UCI MTB Worldcup XCO2: Houffalize

03/05/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

Belçika – Houffalize’de bu hafta sonu yapılan UCI Worldcup XCO 2. ayağı kötü hava şartları altında oldukça maceralı geçti. Yağmur yağması nedeniyle parkur bulaşık çamurlarla  kayganlaştı ve Houffalize parkurunun meşhur kayalarının görülebilirliğini azaltması yüzünden yarış bol patlak lastikle ve birçok kaza ile geçti. Yarış günü hava sıcaklığı 11 derece olarak ölçüldü. Ayrıca yağışlı havanın da etkisiyle sporcular birbirleri ile mücadele etmenin yanı sıra hem parkur ile hem de fiziksel koşullarla mücadele etmek zorunda kaldılar.

Bu sene önceki senelerden farklı olarak Houffalize parkuru 2 km kadar kısaltıldı ve 5,42 km olarak yeniden ayarlandı. Ayrıca seyircilerin yarışçıları gözlemleyebilecekleri daha fazla bölüm eklendi. Bunun yanında  parkura geçen senelerdeki parkurdan farklı olarak, kısa ve çok dik çıkışlar ve çok dik teknik inişler de eklendi. Bunun neticesinde de hem dinlenecek bölümler azaldı hem de patlayıcı güce olan ihtiyaç da artmış oldu. 

 

Sporcular başlangıç çizgisinde tertemiz formaları ile yarışın başlamasını bekliyorlardı. Adeta yağmurdan kayganlaşan çamurlu parkura kendilerini hazırlıyorlardı. Fakat ıslak asfaltta da sorun yaşanabileceği kimsenin aklına gelmemişti.

“Start Loop” (Boş tur) hariç 6 tur atan Elit erkek sporcuların başlamasıyla beraber liderliği ele alan Manuel Fumic güçlü bir görüntü çizerek emin adımlarla liderliğini sürdürdü. 

2007 yılının Houffalize şampiyonu İspanyol sporcu Jose Antonio Hermida Ramos başlangıç anında Çek sporcu Jarouslav Kulhavy’nin çıkışta ayağının pedaldan kayması sonucu düşmesi ile 25 saniyelik bir zaman kaybı ile yarışa başladı. Bu gecikme ile yarışın öndeki favorileri arasında uzun süre görülemedi. “Start Loop” tamamlandığında Jose Antonio Hermida Ramos 11. sıradaydı. Bunun yanında başlangıç çizgisinin sol tarafında kalan bütün sporcular bu aksaklıktan nasiplerini aldılar ve ciddi zaman kaybı yaşadılar.

Yarışta ilk turla beraber liderliği ele geçiren Manuel Fumic’in ardından ikincilik için çekişen isimler Mathias Fluckiger ve Wolfram Kurschat idi. Kimi zaman Mathias, kimi zaman Wolfram mücadelede öne geçiyordu. Bunun yanında Julien Absalon’un teknik destek alanını geçtikten hemen sonra lastiğinin patlaması ile Manuel Fumic aradaki farkı 40 saniyeye kadar yükseltti. 

 

 

Manuel Fumic son tura doğru artan yorgunluğun da etkisiyle teknik hatalar yapmaya başladı. Üçüncü turun ilk dakikalarında Hermida Ramos, Absalon’u yakaladı ve Absalon’un jantını değiştirmek için durmasıyla önüne geçti. Ancak birinci olan Manuel Fumic ile arasında hala 1 dakika 30 saniye fark vardı.  Ancak geriye kalan 2 turda Manuel Fumic aradaki farkı korumakta zorlandı. Hermida Ramos’un kontrollü ve tutarlı performansının yanında Manuel Fumic’in önde tek başına yorulmasının da etkisiyle sondan bir önceki turda Hermida yarıştaki en hızlı tur zamanını yaparak Fumic’e yetişip son tura önde girdi. Bunun yanında Julien Absalon da son turda parkurdaki en iyi zamana imzasını attı, ancak artık çok geçti. Hermida çok rahat şekilde bitiş çizgisini geçip Fumic’in yaklaşık 57 saniye önünde 1:44:19’luk derece ile yarışı bitirdi. 

Wolfram Kurschat çok istikrarlı bir yarış çıkartmasına karşılık şanssızlıklar onu da etkiledi. Oldukça yetenekli bir sporcu olmasına rağmen inişlerde diğer sporcular kadar hızlı olamadı ve asistanının ikinci turun sonunda ona yanlış gözlük vermesiyle odaklanma sorunu yaşadı. Wolfram liderlik mücadelesini kaybederek podyumda 3. sırada yerini aldı. 

 

       

Kötü şans, Julien Absalon’u da bırakmadı. Teknik yardım alanını geçtiği sırada yaşadığı lastik patlaması ve Absalon’un yardım alanına geri dönememesi, yarışı 7. sırada tamamlamasına sebep oldu. Parkurun kırıcılığı bir çok sporcunun lastik patlatmasına sebep oldu.

 

       

Ülkemizde 2007 yılında Kapadokya Avrupa Şampiyonası’nda birinciliği alan Jose Antonio Hermida Ramos bu yarışın esas kahramanı oldu. İspanyol sporcu başlangıç anında yaşadığı talihsizliğe ve zaman kaybına rağmen “Start Loop”u 11. sırada, birinci turu 7. sırada, ikinci turu 4. sırada ve bitiş çizgisini de 1. sırada tamamladı. En son 2007’de Houffalize’de birinciliği elde edebilen Hermida Ramos için 3 yıllık bir aradan sonra en sevdiği parkurda zafere ulaşmak onu çok mutlu etmiş olmalı ki, bitişte sevinç gösterisinde bulunmayı ihmal etmedi.

 

Elit Erkekler Sıralaması:

1- Jose Antonio Hermida Ramos 1:44:19

2- Manuel Fumic 1:45:16  +57

3- Wolfram Kurschat 1:45:44   +1:25

4- Jaroslav Kulhavy   1:45:57   +1:38

 

Listenin büyük hali için üzerine tıklayınız.

 Kaygan zeminde viraja hızlı giren birçok sporcu zor anlar yaşadı.

 

Elit Bayanlar XCO2 Dünya Kupası : 

       

Elit bayanlarda da kıyasıya bir mücadele yaşandı. Yarışın favorileri Eva Lechner ile Willow Koerber arasındaki çekişme inişlerdeki teknik ve zeminin zorluğuna karşı verilen mücadele muhteşem bir dağ bisikleti görsel şöleniydi.

 

       

Eva Lechner “Intro”yu 1. sırada geçse de talihsiz bir düşüşle liderlik avantajını kaybetti.

       

Birinci turu 5. sırada, ikinci turu 4. sırada, bitiş çizgisini ise 1. sırada tamamlayarak Houffalize’nin bayanlar şampiyonu olmayı başardı. İkinci ve üçüncü turda rakibi Amerikalı sporcu Willow Koerber’e birinciliği kaptıran Eva inişlerdeki hızlı tekniği ve seriliği ile son turda açığı kapatıp yarışı lehine çevirmeyi bildi.

       

Willow Koerber, Eva’nın düştüğü sırada kaybettiği zamanı iyi değerlendirip yaklaşık 1 dakikalık bir avantaj elde etse de inişlerde Eva kadar hızlı olamadı. Parkur içerisinde liderlik mücadelesine hız kesmeden asılan Willow Koerber son tur içerisinde Eva’ya geçildi ve 5 saniye farkla yarışı ikinci sırada tamamladı.

 

       

Elizabeth OSL yarışı üçüncü olarak tamamladı. “Intro”yu ikinci olarak tamamlayan Elizabeth, birinci tur içerisinde Margarita Fullana’ya geçilerek üçüncü sırada yarışa devam etti ve Willow – Eva çekişmesi sebebiyle bir daha da ikinci sırayı alamadı. Rakibi Margarita Fullana son turda düşerek yarışı 7. sırada tamamlayabildi. 

Listenin büyük hali için üzerine tıklayınız.


[View:http://www.youtube.com/watch?v=MTdPU3U95dQ:550:0]

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın