. Kenta Gallagher, Miha Halzer, Simon Gegenheimer, Christian Pfaffle start çizgisinde yerini aldığında 4 yüksek performans 4 ayrı taktikle en güçlü rekabete start alındı. Christian Pfaffle’ın son metrelerdeki patlayıcı gücüyle gelen sprinti onu finale taşımıştı. Kenta Gallagher, son düzlükte sprint gücünü sergilemeyi sevenlerdendi. Miha Halzer liderliği sonuna kadar koruyup finale gelmişti. Simon Gegenheimer, diğer isimlerden biraz daha ağır sprint performansı sergilese de final için diğer sporcuları elemeyi başarmıştı. 1.07 kilometrelik parkurun en tehlikeli bölümü Grey Line bu kez Miha Halzer’in lastiğini finalden eledi. Hemen ardından Simon Gegenheimer lastik patlatınca final yarışı Kenta Gallagher ile Christian Pfaffle mücadelesine kaldı. Kenta Gallagher, müthiş sprintini bir kez daha ve bu kez en önemli çıkışı olan finelde sergilemeyi başaşarak XC Eliminator 2.ayak Dünya Kupasını kazandı. Kenta; “İlk kez Eliminator kazanıyorum. Çok mutluyum. Teknik bölümler çok zor, yarış çok fazla taktiksel, sonrasında son bölümde ise full gaz gidiyorsun.” diyerek galibiyetini özetledi.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın