UCI MTB World Cup XCO-5 Windham NY 2011 Elite Bayanlar- Elite Erkekler

11/07/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Cross Country Dünya Kupası’nın 5. ayağı Windham-Newyork Amerika’dayapılacağını duyurmuştuk. 9 Temmuz Cumartesi günü yapılan Cross Countryyarışları Cuma günü ıslanan zemin ile sporcuları ve organizasyonutedirginleştirse de tabiat ananın Dünya Kupası’na özel sürprizi Cumartesigünü parıldayan güneşi ve kuru zemini ile herkesi rahatlattı. Kategorileregöre büyük çekişmelere sahne olan XCO Parkuru:

Parkur haritasında sarı ile gösterilen Cross Country parkurunda asıl büyükheyecan Elit Bayanlar kategorisinde Catharine Pendrel ve Julie Bressetarasında yaşandı. Parkur uzunluğu 5,5 km olan Windham’da 5 tur atan ElitBayanlar toplamda 27,5 kilometrelik yarış maratonunda nefes kesti.

Geçtiğimiz haftasonu MontSainte Anne‘de gerçekleşen XCO4 dünya kupasında kaza yapanJulie Bresset bu hafta sonu bilinen yüksek performansını şansa bırakmamakiçin, risk almaktan kaçındı. 5 turluk Windham dünya kupası yarış maratonundailk turda Julie Bresset ile Catharine Pendrel’ın rekabeti diğer sporcularailk tur içerisinde fark yaratmaya başlayarak geçti. Canada’lı sporcuCatharine Pendrel birinci, Julie Bresset ise ikinci sırada ilk turu geçti.

İkilinin nefesi, 4 tur boyunca aralarındaki mesafe açılmadan birbirlerininensesinde geçti. Çoğu zaman önde Catharine Pendrel, hemen arkasında JulieBresset’i görmeye alıştığımız 4 tur boyunca Pendrel, Julie Bresset’i 3.etapta silkelemeye çalıştıysa da başaramadı. Bresset bu hafta performansolarak oldukça iyiydi. Teknik olarak da beğenilen Cross Country’nin sevilen,pozitif kişilikli üyesi Bresset son turda finişe 3 kilometre kala atağınıyaptı. Catharine Pendrel’in o an, zamanında cevap verememesi ile açılanfarkta Pendrel, Bresset’i bir daha yakalayamadı.

Julie Bresset 1s:35′:36″ derecesiyle Windham Dünya Kupası’nı elde etti.Catharine Pendrel 39 saniye farkla 2. oldu. “Catharine Pendrel ile çılgıncadüello oldu. Amerika’ya ilk kez geliyorum. Kazandığım için mutluyum.” dedi.UCI Sıralamasında birinciliğini geçen hafta da Pendrel’e kaptırmayan BressetWindham galibiyeti ile puan avantajını arttırdı. Bresset 15-17 Temmuz’dayapılacak olan Fransa Ulusal Dağ Bisikleti Şampiyonasına da katılacak.Windham galibiyeti Bresset için muhteşem bir motivasyon olmanın yanı sıra buhaftaki performansı ile tükenmeyen gücünün göstergesi son 2 kmde yapmışolduğu atak ile Fransa’da kazadan uzak kaldığı sürece Fransa UlusalŞampiyonluk ünvanını alacağına inanıyoruz.

Windham Elit Bayanlar XCO Sonuç Listesi:

Elit Bayanlar XCO UCI Sıralaması:

Dağ bisikletinin çekişmeli yarışlarının fanatikleri, Jaroslav Kulhavy veNino Schurter arasında geçen Windham dünya kupası rekabetini kaçırmamış olsagerek. Yine de kaçıranlar için belirtmekte fayda var. Windham Elit Erkeklerkategorisinde ezici bir Kulhavy performansı yaşandı.İlk turda ana gruptanbirlikte kaçış yapan ikilinin ortak kaçışı, Kulhavy’nin Nino Shurter’e ilkturda fark açmasıyla devam etti. Jaroslav Kulhavy atılan her turu iyi velider olarak geçti. Kaçış grubunun ardında oluşan 4 kişilik kaçış takipgrubu içerisinde Kulhavy’nin takım arkadaşlarının oluşu, Specializedtakımının kaçış takip grubunu baskılayıp yarışı Kulhavy lehine tutması dabüyük bir avantajdı. Nino Shurter son etapta farkı olabildiğince kapatsa daWindham Dünya Kupası 1:35:34’lük derecesi ile Specialized takımının Çeksporcusu Jaroslav Kulhavy’e gitti. Yarış sonrası iyi bisikletinin olduğunusöyleyerek sponsoru Specialized bisiklet firmasını da ön plana çıkarması vetakım arkadaşlarına teşekkür etmesi de sporcunun profesyonel yaklaşımınınayrı bir göstergesiydi.

Geçen hafta Kanada’da yapılan Mont Sainte Anne’de de birinci olan KulhavyUCI genel sıralama listesinin de ilk sırasında yerini koruyor. Dünyakupaları ve şampiyona rakiplerinden güçlü isim Julien Absalon’un Mont SainteAnne ve Windham’a katılamaması ile rahatlayıp baskı azalttığı görülenKulhavy her iki dünya kupasını da birincilikle değerlendirdi. Julien Absalonve Nino Schurter arasında süregelen rekabetin yaygınlığı ardından JulienAbsalon’un yokluğunda Kulhavy’nin ardında kalmış olan Nino Schurter’in MontSainte Anne ve Windham’ı iyi değerlendirememesi, her iki dünya kupasında daikinciliği alması, Absalon’un yokluğunda alabileceği dünya kupalarınıalamaması şansını iyi değerlendiremediğini de gösteriyor. Schurter yine deUCI sıralamasında 2. sırada.

Windham Elit Erkekler XCO Sonuç Listesi:

 

Elit Erkekler XCO UCI Sıralaması:

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın